hrib Charlene RosensturmAč do konce připouštěcí sezóny zbývá ještě víc jak měsíc, to podstatné, co se mělo odehrát, se už vesměs odehrálo. Na její celkové statistiky včetně nejsledovanějšího údaje, kterým je počet připuštěných klisen, si musíme ještě pár týdnů počkat, ale dílčí ohlédnutí už mohou nabídnout mnozí chovatelé. Včetně Vítězslava Vandy, u něhož již léta působí Monsunův syn Rosensturm.


"S připouštěcí sezónou jsem spokojen," říká Vanda. "Rosensturm sice nepřipustil 20 klisen, jak jsem na začátku sezóny předpovídal, ale snížení bylo způsobeno tím, že nepřijely původně nahlášené čtyři klisny z Orlingu," vysvětluje chovatel a dodává, že po smrti paní Duškové Orling zredukoval své chovatelské aktivity, což se dotklo i podpory Rosensturma. "Dostal 14 klisen, možná ještě dvě dorazí, ale to bude tak všechno," vypočítává Vanda, který tato čísla v současné situaci považuje za úspěch. Zvláště poté, co loni Rosensturm dostal jen 10 klisen.
Přesto nezastírá, že už se poohlíží po novém plemeníkovi. A to nejen proto, že Rosensturmovi už je 19 let, ale především kvůli svému mateřskému stádu. "Mám čtyři chovné klisny, z toho tři jsou dcerami Rosensturma, tak pro ně musím hledat cizí hřebce," vysvětluje.

zanr vandaProhlédněte si fotogalerii z chovu Vítězslava Vandy v Doubravách od Michaely Hubáčkové

V Doubravách u Březůvek letos přivítali 4 hříbata. Diana Rosensturm (Rosensturm) přivedla na svět hřebečka po Limario (Areion), Charlene (Bin Shaddad) kobylku po Rosenstrum, polosestra Sixteen Semantýna (Forever Bond) kobylku po Mikhailu Glinkovi (Galileo) a nejčerstvějším přírůstkem je kobylka po Rosensturmovi z Lukytty (Yokom), příslušnice slavné rodiny Lucretie (Negresco).

Diana Rosensturm
Trojnásobná jedničková vítězka Diana Rosensturm s hřebečkem po Limario

V Doubravách ale mají svůj domov i penzisté včetně druhého z Velké pardubické před 23 lety Devila (Amyndas), kterému bylo v dubnu rovných 30 let. "Bylo to pěkné, přijela za ním majitelka paní Valentová a Devilovi třicátiny jsme hezky oslavili," usmívá se Vanda, po jehož pastvinách se jako penzistka prohání i jeho vůbec nejúspěšnější odchovankyně Polynésia (Lincoln), která jen tři týdny před tím, než Devil dosáhl svého největšího překážkového úspěchu, vyhrála v Chuchli Saint Leger. "Už je jí 27 let, ale jak ona, tak i Devil vypadají na svůj věk výborně," říká Vanda. Svou roli hrají podle něj i bohaté pastviny, který velmi pomohlo letošní deštivé jaro.. "Máme více jak 30 hektarů pastvin na 24 boxů, které nejsou všechny plné a přivítali bychom nějaké koně na ustájení či odchov. Letos tu máme krásnou trávu, je to vidět i na hříbatech, vypadají hodně dobře," říká chovatel, který tak má kromě klisen s hříbaty, které na noc chodí domů, všechny koně nyní na pastvinách a do stájí je zavírá pouze, když jim přidává minerální výživu od Orlingu. (miv)

Polynesia Devil
Sedmadvacetiletá Polynésia Třicetiletý Devil


      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net