pardubiceTaková situace už nebyla dlouho, obhájce vítězství ve Velké pardubické nebude na startu. Orphee des Blins krátce po svém třetím triumfu ukončila velmi úspěšnou kariéru, skončil i vítěz z let 2009 až 2011 Tiumen, a tak na startu nebude nikdo z vítězů z doby nedávné. Čeká nás tedy méně zajímavý ročník?


Může vyhrát několik koní a navíc bude na startu chybět legenda dostihu Josef Váňa, který za posledních třicet ročníků chyběl jen dvakrát, letos to bude potřetí. O nezkušenost jezdců se bát nemusíme. Dušan Andrés je teprve druhým jezdcem historie, který se na start dostihu postavil dvacetkrát, letos začíná třetí desítku. Mnozí ho čekali v sedle Nikase, ale on povede jedinou klisnu v poli Modenu. Jediné vítězství ve Velké zaznamenal také s klisnou, skvělou Sixteen před osmi lety. Modena loni vyhrála druhý nejvýznamnější dostih odpoledne, Cenu Labe, letos se v kvalifikaci představila dvakrát a ani jednou nezklamala. Ovšem patří do skupiny černých koní dostihu.

Favorité? Jednoznačně vítězové kvalifikací. Tu květnovou vyhrál Universe of Gracie. Loni překvapivě doběhl čtvrtý pod Jiřím Kouskem, tentokrát bude v sedle Jan Faltejsek, který se prosadil třikrát s Orphee des Blins. Navíc trenér Jiří Kousek zvolil stejnou přípravu, která se osvědčila před rokem. Josef Váňa sám sice nebude v sedle, jeho svěřenci by měli hrát první housle. Zarif se prosadil v červnové kvalifikaci a navíc do jeho sedla usedne, nejlepší překážkový jezdec současnosti Josef Bartoš. „Zarif je přesně ten typ koně, které jezdím rád,“ říkal Bartoš už v červnu, kdy se rozhodl pro Zarifa namísto Templáře, kterého vedl v květnové kvalifikaci.

Dalším želízkem v ohni je Rabbit Well, svéhlavý kůň, který před několika lety v Pardubicích vyhrál Zlatý pohár, klasickou steeplechase, ale potom měl problémy se starty, což ukázal i v červnu. Zůstal stát na startu a jezdec Jan Kratochvíl s ním nesvedl nic. V červenci ve Světlé Hoře už ho vedl Josef Váňa mladší a nastala změna k lepšímu. Potvrdil ji i v srpnu, v třetí kvalifikaci. Okamžitě se o něm začalo mluvit jako o šancovém koni pro téměř sedmikilometrový dostih. Navíc v sedle bude Josef Váňa mladší, zatím se mu ve Velké příliš nedařilo, ale jeho otec má jasno. „Byl bych rád, kdyby vyhrál můj syn,“ prohlásil několik dní před dostihem.

Na startovní listině dále najdeme několik spolehlivých jmen, která mají s Velkou již své zkušenosti. Loni druhý Al Jaz byl letos nevýrazný, dvakrát třetí Klaus se bude muset vyrovnat se změnou jezdce, dvakrát za sebou mezi pěti nejlepšími nechyběl Kasim trenéra Přemka Kejzlara. O svěřencích trenéra Popelky, Modeně a Nikasovi, již šla řeč. Tradičně dobré výkony podávají svěřenci otce a syna Holčákových, dvojice Gauner Danon a Peintre Abstrait, je stejná jako v minulém roce. Svou první Velkou absolvuje sedmiletý francouzský rodák Ribelino, letos startoval třikrát a dvakrát vyhrál.

Zmínku si zaslouží i jediný cizinec na startu, Francouz Pasquini Rouge z lotu trenéra Patrice Quintona. Jeho svěřenci už se v Pardubicích představili, navíc v Česku spolupracuje s Pavlem Vítkem, který zdejší podmínky dokonale zná. Pasquini Rouge ovládl švýcarský kros ve Frauenfeldu, který je součástí Crystal cupu.

Nezapomínejme na překvapení, jednou za čas se ve Velké pardubické narodí. V roce 2012 se Orphee des Blins také nepočítalo, odskočila v kurzu 55:1, ale potom absolvovala vlastní dostih, ostatní byli jen sparingpartnery. Stejný kurz měl loni Al Jaz, který skončil o třičtvrtě délky na druhém místě. Letos pořadím mohou zamíchat polokrevníci, polobratři, Ter Mill a Templář připravovaní Antonínem Novákem v Malé Morávce v předhůří Jeseníků. Letos jsme moc pádů a nedokončení v kvalifikacích neviděli, snad tento trend vydrží i v samotné Velké pardubické.

Druhá říjnová neděle na pardubickém závodiště, to není jen Velká pardubická, ale také dalších sedm dostihů s výbornými koňmi na startu. V Ceně Labe se představí vítěz zářijové kvalifikace Hegnus, syn Registany Reaper a mnozí další. Zajímavé koně najdeme i na startu Ceny Vltavy na 4500 metrů. K velkým talentům patřil Charme Look, Ambice na start ve Velké mají Sheron, Handsome Jack nebo Zugor. V Poplerově memoriálu je zajímavá trojice Ryana, Terebesz a Shaman.

Tipy na dostihy
I. Barakin – Al Bustan – Stretton
II. Natalie – Delight My Fire - Arcione
III. Marmiton – Tzigane du Berlais – Talent
IV. Charme Look – Zugor - Storm
V. Ryana – Shaman - Terebesz
VI. Hegnus – Reaper - Quatiki
VII. Khalshani – Mazhilis – Timi D‘ Altea
VIII. Rabbit Well – Universe of Gracie – Al Jaz – Pasquini Rouge - Zarif


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking