V letošním roce debutují v českém chovu dva plemeníci, které oba známe z českých drah. Vedle krabčického Eskerkhana (Elnadim), který díky svým vytrvaleckým vlohám a působivému exteriéru míří hlavně na překážkové klisny, byl do chovu zařazen i mílař až středotraťař ZAMICO (Amico Fritz), který stojí v chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, kde před čtyřmi lety přišel na svět. Jeho majitel a chovatel jej v úvodní sezóně podpoří pěti klisnami.


Dvě mají na svém kontě vítězství v dostizích nejvyšší kategorie, další dvě se v jedničkách alespoň umístily. Jednou z vítězek na nejvyšší scéně, která by měla Zamicovi usnadnit start v chovu, je vítězka Ceny zimní královny (L) Rabbit Motivator (Motivator), která finišovala těsně druhá v Jarní ceně klisen. Druhé místo z JCK (L) má na svém kontě i Rabbit Havana (Havana Gold), vítězka Memoriálu Harryho Petrlíka (I.k.). Umístění v klasickém dostihu získala i Rabbit Percy (Sir Percy), trojnásobná vítězka, která skončila třetí v Jarnej ceně kobýl (L) a na dotaci v dostihu nejvyšší kategorie dosáhla i Golden Irene (Look Honey), vítězka 13 dostihů na rovinách i na překážkách, která obsadila čtvrté místo v Ceně trojročných kobýl (I.k.). Solidně si na dráze vedla i Fantaggira Lady (Egerton), která vyhrála tři trojková klání a umístila se v dostihu II. kategorie.

Nepřehlédněte: Zájem o slovenské klasiky vzrost o 45%. České stáje poslaly víc jak polovinu všech přihlášek

V chovu debutující Zamico absolvoval během dvou sezón 8 startů, z nichž 3 proměnil ve vítězství a v dalších dvou se umístil. Vedle suverénního čtyřapůldélkového triumfu ve Velké jarní ceně (L) bylo jeho největším úspěchem vítězství v Pražském zimním favoritu (II.k.) a druhá místa v Memoriálu profesora Michala (I.k.) a Starohájském kritériu (I.k.). Zúčastnil se i Českého derby, ale distance 2400 metrů se ukázala být za jeho optimem a hřebec skončil v poli poražených.

Hřebec pochází z prvního tuzemského ročníku plemeníka Amico Fritz (Fasliyev), který po působení ve francouzském a německém chovu zahájil tuzemskou štaci v napajedelském hřebčíně, od loňské sezóny stojí ve Střelicích. Zamico je zatím výrazně nejúspěšnějším potomkem z jeho zdejšího působení, velmi dobře se na našich drahách uvedla i dříve importovaná Love Connection, vítězka Ceny zimní královny.

Matku Rabbit Zamindar (Zamindar) koupila stáj jako ročku na únorové dražbě v Newmarketu za 4.500 gns a klisna ze slavné juddmontské rodiny Where You Lead (Raise a Native) se za důvěru odvděčila vítězstvím v Oaks a Memoriálu Rudolfa Deyla. Dosud jí vyběhlo 6 potomků, z nichž 4 zvítězili. Vedle Zamica si nejlépe vedla zimní královna Zamira (Look Honey), čtvrtá z Memoriálu Rudolfa Deyla Zamiranda (Pop Rock) a pětinásobný vítěz Zamindarton (Egerton). (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net