Dubawi DarleyLetošní mítink Turf-Gala zcela jasně opanovali koně z českých a moravských stájí, jimž se podařilo vyhrát všech pět jedničkových dostihů silně obsazeného mítinku. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měl anglický plemeník Dubawi (Dubai Millennium), děd trojice z pěti bratislavských vítězů nejvyšší kategorie. Jiný Dubawiho vnuk, respektive vnučka, vyhrála minulý víkend i první dostih dvouletých a pokud se ohlédneme za významnými dostihy poslední sezón, zjistíme, že krev šejkova úspěšného plemeníka se u nás prosazuje stále častěji.

 
Dubawi versus Galileo

Dubawi měl dlouho pozici evropské dvojky za nedostižných Galileem, zdatně mu však konkuroval. Poté, co Galileo odešel, se sice na chvilinku zdálo, že se chopí vlády, ale nyní se o trůn přetahuje s nejlepším Galileovým synem Frankelem, který má většinu času navrch. Na českých drahách to ale donedávna vypadalo zcela jinak, protože zatímco Galileových potomků se u nás objevilo opravdu hodně, vzpomene si někdo z vás na potomka Dubawiho, který by běhal v barvách některé z tuzemských stájí?

U Galilea si vzpomeneme snadno, protože jej u nás reprezentovala celá řada koní a to včetně opravdu velkých hvězd. Můžeme mezi ně zařadit i současného krabčického plemeníka a Gr.2 vítěze Mikhaila Glinku, byť ten většinu kariéry strávil v zahraničí a z nemnoha startů, které absolvoval jako v Česku registrovaný kůň, se na tuzemské dráze odehrál jen jediný. Více "českými" potomky Galilea byli Kůň roku a dvojnásobný derby vítěz Touch of Genius, vítěz Slovenského derby Timekeeper, italská listed vítězka Leo Gali, premiant Leram Middle či Velké ceny Prahy Tamarind Cove či současný "vládce Lysé" Aeneas. Možná Vás to číslo překvapí, ale napočítal jsem celkem 33 Galileových potomků, kteří jako v Česku registrovaní koně absolvovali alespoň jeden start.

Naopak Dubawiho potomky jsme u nás takřka neviděli. Prvním a zatím jediným jeho potomkem startujícím v barvách české stáje byl ryzák Gloushek narozený v roce 2008 a tudíž náležící k Dubawiho druhému ročníku. Glouska získala Stáj A3 J Family patřící rodině Pospíšilových, kteří na začátku druhé dekády tohoto století patřili k velmi aktivním osobám v našem turfu. S Gloushkem tehdy na ostrovech koupili i jeho matku Green Song (Green Tune), jednu z prvních chovných klisen v Česku se statusem blacktype koně, a možná si je pamatujete z pardubické dražby, kde s výhledem na budoucí posílení svého stáda získali i nejdražšího koně tamních dražeb klisnu Siran, vydraženou za 620 tisíc korun. Nicméně Pospíšilovi se po pár sezónách z českého turfu vytratili. Jejich Gloushek však rozhodně nebyl špatným koněm, vyhrál 6 rovinových dostihů včetně mostecké dvojky a obsadil druhé místo za Dux Scholarem v skvěle obsazené Bratislavské míli (L) v roce 2012. 

Druhá generace stahuje skóre

V první generaci tak Galileův vliv na český turf mnohonásobně převýšil vliv Dubawiho a dlouho to tak vypadalo i o generaci dál. O čtyři roky staršího Galilea reprezentovala na našich drahách celá řada skvělých vnuků a vnuček od Nagano Golda (Sixties Icon), přes Polyantu (Soldier of Fortune), Hessoesse (Cima de Triomphe), Heaven Forfend (Frankel), Royal Righta (Frankel), Porcinellu (Intello), Jardin Micheleta (Kingfisher), Pacific Hilla s Angkor Watem (oba po Nathaniel), New Approachových potomků Aldara nebo Beauty Approach, Taffily (Red Rocks), Father Frosta a Lady Westminster (oba po Rip Van Winkle), Albatrose (Ruler Of The World) či Magic Merlina (Ulysses) až po Glinkovu dceru Slivku. To Dubawi měl i z objektivních důvodů nástup pomalejší, poslední tři sezóny se však svému sokovi v našem turfu už skoro vyrovnal a letos, i díky skvělým výsledkům na Turf-Gala, Galilea překonal.

Jedním z prvních velkých úspěchů Dubawiho vnuků a vnuček reprezentujících české stáje byl triumf Mon Cheri ve Slovenském derby před šesti lety. O tři roky později získaly české stáje díky Dubawiho vnukům a vnučkám dokonce dvě vítězství v derby a to zásluhou jednoho plemeníka - francouzského Zaraka. Toho jako partnera pro svou vlastní odchovankyní Pikardii (Sholokhov) vybral Jiří Trávníček a toto spojení mu dalo prvního derby vítěze - skvělou Queen of Beaufay. Stáj Lokotrans v Deauville koupila po Zarakovi v roce 2020 za 14.000 € ročka, z něhož se vyklubal vítěz Swiss Derby Hello Hola Hay. Dobré jméno dělali Zarakovi i pátá z derby Zaracampa či v jedničkách umístěná Hidden Girl.

Zatímco Zarak dnes patří mezi elitu francouzských plemeníků, Makfi byl plemeníkem střední třídy, který byl v deseti letech prodán do Japonska. Jeho potomkům se ale u nás dařilo, neboť vedle Mon Cheriho jej zde skvěle reprezentovala vynikající Saša. Makfi je navíc otcem plemeníka Make Believe, jehož syn Sopran Leger letos v únoru vyhrál pro Scuderii Aichner Gd3 steeplechase v Pise.  

V Evropě outsiderem, v Česku hvězdou

Velkou díru do světa však v Česku se svými udělal plemeník, který patřil mezi Dubawiho syny v chovu k outsiderům. Vítězi Derby Italiano Worthaddovi vyběhlo jen šest desítek potomků, žádný z nich nevyhrál blacktype dostih a když hřebec jako 13 letý předčasně ve Francii uhynul, připouštěl tehdy za pouhých 2.800 €. V Česku však jeho potomci září. Vyběhli mu zde jen čtyři v tuzemském tréninku, každý z nich si ale minimálně dvakrát vyhrál a společně získali 20 vítězství, z toho 16 v dostizích nejvyšší kategorie!

Plně se jeho síla ukázala právě na Turf-Gala, kde oba jeho jedničkoví synové obhájili svá loňská vítězství - Ignacius Reilly v Ceně Scottish Rifla a Worth Choice v Ceně Ministerstva podohospodarstva a rozvoju vidieka. Vedle nich v Česku velmi solidně běhal i dvojkový vítěz Suprtupl a dvě vítězství, byť ve steeplechase nejnižší kategorie, má na svém kontě i Jacobellis.

Svou stále zřetelnější stopu však v našem turfu zanechává i dosud nejúspěšnější Dubawiho syn v chovu - vítěz 2000 Guineas (Gr.1) či Lockinge Stakes (Gr.1) Night of Thunder. Hřebec, za jehož služby irský Kildangan Stud žádá 100 tisíc eur, je otcem vynikajícího Rex of Thundera, který se s Vert Liberte přetahuje o pozici nejlepšího tuzemského vytrvalce. Vliv Night of Thundera se ale neomezuje jen na tuzemský dostihový provoz. Jeho letos ve Střelicích debutující syn Night Tornado je prvním zástupcem Dubawiho linie v českém chovu.

Když jsme v úvodu srovnávali vliv Dubawiho s Galileem, je třeba podotknout, že na úspěších Dubawiho krve se významnou měrou podílí právě jeho někdejší sok. Galileo je mateřským otcem Night of Thundera, ale též třeba Saši. Sadler's Wellsovy synové a vnukové hrají v rodokmenech úspěšných koní z Dubawiho linie velmi významnou roli všude na světě. U nás vedle již zmíněných koní s Galileovým vlivem můžeme jmenovat třeba Mon Cheri (z matky po Hurricane Run po Montjeu), Zaracampou (z matky po Montjeu) či Queen of Beaufay (z matky po Sholokhov).

Největší investice do chovné klisny

Spektrum Dubawiho synů s úspěšnými potomky v českém tréninku je však mnohem širší, než by se zdálo z předchozích řádků. Vítěze Premio Vittorio di Capua (Gr.1) Red Dubawiho u nás velmi dobře reprezentuje vítězka Velké podzimní ceny (I.k.) Crush on Me, předčasně uhynulý premiant Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) Poet's Voice se mohl těšit z vítězky Gd1 proutěnek v Meranu Flower of Love či druhého z Velké mostecké steeplechase Giorgione, dva dvojkové vítěze včetně v jedničkách umístěné Niamhtree má začínající New Bay, který už dnes připouští za 75.000 €  a zapomenout bychom neměli ani na vítěze Deutsches Derby Waldparka, jehož syn Ideal Man v barvách Hany Veselé vyhrál handicap ve Francii.

S tím, jak přicházejí další a další Dubawiho synové do chovu, se spektrum Dubawiho vnuků a vnuček v českém tréninku dále rozšiřuje. První letošní dostih dvouletých se stal kořistí Lady, dcery vítěze Joel Stakes (Gr.2) Time Test, též otce čtyřnásobné vítězky Sarah Lady a na svůj první start čeká i několik potomků vítěze King George hnědáka Postponed.

Dubawiho krev hraje roli nejen v přímé linii - například solidní Tommy Lee Horn je synem jeho dcery stejně jako Zaukhan a další. Jednu z největších investic do chovné klisny realizovanou českým chovatelem byl před 6 lety nákup Dubawiho dcery Kapitale, polosestry vítěze německého derby Kamsina, za níž Jiří Trávníček zaplatil 150 tisíc eur. 

To vše ukazuje, že ač samotný Dubawi jako ote neměl na český turf téměř žádný vliv, jeho vnuci a vnučky nyní získávají stále významnější postavení pro tuto krev. Uvidíme, nakolik k tomuto vzestupu přispěje i první zástupce této linie mezi českými plemeníky.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net