Royal word3Po Solemeeně, odchovankyni prezidenta ČSCHPMDK Martina Bláhy, se i v druhém klasickém dostihu letošní sezóny Velké jarní ceně prosadil kůň odchovaný svým majitelem. V případě Royal Worda (Wootton Bassett) jím ale není český chovatel nýbrž ruský uhlobaron Valentin Bukhtoyarov, který klasického vítěze odchoval společně s Jevgenijem Kappushevem.

 
Ve Francii narozený Royal Word dosud absolvoval 4 starty, dva ještě jako dvouletý. Debutoval 28. srpna v solidně obsazeném EBF dostihu v Karlových Varech, kde skončil druhý, 2 1/2 délky za Dragon Arrow. O měsíc později finišoval třetí za Arionem a French Chardonnay, ale před Mandarinem v chuchelské trojce na 1600 metrů. Do letošní sezóny vstoupil lehkým pětidélkovým vítězstvím v dostihu IV. kategorie na 1800 metrů, poté přišel jeho klasický úspěch.

Syn plemeníka s budoucností

Royal Word je synem třináctiletého Wootton Bassetta (Iffraaj), šampióna dvouletých hřebců Francie, který během první sezóny nenašel v žádném z šesti startů přemožitele a zakončil ji triumfem v Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1, 1400 m). V klasickém věku už ale na tuto výkonnost nenavázal, když ze 4 startů získal dvě pátá místa v Poule d'Essai des Poulains (Gr.1, 1600 m) a Prix Maurice de Gheest (Gr.1, 1300 m).

V roce 2012 začal připouštět na Haras d'Etreham s poplatkem 6.000 €, který ve třetí a čtvrté sezóně ještě klesl na pouhé 4.000 €. V roce 2017 už ale pouštěl za 20 tisíc euro a to poté, co se v jeho prvním nepočetném ročníku objevila hvězda jménem Almanzor. Ten nejen že dokázal vyhrát Prix du Jockey Club (Gr.1), tedy francouzské derby na netradiční distanci 2100 metrů, ale jako tříletý se prosadil i na ostrovech, kde proti starším koním ovládl mimořádně ceněné Champion Stakes (Gr.1) a Irish Champion Stakes (Gr.1). Po sezóně byl hodnocen jako nejlepší tříletek v Evropě. Vedle Almazora měl v úvodním ročníku i listed vítězku a Gr.2 umístěnou Do Re Mi Fa Sol. V druhém ročníku žádnou hvězdu ani blacktype vítěze neměl, v tom třetím se ale objevil Wootton, vítěz Prix de Fontaineblea (Gr.3), který se dvakrát umístil i v Gr.1 společnosti.

Wootton Bassett2
Wotton Bassett, foto Coolmore

Pak přišel srpen 2020 a oznámení, které šokovalo chovatelský svět - Wootton Bassett byl zakoupen irským Coolmorem. Ten věřil, že hřebec má nesporný talent, který kvůli nižšímu počtu potomků v úvodních ročnících nebyl schopen plně prokázat a hned následující týdny po koupi mu daly za pravdu. Jen týden po onom oznámení vyhrála jeho dcera Audarya jako 48:1 outsiderka Prix Jean Romanet (Gr.1) a o 6 týdnů později dvouletý Wooded ovládl Prix de l'Abbay de Longchamp (Gr.1). Počet Wotton Bassettových Gr.1 vítězů se rázem ztrojnásobil a coolmorský nákup dostal najednou zcela jinou perspektivu. Tu ještě doplnil dvouletý Chindit zářijovým vítězstvím v Champagne Stakes (Gr.2) v Doncasteru, který naznačil ještě další bonus, který byl Wootton Bassett mohl mít. Chindit je synem klisny Always A Dream (Oasis Dream), jejímž mateřským otcem je coolmorský vládce Galileo (Sadler's Wells). Irští chovatelé jak známo stále hledají vhodné partnery pro klisny s jeho krví, vedle amerického War Front (Danzig) úspěšně vyzkoušeli i bohužel již uhynulého japonského Deep Impact (Sunday Silence) a nyní je testují s hřebci ze Scat Daddyovy linie á la Justice či No Nay Never. Wootton Bassett by mohl být novým esem v rukávu.

pedigree royalword2

V každém případě je jisté, že příležitost, kterou nyní Wootton Bassett dostane, bude veliká a pomůže jí nejen přízeň vlastních klisen Coolmoru, ale i vynikající loňské výsledky. Už loni Haras d'Etreham jeho služby zdražil na 40 tisíc euro, Coolmore poplatek ještě výrazně navýšil na rovných 100.000 €. Hřebec, která je vedle Royal Worda i otcem vítěze EJC MIllion Troizileta, je dnes nepochybně plemeníkem s budoucností a zajímavým pokračovatelem v Evropě domestikované linie. Jeho otec Iffraaj, působící v chovu šejka Mohammeda, je velmi úspěšným otcem dvouletých, ale také třeba výjimečného Ribchestera, děd Zafonic, který předčasně odešel ve 12 letech, vyhrál 2000 Guineas. 

Polobratr listed vítěze z Toulouse

Matka Monarquia (Danehill Dancer) vyhrála jako tříletá handicap na 2100 metrů v Maisons-Laffitte a její francouzský rating dosáhl hodnoty 36 kg. Jako chovná klisna si vede dost úspěšně - od roku 2013 do loňska nevynechala jako matka jediný rok a přivedla na svět 8 hříbat. Z těch zatím největšího úspěchu dosáhl čtyřletý Moderator (Rio de la Plata), který před necelým měsícem vyhrál v Toulouse svůj první listed dostih (na distanci 2000 m) a dosud vydělal 70.840 €. Finančně ještě úspěšnějším je pětiletý valach Royal Bowl (Turtle Bowl), který se sice třídou nemůže v Moderatorem srovnávat, ale ve svých 61 startech, z nichž 6 proměnil ve vítězství a v 24 se umístil, vydělal 93.445 €. 

Bába Sara Moon se 4x umístila ve dvou a třech letech a v chovu dala 4 vítěze mimo blacktype kategorii, z nichž si nejlépe vedla šestinásobná vítězka Laeticia Moon (Dylan Thomas), která vydělala 152.920 €. Klisna je však dcerou skvělého mílaře a vítěze Breeders' Cup Mile (Gr.1) Barathea, jednoho z nejúspěšnějších Sadler's Wellsových synů v chovu a excelentního otce matek. 

Prabába Diner de Lune (Be My Guest) vyhrála jako dvouletá listed ve Francii, v chovu ale dala jen čtyři menší vítěze. Podstatně úspěšnější matkou byla praprabába Solo de Lune (Law Society), druhá v Bayerischer-Stutenpreis (L), která v chovu doslova excelovala. Dala dvě Gr.1 vítězky Cerulean Sky (Darshaan), úspěšnou v Prix Saint-Alary a vítězku Irish Oaks Moonstone (Dalakhani). Její třetí dceři L'Ancresse (Darshaan), vítězce Finale Stakes (L), ke Gr.1 úspěchu nechybělo mnoho - doběhla druhá jak v Irish Oaks (Gr.1), tak i v Breeders' Cup Filly and Mare Turf (Gr.1). Co je ještě podstatnější, všechny tři se staly i mimořádně úspěšnými matkami a jen samotná Moonstone již dala 5 blacktype vítězů včetně vítěze Ballysax Stakes (Gr.3) Nelsona (Frankel) či v Chester Vase (Gr.3) úspěšného US Army Ranger (Galileo), který finišoval druhý v Epsom Derby. 

Podíváme-li se na rodokmen jako celek, je postaven na spojení linií Mr Prospector a Danzig, což je dnes možná vůbec nejčastější kros na světě, a zcela jistě to platí pokud bychom místo Danziga brali v úvahu jeho otce Northern Dancera. Je to rodokmen postavený především na rychlosti a také ranosti, nicméně jak ukazují výsledky Royal Wordových sourozenců i Wootton Bassettových potomků nemusela by pro Royal Word být problémem ani distance francouzského derby, do něhož je hlášen, a které se běhá na trati 2100 metrů. Nicméně ukazuje se spíše jako strop toho, kam by případně mohl distančně dosáhnout. Spojení Wootton Bassetta či Iffraaje s klisnami z Danehillovy linie zatím dává koně maximálně na míli, jak ukazují i dosud nejúspěšnější produkty takového spojení Turn Me Loose (Iffraaj - Indomitable, Danehill), vítěz New Zealand 2000 Guineas (Gr.1) a Chriselliam (Iffraaj - Danielli, Danehill), která vyhrála, ale už jako dvouletá, Fillies Mile (Gr.1) a Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf (Gr.1). Royal Word je 5x4 prochován na Danziga a šestinásobně na jeho otce Northern Dancera.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net