Evzen 2kvalStartovní pole v pořadí druhé kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou bylo méně početné, přesto atraktivní. Letošní premiéru měl naplánovanou loňský vítěz Velké pardubické Hegnus, o kvalifikaci usilovali také vítěz Gran Premio Merano Mazhilis nebo vítěz Zlatého poháru Mustamir a spravit si chuť z minulé kvalifikace chtěl nadějný Evžen.


Sedmiletý Evžen běhající v barvách stáje Englicovi a Kulhánkovi už od svých čtyř let patří k velkým dostihovým nadějím. Zvítězil v Ceně České asociace steeplechase, v Ceně Vltavy i v Ceně Labe. Jeho trenérka Štěpánka Myšková se netají tím, že letošním cílem je Velká pardubická. Květnová kvalifikace se mu ale úplně nevydařila, když dokončil až na 14. místě, napodruhé už z toho bylo vítězství. Jak už je u koní vedených žokejem Jaroslavem Myškou obvyklé, držel se od startu na prvních pozicích. Tempo udával společně se Strettonem, v jehož sedle Marcela Nováka vystřídal Jakub Kocman. Dostih byl poznamenaný několika chybami na skocích, jedna z nich zřejmě znamenala až páté umístění Hegnuse. Toho místo Lukáše Matuského, který jezdí v zahraničí, vedl Adam Čmiel. Stretton začal ztrácet síly v závěru a kromě Evžena jej předstihl ještě Mazhilis s žokejem Ondřejem Velkem. Čtvrtý je Imphal, pátý Hegnus, šestý Mustamir a sedmý Gontachar. Saint Joseph dostih nedokončil, když ztratil svého jezdce na Irské lavici. Kvalifikaci má po úvodních dvou částech seriálu splněnou už 20 koní. „Od minule jsme udělali kus práce, zkušenosti z dalšího dostihu jdou Evženovi k duhu. Asi to byl klidnější dostih než v květnu, bylo méně koní – ale ořezávátka to nejsou. Takže dnešní vítězství můžeme považovat za kvalitní výkon,“ hodnotil dostih žokej Jaroslav Myška.

Evzen 2kvalb

Pro něj byla červnová pardubická sobota úspěšným dnem. Do svých statistik si připsal čtyři vítězství, z toho tři ve spolupráci s trenérkou a manželkou Štěpánkou Myškovou a jedno pro trenéra Stanislava Popelku. První zápis má hned z úvodního dostihu pro čtyřleté koně, Poháru BICZ Holding 2021, s hnědkou Protocolar. Později uspěl s Evženem v kvalifikaci a následně ještě v dostihu pro klisny, v Ceně společnosti Falcon Security, v sedle pětileté Ztracenky připravované Stanislavem Popelkou. Poslední vítězství si připsal v sedle pětiletého Well Absolut v Ceně Jockey Clubu ČR – Memoriálu Kamila Kuchovského.

NN21 wellabsolut3

Double si připsal žokej Ondřej Velek. Ten se poprvé prosadil v dalším vrcholu dne v klasické steeplechase Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Po škrtnutí Azteka na startovní listině zůstala pouze čtyři jména, o to těžší ale bylo tipnout vítěze. Tempo udával především slovenský Star a později First Of All. V cílové rovině ale Ondřej Velek rozpohyboval Dusigrosze a nakonec zvítězili o třináct délek před Starem (ž. Jaroslav Myška). Za nimi dokončili First of All (ž. Jan Odložil) a Beau Fixe (ž. Sertash Ferhanov). Podruhé Ondřej Velek zvítězil v Ceně Služeb města Pardubic v sedle Mahe Kinga po souboji se Sacamirem.

Ještě napínavější finiš diváci viděli u Ceny společnost Tipsport – Červnové cross country Válečníka na trati 3300 metrů. Úžasný výkon podala nakonec vítězná Dajuka, která se po celou dobu dostihu držela na zadních pozicích a teprve v závěru ji žokej Jan Odložil dokázal vyhecovat k výkonu. Bělka se postupně dotáhla na soupeře, předběhla je a v samotném závěru na druhou pozici odsunula do té doby vedoucího Chrystal Crosse s žokejem Jaroslavem Myškou. Za nimi pak finišovali Mediciman, Kaiserwalzer a Tiara Man.

Podobný boj svedl v závěrečném dostihu dne, v Ceně za podpory ADW FEED, a.s., Rui Faleiro a Giovanni. Do sedla prvního jmenovaného se na poslední chvíli vyhoupl jeho trenér Jaroslav Brečka, který nenašel náhradu za Marcela Nováka. O hlavu porazili Giovanniho (ž. Jan Odložil), za nimi doběhli Christiano, Godfrey a Fil Conducteur.

Tisková zpráva Dostihového spolku    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net