derbyfin3Derby patřilo favoritům. 101. ročník české modré stuhy, sponzorovaný společností CPIPG, se stal kořistí favorizovaného hnědáka HAZARDERA (Harzand) s žokejem Václavem Janáčkem v sedle, který stáji Jiřího Charváta i trenéru Pavlu Tůmovi přinesl po čtyři roky starém úspěchu Josepha (Lando) druhé vítězství v Českém derby. Václav Janáček slavil vítězství v našem derby již po třetí (2006 - Laureat a 2008 Tullamore), vedle něj již dokázal uspět i v derby na Slovensku a ve Španělsku.

V plně obsazeném poli 16 koní odskakoval vítěz Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera jako favorit v kurzu 3,5:1, druhou šancí byl Royal Word (6:1) a na třetí se postupně propracoval Rex of Thunder (8:1). Po startu se neujal vedení tempař Locomotive, ale Zoriyman, v prvním oblouku přešel přes Rabbit Red Jazz, dobře na bariéře seděl Tcheque King s Danielem Vyhnálkem, zatímco Hazarder cválal uprostřed pole a na jeho konci tři z nejsilnějších vyzyvatelů Royal Word, L'Ienissei a Rex of Thunder, pole uzavíral Mandarin

Na protilehlé rovině se postupně posouval Locomotive, který do lahovického oblouku vbíhal druhý za Zoriymanem a v cílové rovině zaútočil na Zoriymana. To už ale přicházeli i další, s Locomotive se srovnal Tcheque King a především přišel nástup Hazardera, který 250 metrů před cílem přešel společně s Tcheque Kingem do vedení. Distance už patřila  plně HAZARDEROVI, který nikým výrazněji neohrožován cválal vstříc svému největšímu úspěchu. Výborně jdoucí Tcheque King (Montmartre) doběhl druhý, 1 1/2 délky za vítězem, další dvě místa obsadili z konce pole finišující Royal Word (Wootton Bassett), který šel zvenčí, a po bariéře jdoucí Rex of Thunder (Night of Thunder), který ještě na začátku cílové roviny byl poslední, ale předvedl skvělý progres. Pátým místem potvrdil naše prognózy o českém koni dostihu Kamssio (Kendargent), poslední dvě dotovaná místa obsadili Locomotive (French Navy) a Zoriyman (Sinndar).

S výjimkou devátého L'Ienisseie (Dariyan), který v Chuchli nepotvrdil formu z Longchamp a v závěru se takřka vytratil, derby potvrdilo předstartovní prognózy. Snad jen od dvojice z šampiónské němčické centrály se čekalo více - Dragon Arrow skončil desátý, dohlašovaný Kmotr o tři místa za ním. Vítěz vyběhl čas 2:30,83.

Vítězný Hazarder, zakoupený agenturou Kerr & Co Ltd na zářijové dražbě ročků společnosti Tattersalls v Irsku za 22.000 €, má, jak jsme psali již v jeho vizitce, rodokmen v duchu slavného výroku Federica Tesia o anglickém Derby a jeho významu pro vývoj plnokrevníka. Jeho otec Harzand vyhrál jak anglické, tak i irské derby, Harzandův otec Sea The Stars (Cape Cross) je vítězem Epsom derby, stejně jako jeho polobratr Galileo (Sadler's Wells), sám otec pěti a děd dvou anglických derby vítězů. S Epsom derby se silně spjat i mateřský otec Montjeu (Sadler's Wells), který dal čtyři vítěze a mj. je i otcem vítěze Českého derby Mister Aviation
Matka Kitoko neběhala, Hazarder je jejím prvním startovavším potomkem. Bába Breathe (Ocean of Wisdom) je polosestrou krátce v českém chovu působícího Four Noble Truths (Sadler's Wells). Rodina směřuje k listed vítězce Pasadoble, matce excelentní šampiónky Miesque (Nureyev), mj. matky výjimečného plemeníka Kingmamba.

hazarder janacekVáclav Janáček: Vyhrál ten nejlepší kůň

V sedle vítěze slavil už své 21 klasické vítězství žokej Václav Janáček, který průběh dostihu popsal pro Českou televizi:

"Odskočili jsme a čekal jsem, kam se posune pole pode mnou. Celkem jsem se dostal na dobrou pozici, ale pak ti koně pode mnou a zezadu šli na mě, tak jsem jej raději stáhl, aby moc nenaběhal navíc v oblouku. Jak jsme vyběhli na druhou stranu, tak jsem trošinku vyprovokoval Mazura nebo spíš jeho koně (Locomotive) aby se to rozjelo, on se rozjel a já si sedl dobře za Petrem Foretem (Tcheque King) a Jaromírem Šafářem (Dragon Arrow) a věděl, že tihle kluci mě do cíle dovezou.

V cílové rovině jsem začal trošinku brzo, protože se říká (sám toho koně neznám), že potřebuje hodně zatlačit, aby mě to potom vrátil. Ale pravda je, že jsem se ho dvakrát třikrát dotkl a viděl jsem, že mám v rukou strašně moc. To ale ještě chybělo nějakých 400 metrů domů, tak jsem si jen chvíli počkat, podíval se, kde jsou soupeři. Tempo nebylo přepálené, takže jsem se nebál, že by kůň měl skapat a přiletěli koně zezadu. Myslím, že vyhrál ten nejlepší kůň
."

Janáčkův koncert ve Zlatém poháru, mílařský trůn pro Ignacia Reilly

Ve stínu nejbohatší rovinového dostihu ve střední Evropě zůstaly ostatní jedničkové zkoušky, které všechny letos nabídly pěknou podívanou. V 17. Sprinterské ceně Jockey Clubu ČR (I.k., 3+, 1200 m) ukázal pětiletý valach ze stáje Vasury Kolesa WORTH CHOICE (Worthadd), že k jedničkovému vítězství nepotřebuje váhovou úlevu a po triumfu v Memoriálu Jaroslava Maška, kde od svých dvou nejsilnějších pronásledovatelů dostával 4 kilogramy, dnes, a to mnohem suverénněji než minule, zvítězil i bez úlevy. Svěřence Štěpánky Myškové, která k sobotnímu pardubickému hattricku přidala další velké vítězství, vedl Adam Florian. Tři délky za Worth Choice přišel Politicum (Lethal Force), délku před Drish Venture (Mehmas), který se po startu snažil získat na soupeře rozhodující náskok, ale na distanci jej dostih Worth Choice a poté i loňský vítěz EJC Million.

V 18. Tattersalls Mile (I.k., 3+, 1600 m), na jejímž startu se neukázal žádný tříletek, potvrdil pozici nejlepšího mílaře v zemi šestiletý IGNACIUS REILLY (Worthadd) ze Syndikátu V3J, který s Petrem Foretem v sedle lehce získal své páté kariérní vítězství. Druhé místo za svěřencem Václava Luky vybojoval tempo diktující Darkolva (Dark Angel), na něhož v závěru zaútočil zezadu jdoucí Torque Power (Toronado), dokonce se lehce dostal před něj, ale Darkolva znovu zapnul a vybojoval druhé místo.

Ignacius

Janáčkovým koncertem byl se dal nazvat 62. Zlatý pohár společnosti Tipsport (I.k., 4+, 2400 m). V něm se pozdější vítěz Českého derby vyhoupl do sedla pětiletého GRIGRI DE LANCRAY (Rail Link) trenéra Neuberga, úspěšného vytrvalce, který však poprvé stanul na startu dostihu nejvyšší kategorie. Janáček s ním po startu převzal taktovku dostihu, nasadil vlažné tempo, které zrychlil až před lahovickým obloukem. Tam se na druhé místo posunul Premier Lion (Zanzibari), ale Grigri ani s příchodem do cílové roviny neslábl, naopak měl nadále nad soupeři vrch a do cíle dorazil s pohodlným 3 1/2 délkovým náskokem. Druhé místo udržel Premier Lion, třetí přišel Cacophonous (Cacique) a čtvrtý Rate (Reliable Man), který v úvodu nelibě nesl falešné tempo. Zklamal Arcturus (Fast Company), který se v závěru propadl a doběhl poslední.

zlaty pohar 21

První Fitmin pro Charváta

Trenér Pavel Tůma a majitel Jiří Charvát dnes vedle Derby uspěli i v prvním dílu Fitmin Cupu Ceně výživových programů Fitmin (III.k., 2, 1200 m), v němž se lehce o 7 délek před Askeranou (Egerton) prosadil Charvátův vlastní odchovanec RED CORAL (Blue Coral) s Janem Vernerem v sedle. Hřebec je synem skvělé Reglisse (Verglas), klisny, která získala druhé místo v irských listed a dvě čtvrtá v tamních Gr.3 dostizích, a dnes dosáhla double, když v šestém dostihu dne Ceně společnosti Tictetlive (hdcp III.k., 3+, 2400 m) jistě o 3 délky zvítězil její pětiletý syn REINE D'ARGENT (Kendargent), běhající v barvách stáje EXCELLENT-K s.r.o. Liberec, poprvé startující pod dohledem trenéra Tomáše Váni.

NN21 redcoral

Derby den přinesl i jeden současný doběh ve dvojkovém handicapu Memoriál Tomáše Šatry (3+, 1800 m), ve kterém se o vítězství rozdělili nejvýše zatížený kůň v poli SPENCER (Finjaan) v sedle se svou trenérkou Ingrid Janáčkovou Koplíkovou s naopak nejméně zatíženou BORUVKOU (Casamento), kterého též vedla jeho trenérka Martina Havelková. Docela by mne zajímalo, zda podobný výsledek - tedy současný doběh koní v sedle se svými trenérkami, už historie někdy zaznamenala.

Tečku za podařeným odpolednem udělala v závěrečné Ceně EBF pro tříleté na 1800 metrů CLASSA (Tamayuz) ze stáje Martina Bláhy, která svůj kariérní debut proměnila v jisté vítězství. V sedle klisny trénované Václavem Lukou byla Lucie Fialová.