irish 2000 guineas21V sobotu se v irském Curragh odběhl první klasický dostih tamní sezóny Tattersalls Irish 2000 Guineas. Jak již víte z našeho zpravodajství, na hluboké půdě se o krátkou hlavu před svým tréninkovým kolegou Poetic Flare (Dawn Approach) prosadil Mac Swiney (New Approach), který s druhým v cíli nemá společného jen trenéra, jenž je zároveň chovatelem, ale oba pocházejí z linie vítěze Epsom Derby New Approache (Galileo).


Doběh klasického dostihu, v němž triumfuje syn jednoho plemeníka porážející vnuka toho samého hřebce, je sice poměrně výjimečná událost, ale spíše než tímto faktem vešel doběh tohoto klání do historie jinak. Poprvé se v klasickém dostihu prosadil kůň, v jehož rodokmenu najdeme dvakrát jméno nejúspěšnějšího plemeníka současnosti coolmorského Galilea (Sadler's Wells).

O inbreedingu na Galilea jsme již psali několikrát. Pravidelní čtenáři této rubriky si jistě budou pamatovat, že vůbec poprvé se na blacktype scéně prosadil v únoru 2019 a bylo to v zemi, kde bychom to asi čekali nejméně - v Indii. Nikoliv ale díky potomku nějakého v Indii působícího Galileova syna, nýbrž v Irsku počatému a v těle matky do Indie dovezenému Bradfield College (Teofilo). Jeho chovatelem je samozřejmě indický majitel jeho matky Luminous One (Galileo), kterou si v listopadu roku 2014 zakoupil na irské dražbě za 28.000 €, ale za rozhodnutím připustit tuto klisnu někdejším šampiónem dvouletých Teofilem (Galileo) stál někdo jiný - vynikající irský trenér a také chovatel Jim Bolger.Jim Bolger tudíž stojí za oběma dosavadními blacktype úspěchy koní prochovaných na Galilea. Zatímco druhý z Golconda Derby (IND-Gr.1) Bradfield College je na coolmorského velikána prochován 2x2, Mac Swiney není produktem tak úzkého inbreedingu - na Galilea je prochován 2x3. Tito dva sice rozhodně nejsou jedinými plnokrevníky, v jejichž rodokmenech najdeme Galilea dvakrát, ale jejich úspěchy jsou do značné míry odrazem právě chovatelské politiky Jima Bolgera. Je to totiž právě tento chovatel, který inbreeding na Galilea realizuje nejčastěji.

Pionýr nových inbreedingů

Není to poprvé, co se Bolger pokouší experimentovat s úzkým inbreedingem. Ještě před Galileem zkoušel prochování na jeho matku Urban Sea (Miswaki) a to prostřednictvím spojování Galileových dcer z jeho vlastního stáda se šampiónem Sea The Stars (Cape Cross), který je Galileovým polobratrem. Větších úspěchů s tímto inbreedingem nedosáhl, ale nijak jej to neodradilo. Navíc to zdaleka nebylo poprvé, co s užším inbreedingem pracoval. Ač je dnes prochování na Galileova otce Sadler's Wellse (Northern Dancer) relativně často používanou technikou, ještě před pár lety tomu bylo jinak a když Bolgerův odchovanec Parish Hall (Teofilo) před 10 lety vyhrál Dewhurst Stakes (Gr.1), byl teprve druhým Gr.1 vítězem, který byl na Sadler's Wellse prochován. Prochování není extrémně úzké - 3x3 - nicméně Bolger, jak ukazuje příklad Bradfield College či Mac Swiney, se nevyhýbá ani užšímu.  

Tomu se řada chovatelů vyhýbá, Bolger však má na takovou techniku svůj jednoznačný názor. Když s ním loni na podzim po vítězství Mac Swineyho ve Futurity Stakes (Gr.2) zveřejnil The Irish Field rozsáhlý rozhovor, obhajoval Bolger úzké prochování i příkladem z historie. "Puristé se na takto úzkou příbuzenskou plemenitbou budou mračit, ale myslím, že spousta lidí zapomíná, že Phalaris, který dnes ovládá dvě třetiny Plemenné knihy, je synem klisny Bromus, také prochované 2x3 jako Mac Swiney. Navíc náš kůň je perfektně stavěný, jeho temperament je dokonalý, má přiměřenou úroveň schopností a je velmi zdravý. Takže pokud jde o jeho prochování, nemám pocit, že by mělo nějaké negativní následky."

Práce s krví "vlastních" Galileových synů

Bolgerovy chovatelské úspěchy posledních let jsou z velké části spojeny s Teofilem, jeho vlastním odchovancem a koněm, který odstartoval mamutí úspěchy nicku Galileo x Danehill. Bolger svého odchovance, neporaženého v pěti startech ve dvou letech, který později kvůli zranění neběhal, prodal do chovu šejku Mohammedovi, ale část práv si na něm nechal. Totéž následovalo o pár let později s jiným Galileovým synem New Approachem, vítězem Epsom Derby, který dnes též stojí v chovu společnosti Darley, zastřešující šejkovy chovatelské aktivity.

Kombinace těchto dvou hřebců je alespoň v evropském chovu nejčastějším zdrojem inbreedingu na Galilea. Konkrétně ze spojení New Approache s Teofilovou dcerou se nenarodil jen Mac Swiney, ale i dalších 6 plnokrevníků, kteří již dorostli dostihovému věku. Většinu z nich odchoval Bolger. Totéž platí i o obrácené variantě tohoto krosu spojení Teofila s dcerou New Approache. I to už dalo 5 dostihových koní a chovatelem většiny je, žádné překvapení, také Jim Bolger. Na blacktype úrovni se zatím prosadil jen Mac Swiney.

new approach2
New Approach, foto Darley

Ten nyní připouští své Teofilovy dcery také Dawn Approachem, nejúspěšnějším synem New Approache. Stejně jako Teofilo i Dawn Approach, ve dvou letech neporažený šampión, který o rok později vyhrál 2000 Guineas (Gr.1) i St James's Palace Stakes (Gr.1), pochází z Bolgerova chovu a i jeho posléze prodal Godolphinu s tím, že si ponechal určitá práva k jeho chovnému využití. Podle statistik Equineline už tento kros má 9 potomků dostihového věku, z nichž 6 startovalo a 2 zvítězili. Ještě více jich má kombinace Dawn Approache přímo s Galielovými dcerami. Tento kros už dal 15 plnokrevníků dostihového věku, z nichž 6 již startovalo a 2 zvítězili. I zde platí že za většinou stojí Bolger a výsledky nejsou nijak oslnivé. Těžko z toho ale vinit přímo inbreeding na Galilea - svou roli hrají i slabší výsledky Dawn Approache, který letos po 7 letech opustil kvůli neuspokojivých výsledkům šejkův Kildangan Stiud a přesunul se na Redmondstown Stud. Jak už to bývá, odešel krátce před tím, než jeho syn Poetic Flare získal pro Dawn Approache zatím největší úspěch - vítězství v anglických 2000 Guineas. 

V Česku zatím čekáme

Pokus o prochování na Galilea jsme mohli pozorovat i v našem chovu a to už před 7 lety. Tehdy možnosti vyzkoušet jej neodolal majitel Centra Darhorse Rostislav Kopecký, který v roce 2014, kdy v chovu debutoval Mikhail Glinka (Galileo), jím připustil jednu z trojice Galileových dcer tehdy v Darhorse působících, kterou byla ryzka Ghalaphade. Spojení se ale nepodařilo, klisna byla jalová a tato kombinace, která by, stejně jako v případě indického premianta, nesla úzký 2x2 inbreeding, již znovu realizována nebyla.  

Letos ale krabčičtí plánují vyzkoušet inbreeding na Galilea znovu. Tentokrát nikoliv s Ghalaphade, která už tamní stádo opustila, ale s druhou z bývalé Ceny Hřebčína Napajedla Luxií (Midships), dcerou v Gr.3 v Irsku umístěné Luxurious (Galileo), která bude připuštěna Mikhailem Glinkou. Uvidíme, co se z toho zrodí.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net