Sholokhov hlavaSmutná zpráva přišla z Irska, kde ve věku 25 let uhynul plemeník Sholokhov. Sadler's Wellsův syn, který posledních 12 sezón působil v překážkovém chovu, patřil během předchozího působení v německém Etzeanu k nejpopulárnějším zahraničním plemeníkům mezi českými chovateli, kteří k němu poslali celou řadu klisen.

 
Odchovanec irského trenéra Jima Bolgera, připravovaný většinu kariéry Aidanem O'Brienem, se mezi elitu propracoval už ve dvou letech, kdy po třetím místě v National Stakes (Gr.1) zvítězil v italském Gran Criteriu (Gr.1). Jako tříletý finišoval druhý za High Chaparralem v Irish Derby (Gr.1), stejné umístění získal i v Eclipse Stakes (Gr.1), kde nestačil pouze na Hawk Winga (Woodman).

V roce odešel 2004 odešel do chovu do německého Etzeanu, kde strávil devět sezón, než jej, jako zajímavého překážkového plemeníka, získal irský Glenview Stud. V něm působil ještě v loňském roce, letošní sezónu, respektive její část, strávil na Old Road Stud. Ač díky hvězdám typu Shishkin či Don Cossack vešel do historie především jako překážkový plemeník, během německého působení dal mj. i vítězku Grosser Preis von Baden Night Magic.  

Nepřehlédněte v rubrice Dražby a trhy: Stáj Lokotrans posílila stáj a rozšiřuje svou působnost i do Španělska

Sholokhov byl velmi populární i mezi českými chovateli a zřejmě nenajdeme v historii žádného západoevropského plemeníka, jehož služeb by využilo tolik českých chovatelů. Své klisny k němu poslali nejen Jiří Trávníček či stáj Wrbna, ale také Stanislav Popelka, stáj K-K Metal a.s., majitel Centra Darhorse společnost Acton s.r.o. či slovenský chovatel s českou základnou Karol Lipták a jeho společnost Agrolipt. Z českých odchovanců byla nejtřídovější zřejmě Anjou z chovu Wrbna Racing, vítězka hlavní předzkoušky Oaks a třetí z Jarní ceny klisen, výraznější stopu však po sobě zanechala dvojková vítězka a třetí z Jarnej ceny kobýl Pikardie. Klisna z chovu Jiřího Trávníčka je matkou vítězky Českého derby Queen of Beaufay (Zarak). 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net