camill 517V neděli nás čeká již 133. ročník populární Velké pardubické. Na její start se postaví 18 koní narozených v Česku, Německu, Irsku, Francii a Polsku. Rozmanitá skupina uchazečů o nejbohatší středoevropský dostih nabízí zajímavý pohled na současný překážkový chov, protože i v naší nejpopulárnější steeplechase se stále více odrážejí aktuální chovatelské trendy. Potvrzuje to i letošní ročník.

 
Jedním z takových trendů je využívání synů kdysi nejdražšího kontinentálního plemeníka, legendy německého chovu Monsuna (Königsstuhl), v překážkovém chovu. Postupně do něj přešli i ti nejlepší a nejperspektivnější z jeho synů, kteří vesměs jako producenti rovinových hvězd zůstávali za očekáváním. Platí to i o taková esa jako Manduro, Shirocco či Maxios. A vesměs se jim v nových rolích daří.

Z minima maximum

Monsunovi synové patřívají k nejžádanějším překážkovým plemeníkům, což koneckonců víme i díky hřebci, který část dostihové kariéry strávil u nás - nyní ve Francii působícím Bathyrhonovi. Nicméně i náš chov disponuje či disponoval Monsunovou krví a právě ta by podle sázkových preferencí mohla hrát v letošní Velké významnou roli. Favoritem pětimilionového dostihu je Sacamiro, syn vítěze Velké ceny českého turfu, Velké ceny Slovenska či dvou chuchelských Zlatých pohárů Camilla. Monsunův syn Camill nepůsobil v českém chovu dlouho - zařazen byl v roce 2012 do chovu Hřebčína Napajedla, po dvou sezónách se však přesunul do Polska. Po návratu stál u Ludvíka Hesse a krátce po zahájení připouštěcí sezóny 2018 uhynul. Zanechal po sobě minimum potomků, nicméně talent bezesporu měl. Je až neuvěřitelné, že z pouhých 5 na našich či slovenských drahách startujících potomků, z nichž 4 běhali i překážkové dostihy, vyrostli dva špičkoví steepleři -  dvojnásobný vítěz Červnové cross-country Válečníka Medic a nyní o Velkou se ucházející Sacamiro, který v ní loni obsadil třetí místo.

Schopnost dávat dobré překážkové koně ukázal i další Monsunův syn v tuzemském chovu Rosensturm, který je otcem vítěze National listed krosu v Pardubicích Vajgarose či vítěze Gran Criterium d'Autunno (Gd1) New Friend.

Druhým nositelem Monsunovy krve ve startovním poli letošní Velké je její druhý favorit Argano. Syn plemeníka Lord of England (Dashing Blade) z taktéž v překážkovém chovu úspěšné linie Mill Reef, je synem šampiónky Arganty, která je Monsunovou dcerou.     

Velikán Sadler's Wells

Monsunova krev hraje v evropském překážkovém chovu významnou roli, její dosah se ale nedá srovnat s vlivem nezapomenutelného Sadler's Wellse (Northern Dancer), jemuž se po ovládnutí rovinového chovu podařilo totéž i v chovu překážkových koní. Projevuje se to i na výsledkové listině Velké, neboť z posledních 7 ročníků 4 vyhráli koně přímo ze Sadler's Wellsovy linie (Charme Look, No Time To Lose, Tzigane du Berlais a Mr Spex).

Dobře našlápnuto má i v letošním ročníku, neboť na startovní listině jsou čtyři koně z přímé Sadler's Wellsovy linie (Mr Spex, Stuke, Santa Klara a Alpha Male) a další tři uchazeči (Godfrey, Player a Imphal) mají Sadler's Wellse ve vnitřních sekcích svého rodokmenu.

Dara Monarch a Moonjaz

Z pohledu domácího chovu a jeho plemeníků jsou vedle Camilla zajímavá ještě další dvě jména - Moonjaz a Dara Monarch. Nashwanův (Blushing Groom) syn Moonjaz je jediným plemeníkem, který má na startu dva potomky -  Playera a Zatara, oba pocházející z chovu Františka Vocáska. Zataro už ve své kariéře získal druhé místo v Ceně Labe (L), Player, vítěz loňské srpnové kvalifikace, si z Velké odnesl jedno druhé a jedno čtvrté místo. I pro Moonjaze to je skvělá vizitka, zvláště pokud k ní připočteme ještě Al Jaze, který před devíti lety skončil ve Velké druhý, jen 3/4 délky za fenomenální Orphee Des Blins (Lute Antique).

Přehlédnout bychom neměli ani vliv Dara Monarcha (Realm). Několikanásobný šampion tuzemských plemeníků k nám přišel po nepříliš úspěšné chovné kariéře v Irsku. Nicméně dokázal tam dát několik blacktype vítězů včetně skvělého mílaře Broken Hearted, který zvítězil v jedné z nejcennějších jarních mílí pro starší Lockinge Stakes (Gr.2), už řadu let se pyšnící statusem Gr.1 dostihu. Broken Hearted dostal šanci v chovu a postupem času z něj vyrostl jeden z tamních nejúspěšnějších plemeníků v překážkovém chovu.

Nepřehlédněte: Kurzy Sacamira a Argana klesají. Na pardubický mítink už byly vsazeny dva miliony

U nás se Dara Monarch prosadil hlavně jako producent koní pro rovinové dostihy, nicméně schopnost jeho krve produkovat dobré koně i do překážek by nás neměla překvapovat. Stejně jako skutečnost, že jeho krev koluje v žilách tří z účastníků letošní Velké. V první řadě u Sacamira, jehož matka Sara je Dara Monarchovou dcerou. Dalším je Lombargini (Enjoy Plan), reprezentující rodinu skvělé Latiny. Jeho matka Laria je dcerou Donegala, někdejšího úspěšného dvouletka v Rakousku, který byl ještě před příchodem svého otce do Napajedel angažován tehdejším JZD Březůvky pro jeho chov. Třetím nositelem krve někdejšího vítěze Irish 2000 Guineas (Gr.1) v letošní velké je Stuke. Odchovanec stáje K-K Metal a.s. pana Kochana je synem napajedelské rodačky Stigmy (House Rules), jejíž matka Step je Dara Monarchovou dcerou.

Miloslav Vlček







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net