darlinginpink zbO víkendu přibyli v českých a moravských stájích hned tři klasičtí vítězové. Zatímco vítězce Jarní ceny klisen Queen of Beaufay jsme se již blíže věnovali po jejím vítězství v trialu, nyní se podíváme na rodokmen vítěze slovenské Velké jarní ceny Darling in Pink (Outstrip). Klasického vítěze, jehož cesty nyní povedou do Českého derby, ač paternitní linie obou jeho rodičů náleží ke dvěma sprinterským větvím Northern Dancerovy linie.

Devatenáctého října 2020 začala v Deauville pětidenní Vente de Yearlings d'Octobre, tradiční říjnová dražba ročků společnosti Arqana. Hned první den v Česku populární dražby na ní stáj Lokotrans koupila čtyři hřebce, kteří dohromady stáli 81.000 €. Nebyla to nijak malá částka, ale z dnešního pohledu ani nijak přemrštěná. Oněmi čtyřmi hřebci totiž byli čerstvý klasický vítěz Darling in Pink, adept na start ve švýcarském derby Hello Hola Hay (Zarak), čtvrtý z Memoriálu prof. Václava Michala Ashat (Shalaa) a Conspirationist (Highland Reel), který sice zatím víc sliboval než ukázal, ale jeho čas snad také přijde. Darling in Pink přímo v dražebním ringu koupen nebyl, stáj jej však získala bezprostředně poté za 18.000 €.
"Měli jsme jej ve výběru, a tak když se nepodařilo jej získat na dražbě, zašli jsme po ní za chovatelem, zda nám ho prodá privátně," vzpomíná manažer stáje Michal Lisek. "Nebylo s ním vůbec jednoduché jednání, koně nám prodat nechtěl a myslím, že v tom hrálo roli i to, že kůň jde z jeho pohledu někam na východ," dodává Lisek.

Syn breederscupového vítěze, který dal řeckého derby vítěze

Devátého dubna narozený hřebec z chovu francouzského Haras d'Haspel je produktem spojení vítěze Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1, 1600 m) bělouše Outstrip (Exceed and Excel) a nestartovavší Develyn (Pivotal). Outstrip exceloval jako dvouletý na Breeders' Cupu v Santa Anitě, kde o 1/2 délky porazil O'Brienova Giovanni Baldini (War Front). Potvrdil tak dobrou evropskou formu, kterou ukázal vítězstvím v Champagne Stakes (Gr.2, 1400 m) před pozdějším francouzským derby vítězem The Grey Gatsby (Mastercraftsman) a třetím místem v nejvýznamnějším anglickém dostihu pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). Na formu ze dvou let ale později už nenavázal. Jeho nejlepším výsledkem ve třech letech bylo třetí místo  v St James's Palace Stakes (Gr.1, 1600 m) za Kingmanem a Night of Thunder, jinak se umístil už jen v Sussex Stakes (Gr.1), ale čtvrrté místo v elitní mílové zkoušce žádným úspěchem nebylo - nikoho totiž neporazil. Jako čtyřletý ještě v zimě zkusil dva starty v Meydanu, ale po osmém místě v Zabeel Mile na konci února ukončil dostihovou kariéru a následující rok začal připouštět.

Outstrip
Outstrip vítězí v Breeders' Cup Juvenile Turf. Foto Breeders' Cup

V chovu anglického Dalham Hall Stud šejka Mohammeda působil v letech 2016 - 2021, kde za jeho služby zájemci platili 5 tisíc liber, poslední sezónu byl o tisícovku lacinější. V dubnu loňského roku jej zakoupil syndikát 29 brazilských chovatelů a hřebec se přestěhoval do Jižní Ameriky. V evropském chovu po sobě velkou stopu nezanechal. Z necelých dvou set startujících potomků dal 5 vítězů blacktype dostihů.

Za nejúspěšnějšího potomka můžeme považovat francouzského rodáka Gold Trip, vítěze Prix Greffulhe (Gr.2, 2200 m), který se umístil na třetím místě v Grand Prix de Paris (Gr.1, 2400 m), Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1, 2400 m) a na čtvrtém v Ptrix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m). Na grupové úrovni uspěla i vítězka Florida Oaks (Gr.3, 1700 m) Outburst, zmínit bychom měli i vítěze Řeckého derby Gunmetal Jack, ale také třeba švýcarského šampióna Justina. U nás jej úspěšně reprezentuje špičková sprinterka Datthirey či přední tříletá klisna Lena

Hřebec jak vidno má poměrně široké distanční rozpětí svých potomků, ač sám nikdy neběžel delší dostih než míli. Jeho otec Exceed and Excel, vítěz Dubai Racing Club Cup (Gr.1, 1400 m) či Newmarket Handicapu (Gr.1, 1200 m), byl australským šampiónem sprinterů a patří k nejúspěšnějším Danehillovým synům v chovu. Dosud dal 194 blacktype vítězů vesměs úspěšných na kratších distancích, v Evropě, kam pravidelně pendluje, se zapsal hlavně díky skvělému mílaři Excelebration.

pedigree darlinginpink

Matka Develyn se na dráze nikdy neukázala, ale v chovu si vede velmi slušně. Největší zásluhu na tom má její první potomek hřebec Zarwaan, narozený v roce 2011 a běhající v Anglii. Syn sprintera Dutch Art (Medicean) vyhrál v Anglii 3 dostihy včetně listed Guisborough na 1400 metrů a vydělal  64 tisíc liber. Jeho doménou byly dostihy na 1400 - 1600 metrů. Jedno vítězství a 7 umístění získal druhý nejúspěšnější potomek Develyn valach Lord Monchablon, který, ač je pravým bratrem Zarkaana, svého jediného vítězství dosáhl na trati 2000 metrů.

Bába Dublino, dcera mílaře Lear Fan (Roberto), získala tři vítězství včetně Gr.1 Del Mar Oaks na 1800 metrů a Wilshire Handicapu (Gr.3, 1600 m). Z trojice jejích vítězných potomků to dotáhl nejdále Answered, syn vítěze Epsom derby Authorized (Montjeu), který v Irsku vyhrál dva listed dostihy na 2000 a 2500 metrů a obsadil tři druhá místa v Gr.3 dostizích na tratích od 2000 až do 2800 metrů.

Prabába Tuscoga, dcera vítěze Breeders' Cup Turf (Gr.1, 2400 m) a druhého z Irish Derby (Gr.1, 2400 m) Theatricala (Nureyev), na dráze nic ve dvou startech neukázala, a v chovu vedle Dublino dala valacha Almarmooq, blacktype vítěze ve steeplechase.

Prostojí Derby?

Klíčovou otázkou, dotýkající se i hřebcova rodokmenu, nyní je, zda bude schopen prostát distanci 2400 metrů. Pokud podle trenérových představ žádnou předzkoušku neabsolvuje, odpověď nám dá až samotné České derby. Letmý pohled na hřebcovo pedigree vzbuzuje nemalé obavy dané základní kombinací Outstrip x Pivotal, mílaře a sprintera. Ale  šedivá je teorie a zelený strom života, a pak bližší analýza pedigree najde vlivy, které by hřebci měly dát do vínku i jisté vytrvalecké vlohy.

Otec Outstrip sice byl na dráze mílař, ale v chovu je schopen dávat i vytrvalce, pokud dostane vhodnou klisnu. Nestartovavší matka nám sama odpověď nedá a příliš toho nenapoví ani její dosavadní produkce. Oba nejlepší potomci jsou potomci sprintera Dutch Art, jeden běhal míle, druhý vyhrál na dvou kilometrech. Nelze si ale nevšimnout, že i přes vliv sprintera Pivotala dokázala s jiným sprinterem prodloužit distanci svých dvou vítězných potomků v porovnání s otcem, což dává naději, že totéž dokáže i s potomkem mílaře Outstripa. Klíčem bude rodina a právě ta se podle mých zkušeností na distančních schopnostech zrcadlí nejvíce. Podporou u Darling in Pink může být i 5x4 inbreeding na vítěze Epsom derby Roberta.

Podstatné ale je, co hřebec předvádí v práci a v tomto ohledu nepanují ve stáji obavy. "Trenér je přesvědčen, že mu derby trať problémy dělat nebude a my mu věříme," říká Michal Lisek a dodává. "Hřebcův otec umí dát vytrvalce, ty najdeme i v rodině Darling in Pink. Hřebec se dobře vodí, je to spíš takový "flink", který se nikam nežene, tak si také myslím, že by s distancí neměl mít problém."