Torque Power zkJedním z hřebců, které letos čeká první sezóna v chovu, je bělouš TORQUE POWER (Toronado). Dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy (L) ale nezahájí chovné působení u nás, nýbrž na Slovensku v chovu Jána Madarásze v Šuranech. Někdejší reprezentant stáje Valentina Bukhtoyarova, posléze hájící barvy Josefa Sallera mladšího a jeho stáje The Sons of Sharpour, bude připouštět za poplatek 250 € + dalších 250 € k 1.10. za zjištění březosti. Jedničkové vítězky bude připouštět zdarma.

 
Hřebec, který nadále zůstává v majetku Josefa Sallera mladšího, má už nahlášeny tři klisny jedničkové výkonnosti. Jednou z nich je někdejší středoevropská sprinterská hvězda Alfkona (Areion), k úspěšnému mílaři směřuje i vítězka Velké májové ceny (I.k.) Trixi (Fairlypi).

Majitel mu hodlá svěřit bělku Calistegii (Nombre Premier), která před 17 lety finišovala druhá v Jarní ceně klisen (L). "Už je jí dvacet, ale je pořád vypadá dobře a je ve skvělé formě," uvedl pro naše stránky Saller. "Každý z mých hřebců u ní dostal šanci, jak Sharpour, tak Normen i Tullamore, dostane ji i Torque Power."

Britský rodák Torque Power má za sebou bohatou kariéru, které vévodí zmíněná dvě vítězství ve Velké ceně Prahy. Kromě nich se umístil v dalších 14 jedničkových dostizích. Dvakrát startoval i ve Francii, kde jako tříletý finišoval na druhém místě v Classe 1 dostihu ve Vichy a o rok později stanul v Saint-Cloud na startu Gr.3 Prix Perth. Obsadil v ní páté místo, v dostihu však startovalo jen pět koní.

Nepřehlédněte: Listopadový nákup Dufkových z prodejky Vodnikov obsadil při debutu v nových barvách třetí místo

Hřebec je synem nejlepšího evropského tříletka sezóny 2013, excelentního mílaře Toronada (High Chaparral), jehož největšími úspěchy byla vítězství v Gr.1 Queen Anne Stakes a Sussex Stakes. Chovnou kariéru začal v anglickém National Stud, odkud se po třech sezónách přesunul do Francie na Haras de Bouquetot, od loňského roku už zůstal natrvalo v Austrálii, kam už předtím pravidelně pendloval.

Matka Verba (Anabaa), trojnásobná vítězka, vyhrála Prix Altipan (L), doběhla druhá v Chartwell Fillies Stakes (Gr.3), Prix Ceres (L) či Prix de Saint-Cyr (L) a třetí v Prix Miesque (Gr.3). V chovu dosud dala 6 vítězů z 6 startujících potomků, z nichž si vedle Torque Powera vedl nejlépe jeho pravý bratr Byford, trojnásobný vítěz ve Francii, úspěšný i v Quinté+ handicapu, který je v tamním handicapu hodnocen 40,5 kilogramy.   

Spolehlivou matkou byla i bába Tambura (Kaldoun), pravá sestra listed vítězky Floresty, která dala 14 startujících potomků, z nichž 10 zvítězilo, z toho tři v blacktype dostizích. V nich se umístila i dcera Tadorne, posléze matka Gr.2 vítěze Pinsona a bába Gr.3 vítěze Armora. Grupového vítěze dokázala dát i další dcera Tambury Viva Maria (Kendor), matka premianta Craven Stakes (Gr.3) Native Khana (Azamour).   

Miloslav Vlček
foto Zenon Kisza    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net