Flightline bcPouhé dva dny poté, co se výkonem v Breeders' Cup Classic zařadil mezi nejlepší koně americké historie, se neporažený FLIGHTLINE (Tapit) vrátil znovu na titulní stránky dostihových periodik. Poté, co bylo den po dostihu oznámeno, že Flightline končí svou dostihovou kariéru a bude jako plemeník připouštět na Lane's End Farm, byl v pondělí na dražbě November Breeding Stock Sale v Keenelandu nabídnut k prodeji malý 2,5% podíl na hřebci a konečná cena mnohým vyrazila dech.


Před zaplněnou dražební halou, kam se vměstnalo přibližně 700 lidí, kteří chtěli být přítomni historické události  a z nichž 42 se předběžně registrovalo pro podávání nabídek na prodej podílu, byla jedna čtyřicetina hřebce vydražena za 4,6 miliónu dolarů. Nabídka ta ocenila celého hřebce na neuvěřitelných 184 miliónů dolarů, což je v přepočtu 4,5 miliardy korun. Kdo však je kupcem se přítomní ani nikdo jiný nedozvěděl. Agent Freddy Seitz, který je pod koupí podepsán, bezprostředně po dražbě sdělil, že nový majitel si nepřeje být zveřejněn, nicméně může se to v budoucnu změnit. "Když jsem s ním během dražby hovořil, vypadalo to, že se dobře baví, přestože cena překonala původní odhad," uvedl Seitz. "Byl z koně opravdu nadšený a chtěl jen udělat velký rozruch," řekl. "V minulosti měl co do činění s dobrými koňmi, ale očividně ničím srovnatelným s tímto koněm. Vlastně ani nevím, jestli vůbec někdo z nás se s takovým koněm potkal." Záhadný majitel koupí rozšířil už tak početnou skupinu spolumajitelů skvělého hřebce. Doposud vlastnila skupina majitelů - Hronis Racing, Summer Wind Equine, West Point Thoroughbreds, Woodford Racing a Siena Farm, prodaný podíl tvořil část ze 17,5% podílu West Point Thoroughbreds.

Flightline, jako roček prodaný za rovný milión dolarů, absolvoval během své krátké kariéry jen 6 dostihů. Debutoval loni jako tříletý na konci dubna, kdy v Santa Anitě suverénně o 13 1/4 délky vyhrál dostih nezvítězivších. Na začátku září deklasoval o 12 3/4 délky konkurenci v prodejce v Del Maru a úvodní sezónu zakončil druhý svátek vánoční v Santa Anitě, kde s náskokem 11 1/2 délky ovládl Malibu Stakes (Gr.1).

Nepřehlédněte: Darhorse zveřejnil ceny svých ročků. Se slevou nyní nabízí ještě poslední tři neprodané chovné klisny

Do letošní sezóny vstoupil 11. června v Belmont Parku triumfem v Metropolitan Handicapu (/Gr.1), v němž se mu soupeři přiblížili na nejkratší vzdálenost vůbec - 6 délek.  Poté nadchl už celý dostihový svět vítězstvím v Pacific Classic (Gr.1) o 19 1/4 délky a kariéru ukončil v sobotu v Keenelandu vítězstvím v Breeders' Cup Classic (Gr.1) o 8 1/4 délky. Nejlépe hodnocený kůň podle World's Best Racehorse Rankings odchází do chovu s výhrami 4,514.800 $.

Flightline už dorazil do Lane's End Farm, která šanci ustájit hvězdného hřebce získala díky podílu Woodford Racing, což je dostihová odnož Lane's End. Připouštěcí poplatek dosud nebyl stanoven, lze však očekávat, že nebude nijak nízký. Z debutujících plemeníků měl v posledních letech nejvyšší taxu v roce 2016 na Ashfordu začínající vítěz trojkoruny American Pharoah (Pioneerof the Nile), který začínal za 200 tisíc dolarů, nicméně už v průběhu sezóny prosakovaly zprávy, že cena byla nasazena příliš vysoko a Ashford za tuto sumu nabízel připustit i dvě klisny stejného majitele. O tři roky později na stejném hřebčíně začínal kariéru další vítěz americké trojkoruny Justify (Scat Daddy), kterého Ashford nacenil na 150 tisíc dolarů. (miv)

foto: Tim Sudduth/Eclipse Sportswire/Breeders Cup
   

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net