KingmamboZa pár týdnů začne další připouštěcí sezóna. Ač se základna českého chovu stále zužuje, do nové sezóny vstoupí domácí chov se dvěma novými hřebci - Va Bankem (Archipenko) ve Střelicích a  napajedelským Wirelessem (Kentucky Dynamite). Oba hřebci jsou vnuky Kingmamba, kdysi velmi úspěšného plemeníka, a tak se podívejme, jak si jeho linie v současnosti vede.

 
Kingmambo patřil k těm plnokrevníkům, kteří přitahují pozornost už od narození. Jeho otcem byl Mr Prospector (Raise a Native), kterému v roce 1990, kdy se Kingmambo narodil, bylo 20 let a byl na vrcholu své chovné kariéry. Matka Miesque (Nureyev), dvojnásobná vítězka Breeders' Cup Mile (Gr.1), byla šampiónkou ve Francii, Anglii i USA a Kingmambo byl jejím prvním potomkem.

Už na dráze byl hvězdou. Vyhrál 5 dostihů včetně tří mílových Gr.1 zkoušek (Poule d'Essai des Poulains, St. James's Palace Stakes a Prix du Moulin de Longchamp), ve dvou letech mj, doběhl druhý v Prix de la Salamandre (Gr.1). Celkem  absolvoval 13 startů, vedle 5 vítězství získal 4 druhá místa a jedno třetí a vydělal po přepočtu 733.139 dolarů. Timeform jeho formu ocenil známkou 125 liber.

Poté jej do svých služeb získala americká Lane's End Farm, v níž strávil celý zbytek života. Jako plemeník si vedl mimořádně, jeho připouštěcí poplatek v dobách největší slávy činil rovných 300 tisíc dolarů, což je částka, na kterou dnes v USA nedosáhne žádný plemeník. Ač od příchodu na kentuckou Lane's End Farm neopustil Spojené státy, jeho potomkům se dařilo hlavně v Evropě. Stal se mj. vyhledávaným partnerem dcer Sadler's Wellse (Northern Dancer). Ze spojení s irským velikánem vzešlo sice "jen" 10 blacktype vítězů (podíl BT vítězů na všech potomcích byl u tohoto spojení stejný jako v celé populaci Kingmamba), patřili však k těm nejúspěšnějším. To platí především o zřejmě nejtřídovějším potomku Kingmamba, irském šampiónovi a vítězi anglických a irských 2000 Guineas Henrythenavigator, japonském Koni roku El Condor Pasa, francouzské klasické vítězce, úspěšné v pěti Gr.1 dostizích Divine Proportions či vítězce 1000 Guineas Virginia Waters. Z desítky BT vítězů jich 6 vyhrálo Gr.1 dostih. Celkem dal Kingmambo 85 blacktype vítězů, což je z počtu 913 potomků dostihového věku výborný výsledek.  

Zklamavší otec plemeníků? Jak kde.

Jako plemeník si Kingmambo vedl skvěle, výborně si v chovu vedou i jeho dcery, která daly takové hvězdy jako Midday (Oasis Dream), Duke of Marmalade (Danehill), Camelot (Montjeu), Ulysses (Galileo), Cloth of Stars (Sea The Stars), Ruler of The World (Galileo) či Maids Cauway (Giant's Causeway).

Mnohem méně úspěšný byl ale jako producent plemeníků. Možná je toto hodnocení hodně ovlivněno evropským pohledem, nicméně právě v Evropě několik jeho špičkových synů v chovu nesplnilo očekávání. Coolmorský Henrythenavigator, asi nejznámnější případ, sice začínal v USA, kde v roce 2009 startoval s cenovkou 65.000 dolarů, po 4 sezónách se ale přesunul do Irska, kde jeho poplatek postupně klesl ze 30 tisíc eur na 7.500 tisíce a následně byl prodán do Ruska. Stejně tak zůstali za očekáváním Dubai Destination (byť z něj se posléze stal velmi úspěšný mateřský otec) či předčasně uhynulý Campanologist. Do Japonska posléze odešel vítěz 2000 Guineas King's Best, ač se mu v Evropě podařilo dát vítěze Epsom Derby Workforce.

Právě Japonsko ale na krev Kingmamba hledí s daleko větším optimismem. Může za to výborný King Kamehameha, který byl v tamním chovu řadu let dvojkou za Deep Impactem. Z jeho potomstva vzešlo 79 blacktype vítězů a dnes jsou to právě jeho synové, kdo dnes drží prapor Kingmambovy linie nejvýše. V Japonsku, jak jsme uvedli výše, skončil i King's Best, kterému se v roce 2010 podařilo unikátní double - jeho synové vyhráli derby v Anglii a Japonsku. I to byl důvod, proč King's Best v Japonsku skončil (ovšem pod vlajkou Darley), do Japonska odešel i jeho syn, zmíněný anglický derby vítěz Workforce. Později Darley do Japonska poslala i vítěze Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) Alkaaseda, který dostihovou kariéru zakončil vítězstvím v Japan Cupu.  

 Vnuci Kingmamba, otcové blacktype vítězů

 plemeník   otec  do chovu  BT vítězů  působiště
 LORD KANALOA (JPN)  King Kamehameha   2014  14  Japonsko
 RULERSHIP (JPN)  King Kamehameha  2013  12  Japonsko
 PEDRO THE GREAT  Henrythenavigator  2014  4  Francie
 COSMONAUT (USA)  Lemon Drop Kid  2010  4  USA
 VERMILION (JPN)  El Condor Pasa  2011  4  Japonsko
 BEAR'S KID (USA)  Lemon Drop Kid  2010  2  Kanada
 CHARITABLE MAN (USA)  Lemon Drop Kid  2011  2  USA
 GEORGE VANCOUVER (USA)  Henrythenavigator  2014  1  Francie
 HANGOVER KID (USA)  Lemon Drop Kid  2016  1  USA
 WORKFORCE (GB)  King's Best  2012  1  Japonsko, Irsko
 SAKURA ORION (JPN)  El Condor Pasa   2011  1  Japonsko
 KISS THE KID (USA)  Lemon Drop Kid  2011  1  USA
 CREACHADOIR (IRE)  King's Best   2010  1  Francie
 KINGSHIP (USA)  King Cugat  2011  1  USA
 PROCLAMATION (IRE)  King's Best  2007  1  GB


Tabulka potvrzuje, že i vnukům Kingmamba se zatím nejlépe daří v zemi vycházejícího slunce. Lord Kanaloa, který je po odchodu Deep Impacta i svého otce King Kamehameha nejdražším hřebcem v nabídce Shadai Farm, odstartoval své chovné působení skvělým úvodním ročníkem, kterému vévodila Almond Eye, japonský Kůň roku, historicky pátá držitelka tamní trojkoruny klisen a také klisna, která při triumfu v Japan Cupu 2018 vyběhla na trati 2400 metrů fantastický čas 2:20,6.  

lord kanaloa2
Lord Kanaloa je nejúspěšnějším Kingmambovým vnukem v chovu. Foto Shadai Farm

Druhým esem v rukávu KIng Kamehamehy je Rulership, který je na Shadai Farm čtvrtým nejdražším hřebcem, za jehož služby žádá hřebčín 6 miliónů jenů, stejně jako za čerstvého Koně roku USA Bricks and Mortar (Giant's Causeway) či nejúspěšnějšího Deep Impactova syna v chovu Kizunu.  

V tabulce si nelze nevšimnout čtveřice synů hřebce Lemon Drop Kid, patrně nejúspěšnějšího Kingmambova syna - plemeníka, působícího mimo Japonsko. V USA v Lane's End Farm stojícímu hnědákovi, který v chovu působí již od roku 2001, je 24 let a stále patří k předním americkým hřebcům. Vítěz Belmont Stakes (Gr.1) dal 94 blacktype vítězů a výhry jeho potomků se blíží hranici 100 miliónů dolarů.

Kingmambova krev v českém chovu? Dva vnuci, které již v chovu nenajdeme

Právě posledně zmíněný Lemon Drop Kid byl první, kdo zprostředkoval Kingmambovu krev i českým chovatelům. V roce 2011 byl do napajedelského chovu zařazen jeho syn, vítěz slovenského a rakouského St. Legeru Colorado Kid. colorado kid 57Ačkoliv se mohl pochlubit výborným rodokmenem včetně skvělé rodiny, pozdní vytrvalec příliš české chovatele nezaujal. Na našich či slovenských drahách se objevilo jen jeho 6 potomků, z trojice vítězů si nejlépe vedla Dr Colokid, vítězka 4 dostihů, která na Slovensku uspěla i v dostihu II. kategorie.  

O pět let později jej ve Střelicích následoval další Kingmambův vnuk Calming Influence (King's Best). Služeb vítěze dubajské Godolphin Mile (Gr.2), který v Evropě vyhrál dva listed dostihy, sice čeští chovatelé využívali i v době, kdy stál v Kobylanech, jeho potomci z českého působení ale až letos dosáhli klasického věku. Dr. Kubíček, jeden z těch, kteří mu poslali klisnu ještě před příchodem do Střelic, odchoval po něm velmi dobrého překážkáře Hédese, celkově nejlepším potomkem hřebce je však šampiónka slovenských odchovanců Mooreen. Před rokem hřebce majitel nabízel k prodeji či pronájmu do chovu, ale po nezájmu ze strany chovatelů hřebce nechal vykastrovat.

Vylepší Va Bank a Wireless Kingmambovu bilanci u nás?

Šanci vylepšit dosavadní nevalnou bilanci Kingmambových plemeníků u nás nyní mají Wireless a Va Bank. Va Bank, s nímž se Kingmambova krev vrací do Střelic, je synem předčasně uhynulého Archipenka, který si v chovu Lanwades Stud vůbec nevedl špatně. Nehrál sice "Pohár mistrů", ale v "první lize" se neztratil.  Vítěz Gr.1 Queen Elizabeth II Cupu v Hongkongu, ale též anglického Gr.2 derby trialu, odešel do chovu v roce 2010, ale bohužel na konci roku 2017 předčasně uhynul. Zanechal po sobě 283 startujících potomků, z nichž 21 vyhrálo blacktype dostih. K vysokému podílu stakes vítězů hřebci pomohlo pendlování do Aregentiny, kde se narodila třetina BT vítězů včetně dvou z pěti Gr.1 vítězů a jediného trojnásobného G1 vítěze sprintera Elogiado. Další dva jeho potomci uspěli v G1 v Hongkongu, a tak jediným v Evropě úspěšným Archipenkovým Gr.1 vítězem je vítězka British Champions Fillies' and Mares' Stakes (Gr.1, 2400 m) Madame Chiang

Wirelessův otec Kentucky Dynamite, vítěz Prix de la Jonchere (Gr.3, 1600 m) a druhý z Prix Jean Prat (Gr.1, 1600 m), takových výsledků v chovu nedosáhl, příležitost, kterou dostal, ale byla početně a především kvalitativně podstatně horší, než jaké se těšil Archipenko. Přesto myslím, že v našem chovu dostane jeho syn Wireless výrazně lepší příležitost než Archipenkův Va Bank. Nejen proto, že zde Wireless běhal a byl velmi populární, ale i samotný Kentucky Dynamite zde má díky Blessed Kiss či Boomboom Kiss velmi solidní renomé, navíc Wirelessovi nebude na vlastním dvorku konkurovat tak atraktivní plemeník jakým je Va Bankův kolega Eagle Top (Pivotal). Startujících potomků po sobě Kentucky Dynamite, v roce 2015 eportovaný do Tunisu, zanechal zhruba polovinu co Archipenko (148), z nichž 5 vyhrálo blacktype dostih. Všichni uspěli listed, v grupových dostizích zaznamenali jen umístění a z celkového pohledu byl jeho nejúspěšnějším potomkem právě Wireless. Třídově byl sice níž než Va Bank, narozdíl od střelického hřebce ale drží liniové distanční optimum, oscilující kolem jedné míle. 

Wireless2orez


Jak se hřebci spolu srovnají v chovu, na to si budeme muset pár let počkat. V současné konkurenci a s kontinuálním poklesem počtu připouštěných klisen to nebudou mít jednoduché, ale doufejme, že jejich potomci nám jednou přinesou alespoň část radosti, jakou nám dávalo sledování výkonů obou koní na západoevropských drahách, ale i v našem regionu.

Miloslav Vlček

         



 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net