AmyndasNa den přesně před 15 lety, tedy 2. srpna 2003, se v Turecku na dráze v Istambulu běžely Mimar Sinan Stakes, Gr.3 dostih na 2200 metrů. V novém tureckém rekordu se v dostihu prosadila tříletá domácí odchovankyně Eylul Firtinasi, dcera plemeníka Apple Tree a v Německu narozené Improvisation, dcery napajedelského plemeníka Amyndase.


Nebylo zvykem, aby před listopadem 1989 posílali němečtí chovatelé své klisny na připuštění do tehdejšího Československa. To však nezabránilo německému hřebčínu Wittekindshof, aby v roce 1986 se svým připařovacím plánem nezaimprovizoval a poslal do Napajedel na připuštění svou klisnu Ili (Acatenango). V té době již matka 4 potomků z let 1982 - 1985 zůstala z připuštění 1985 jalová, a tak se prázdná vypravila za železnou oponu. Spojení s Amyndasem (Sparkler) bylo úspěšné a 19. února 1987 se z něj, již v Německu, narodila klisna, kterou německý chovatel pojmenoval Improvisation...

Improvisation si na dráze vůbec nevedla špatně. Získala tři vítězství a doběhla mj. čtvrtá v listed Frühjahrs-Stuten-Preis v Kolíně nad Rýnem a pátá v listed Scherping-Rennen v Baden-Badenu. Po skončení dostihové kariéry byla zařazena do chovu v rodném hřebčíně, kterému porodila 6 hříbat v řadě. Na dráze si z nich nejlépe vedla Il Society (Law Society), dvojnásobná vítězka s GAG 70,5 kg, čtvrtá v National listed Hallesche Auktionsrennen.

V roce 1999 byla Inspiration, březí po Apple Tree (Bikala), exportována do Turecka, kde se jí narodila zmíněná Eylul Firtinasi. Ta kromě zmíněného Gr.3 vítězství získala též druhé a třetí místo v tamní Gr.1 zkoušce a vyhrála celkem 9 dostihů. V době, kdy v nich uspěla ještě nebyly turecké grupové zkoušky mezinárodně registrovanými blacktype dostihy (nyní již ano), i tak ale šlo nepochybně o úspěch pro potomka klisny, vzešlé z připuštění v socialistickém Československu.

Úspěchu se ale rodina, založená klisnou Improvisation, nedočkala jen v Turecku. Její první potomek klisna Ile Mamou (Ela-Mana-Mou) dostala po dvou vítězstvích v Německu šanci v chovu ve Francii a využila ji výborně. Její syn Inesperado (Zayyani) byl po druhém místě v listed Prix Montenica v Maisons-Laffitte exportován do USA, kde dokázal vyhrát dva Gr.3 dostihy a svou kariéru korunoval triumfem v Del Mar Derby (Gr.2). Na stakes úrovni se prosadil i jeho o 7 let mladší polobratr Ile de Re (Linamix), umístěný ve dvou listed dostiuzích ve Francii.

Díky nim se Amyndas stal jedním z mála českých plemeníků, kteří se zásluhou potomka, vzešlého z připuštění v České republice, dostali do rodokmenu blacktype koní. Bohužel v našem chovu dnes o jeho krev téměř nezavadíme, byť svého času byl skutečnou hvězdou. V prvním ročníku, který se narodil v roce 1985, měl polského šampión dvouletka a vítěze Ceny Bukurešti na Mezinárodním mítinku Censuse, napajedelského odchovance i reprezentanta napajedelských barev, poslaného do polského tréninku. V druhém, který jej vynesl až k titulu šampióna plemeníků, se mohl pyšnit vítězem Československého derby Lancelotem a šampión dvouletkem, vítězem Velké jarní ceny Santalinem, který v derby finišoval druhý. Hvězdami třetího byli vítěz Gerschova memoriálu Victoras a Balú, který úspěchem v Saint Leger přidal další klasické vítězství k Amyndasově kolekci. 

To se psal rok 1990 a pomalu se se blížil smutný konec nadějného plemeníka. "V době, kdy hřebčín prožíval počátkem 90. let největší krizi, přišla nabídka z Německa na jeho pronájem," vzpomínal na Amyndase před časem v TURF Magazínu tehdejší ředitel napajedelského hřebčína Zdeněk Hlačík. "Tehdy jsem zavřel obě oči s tím, že se k nám za rok za dva vrátí a nemalé prostředky za jeho pronájem nám pomohou. Bohužel se to nestalo a hřebec neukázal nic ani v Německu, protože nic nepřipustil a brzy uhynul." (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking