vp 2020 1Před čtyřmi lety obsadil páté místo, před dvěma skončil tři délky za Tzigane du Berlais (Poliglote) druhý. Loni jej trenér Radek Holčák s těžkým srdcem necelé dva týdny před dostihem škrtl, když se mu navzdory skvělé formě znovu ozval nemocný kloubek. Letos se HEGNUS (Magnus), dvanáctiletý odchovanec Františka Ševců, už dočkal. Pod slovenským žokejem Lukášem Matuským ovládl 130. ročník Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, konaný kvůli protipandemickým opatřením před zcela prázdnými pardubickými tribunami. 


A byla to škoda, protože už dlouho se nestalo, aby se v cílové rovině srovnali čtyři koně bojující o co nejlepší umístění a diváky na tribunách by takový závěr zcela jistě nejen zvedl ze sedadel, ale též řádně procvičil jejich hlasivky. Letošní účastníci se bohužel museli obejít bez tohoto povoleného "dopingu", nicméně na kvalitě dostihu to nebylo znát.

Hegnuse původně Tipsport vypsal jako spolufavorita s kurzem 4,85:1, do dostihu odskakoval nakonec až jako pátá šance společně s Lodgian Whistle (Silver Whistle) a dvojnásobným kurzem 10:1. První dvě šance držel podle sázejících Josef Váňa a jeho svěřenci Theophilos (Elusive City) a Sottovento (Fastnet Rock), odskakující v kurzech 4,5 respektive 5,5:1.

Po startu šel do čela Player (Moonjaz) společně právě s Hegnusem a tito dva zavedli pole na Taxisův příkop. Tam skončily naděje dvojice Josefa Váni Sottovento a No Time To Lose (Authorized), pro prvního jmenovaného to bohužel byl poslední skok v životě. Na Irské lavici pak ztratil svou jezdkyni All Scater (Scater), následující Popkovický skok znamenal konec šancím pro Catch Life (Rainbows for Life).

VP 2020 taxis
Taxisův příkop. foto Tomáš Kubelka

Matuský pak přenechal vedení Strettonovi (House Rules) s Vandualem (Rainbows for Life), držel se ale stále blízko čela. To po zhruba třetině dostihu obsadil Lodgian Wistle, kterého posléze opět vystřídali Player s Vandualem. Právě tato dvojice se po Velkém anglickém skoku se pokusila o trhák a začala vzdalovat soupeřům, ale Lukáš Matuský v sedle Hegnuse na jejich nástup rychle zareagoval.
Nepříjemný moment měl před cílovou rovinou, kdy mu Vandual s francouzským žokejem Romainem Julliotem zkřížil cestu a ztratil zhruba dvě délky, nicméně rychle znovu zmobilizoval síly. Poslední skok už skákali Hegnus, Vandual i Player současně, Talent jen asi půl délky za nimi, závěr však měl suverénně nejlepší Hegnus, který o 1 3/4 délky vyhrál, nicméně výrok rozhodčích "lehce" mi nepřijde adekvátní. Druhý skončil Player, který o hlavu zdolal Vanduala, čtvrtý Talent (Egerton) ztrácel 1/2 délky. Třináct délek zpět doběhl na pátém místě Tzigane du Berlais před Casperem (Martaline) a Lodgian Whistle. Favorizovaný Theophilos v dostihu takřka nebyl vidět a bez výraznějšího momentu skončil devátý. Dostih, odběhnutý ve velmi dobrém čase 9:22,99, dokončilo 13 koní. Žokej Matuský se z triumfu radoval poprvé, Radek Holčák už připravil k vítězství Maskula před 18 lety (také Vás to číslo zarazilo?), k druhému úspěchu už Maskula dovedl jeho otec František. 

VP 2020 2

Velká pardubická je Velká pardubická, je to top závod. Je smutné, když vyhrajete, když vám nikdo netleská, když nemáte komu zamávat. Ale je to úspěch, radost,“ popsal své pocity vítězný žokej Lukáš Matuský, který v televizním přenosu dojemně věnoval své prvenství nedávno zemřelé mamince. „S trenérem jsme byli domluvení, že půjdeme zepředu. Byl jsem někde kolem pátého místa schovaný v koních, nechal jsem ho odpočívat a věřil v jeho silný finiš. V závěru nás francouzský žokej namáčkl na bariéru, bál jsem se, že to Hegnuse rozhodí. Ale je to parádní kůň a dal to,“ dodal Lukáš.

NN20 hegnus

VP 2020 3

Letošní ročník byl velkým úspěchem zdejších odchovanců - první, druhý a čtvrtý v cíli jsou českého chovu, třetí se narodil na Slovensku. Vítězný Hegnus je synem Magnuse (Jape), který v Polsku patřil k nejlepším koním tříletého ročníku a mj. finišoval čtvrtý v Derby. Poté byl zakoupen stájí Wrbna a přešel do překážkového provozu, kde získal titul šampióna proutěnkářů. Bohužel vážné zranění znemožnilo pokračování slibně rozjeté překážkové kariéry, byl však zachráněn pro chov. Ani v něm bohužel nepůsobil dlouho, nicméně zanechal po sobě několik velmi dobrých koní v čele s vynikajícím Diktysem, vítězem Gran Steeplechase di Milano (Gd1).
Matka Hespa (Big Walt) vyhrála dva rovinové dostihy a doběhla třetí ve Slušovickém Oaks, později získala jedno vítězství ve dvojkové steeplechase v Olšanech. Bába Heka (Norbert) z chovu JZD Slušovice vyhrála Oaks, prabába Hexa (Toxin) z chovu PP Motěšice, který se nejvíce zasloužil o úspěchy rodiny, z níž pocházel i vítěz Československého derby Hviezdar (Lyon), vyhrála Cenu zimního favorita. Rámcové dostihy: Hattrick svěřenců Josefa Váni a double Jiřího Charváta


Úvod dnešního mítinku se nejlépe povedl stáji Jiřího Charváta. Ve Zlaté sponě tříletých - Ceně holdingu BICZ (pp I.k., 3200 m, 150.000 Kč) potvrdil formu z Merana, kde po boji o krk skončil druhý v Gd3 proutěnkách na 3300 metrů, svěřenec Pavla Tůmy RONCAL (Amaron), který proutěnkářskou kariéru začal lehkým vítězstvím v Meranu, po kterém přišlo zmíněné druhé místo. Už na protilehlé rovině převzal vedení a pod Janem Faltejskem získal první dnešní úspěch modrožlutých barev. Na dalších dvou místech skončili potomci Age of Japa (Jape) Dark Sun a Čáryjape. Roncal je jedním z mála úspěšných překážkářů, kteří byli v zahraničí zakoupeni už jako odstávčata. Vybral jej Chris Richner na prosincové mixed dražbě v Deauville, kde před 3 lety stál 10.000 €.

NN20 roncal

Jiří Charvát měl horkého favorita i v následujícím Křištálovém poháru města Pardubic (pp NL, 4+, 3400 m, 200.000 Kč), kterým byla ve všech šesti překážkových startech neporažená Cheminée (Arakan). Klisna, která loňskou sezónu zakončila zadrženým vítězstvím v Auteuil, ale od listopadového startu neběhala a dnes příliš sil vyčerpala půlováním. I tak stačila na druhé místo, když vítězství jí sebral stájový nikoliv však tréninkový druh AZTEK (Moonjaz -  Apaska, Scater) s Markem Stromským, připravovaný Tomášem Váňou.

Mezi klisnami se v Ceně společnosti Strabag a.s. - Ceně Laty Brandisové (stch cc I.k.,4+ kl., 4200 m, 150.000 Kč) se nečekaně prosadila šestiletá ENGELE (Zambezi Sun) ze stáje Jaroslava Boučka, ale cestu k úspěchu svěřenkyni Petry Jirátové usnadnila chyba Beysima Ferhanova, který v sedle favorizované Dalliny (Ruten) neobjel točný bod a strhl sebou i Alegorii (Pop Rock) a Caline de Juilley (Al Namix).

Pak začal koncert koní Josefa Váni a žokeje Jana Kratochvíla, který otevřel vítězstvím ve Stříbrné trofeji - Ceně pivovarů Staropramen (stch I.k., 4400 m, 150.000 Kč) s přehledem a aktivně jdoucí DUSIGROSZ (Full of Gold) stáje Joly, zatímco matně čtvrtý horký favorit Anaking (Astarabad) podal zatím svůj nejhorší výkon. Ještě výraznější bylo vítězství čtyřletého CHELMSFORDA (Sunday Break) v Ceně Kudy z nudy - Ceně ČASCH (stch cc I.k., 4, 4200 m, 150.000 Kč), ve které druhému Dundee (Moonjaz) nadělil 16 délek. Bohuslavský hattrick pak završil devítiletý BUONARROTI (New Approach) stáje Jasna, který navzdory chybě na Francouzském skoku si v závěru Ceny hejtmana Pardubického kraje - Ceny Vltavy (stch cc NL, 4500 m, 300.000 Kč) vzpomněl na svou rovinovou třídu a finišem zdolal Laverna (Egerton) o tři délky.  

Mezitím ale bodovali i jiní. Pavel Kochan a jeho stáj K-K Metal a.s. už byl za svou důvěru v bývalého německého a dnes v irském překážkovém chovu působícího plemeníka Jukebox Jury (Montjeu) dostatečně odměněm skvělým Stuke. Do skvělé třídy ale dorůstá i bělka DAJUKA, výsledek spojení zmíněného vítěze irského St. Legeru s Dánskou princeznou (House Rules). Ta dosud získala na překážkách 3 vítězství, dvakrát ve třetí kategorii, dnes však někdejší vítězka slovenského klasického trialu lehce ovládla  Poplerův memoriál - Cenu Radiožurnálu - Cenu Nadace pro rozvoj města Pardubic (stch cc NL, 3300 m, 200.000 Kč).

Dostatek třídy už dříve naopak prokázal šestiletý EVŽEN (So You Think), loňský vítěz Ceny Vltavy, který do letošní Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Ceny Labe (stch L, 6+, 5200 m, 400.000 Kč) odskakoval jako desetinový favorit. Dnes však dělal chyby, které Jaroslav Myška v jeho sedle přičítal absenci divácké kulisy. Dneska byl Evžen laxní, on vyžaduje tu diváckou kulisu. Nasekal mi tam hodně chyb. Ale jsem rád, že aspoň ve finiši pořádně zabojoval a že jsme vyhráli,“ přiznal Jaroslav Myška. I tak ale třída valacha, který z předešlých 8 překážkových startů získal 6 vítězství, stačila na triumf i tentokrát, byť o něj musel tvrdě bojovat s Lombarginim (Enjoy Plan). Přesto pro příští Velkou, doufejme už opět před plnými tribunami, to může být velmi zajímavý kůň.

Poslední dostih rámcového programu, kterým byl jediný handicap - Pohár BICZ holding 2020 (stch III.k., 4600 m) jistě vyhrál slovenský odchovanec DEL REY (Pouvoir Absolu), který pod Pavlem Složilem mladším jistě o 5 délek porazil nejvýše zatíženého koně v poli devítiletého Stigrise (Scyris).

NN20 delrey2   

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net