Wootton Bassett2Nejaktivnějším plemeníkem irského Coolmoru, pokud pomineme překážkové plemeníky, byl v letošní sezóně Wootton Bassett (Iffraaj). Hřebec, jehož koupě irským gigantem byl chovatelskou zprávou číslo 1 v loňském roce, připustil ve své první irské sezóně plných 244 plnokrevných klisen.

 
Coolmore si tohoto hřebce vybral nejen kvůli nesporným úspěchům jeho potomků na dostihové dráze, ale i proto, že jeho rodokmen je prost vlivu bývalých klíčových coolmorských hřebců Sadler's Wellse (Northern Dancer) a Danehilla (Danzig) a nabízí tak možnost outcrossu pro velkou část coolmorského stáda. To se týká především početného stáda Galileových (Sadler's Wells) dcer, pro které byl Wootton Bassett kupován především. Záměr potvrzují i data z první irské sezóny, ve které připustil plných 61 Galileových dcer a dalších 13 jeho partnerek z Galileových dcer pocházelo. Byly mezi nimi i takové hvězdy jako Gr.1 vítězky Clemmie, Curvy, Found či Was, vedle nichž hřebec připustil i další na dráze výjimečné klisny Gr.1 výkonnosti jako Deirdre (Harbinger), Bracelet (Montjeu), Fancy Blue (Deep Impact), Peeping Fawn (Danehill), Proviso (Dansili), The Fugue (Dansili), Alexandrova (Sadler's Wells) a další. Dostal i celou řadu matek Gr.1 vítězů včetně matky donedávna neporazitelné Snowfall (Deep Impact) klisny Best in The World (Galileo).

Dvanáctinásobný šampión anglických a irských plemeníků Galileo, který 23. července odešel, připustil ve své poslední sezóně 45 klisen, nicméně velká část z nich byla též připuštěna i jinými hřebci, a tak šampiónův závěrečný ročník nebude příliš početný. V Coolmoru, respektive jeho části věnované chovu pro rovinové účely, letos působilo pět jeho synů. Nejvyšší důvěru měl Churchill (198 klisen), sledovaný Australia (162), Highland Reel (104), Circus Maximus (102) a Gleneagles (36).

Neklesá zájem o služby vítěze 2000 Guineas a dvouletého šampióna Saxon Warriora (Deep Impact), který ve své třetí sezóně připustil 191 klisen, stejně jako o nejnadějnějšího z mladých coolmorských hřebců No Nay Never (Scat Daddy), již otci 29 blacktype vítězů, který dostal 183 partnerek a jeho syn Ten Sovereigns 152 klisen. Výborně se drží i nejúspěšnější Montjeuův (Sadler's Wells) syn Camelot, který připustil 170 klisen. Vítěz Ceny Vítězného oblouku Sottsass (Siyouni) připustil ve své první sezóně 132 klisen, mezi nimiž bylo 7 Gr.1 vítězek. (miv)
 
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net