hegnus kubelkaVčerejší vítězství dvanáctiletého Hegnuse (Magnus) ve 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou zahýbalo i tabulkami nejbohatších českých odchovanců moderní historie. A zahýbalo výrazně - ziskem 1,2 miliónu korun se odchovanec svého majitele pana Františka Ševců jako teprve druhý kůň českého chovu běhající v českých barvách přehoupl přes hranici 4 miliónů korun. Tu dosud překonal jen jediný kůň - legendární trojnásobný vítěz Velké pardubické z let 1998 - 2000 Peruán (Agadir).


Hegnusůvo konto mohlo být ještě výrazně bohatší, kdyby nebylo koronaviru a všech souvisejících opatření proti jeho šíření, kterým padla za obět i výše dotace letošní Velké - v původně vypsané by jako vítěz bral o dalších 800 tisíc korun více. Asi nemá smysl spekulovat, že za normálních podmínek by možná ve Velké byla silnější zahraniční konkurence a třeba i by to byl zcela jiný dostih, přesto stojí za to uvést, že už při svém prvním vítězství v roce 1998 získal Peruán za pardubické vítězství více. Velká se tehdy běžela o 3,2 miliónu korun a vítěz bral 1,280.000 Kč.

Od čtvrtého místa v Pardubickém zimním favoritu k vítězství ve Velké pardubické

Hegnus navzdory nijak ranému původu absolvoval první start už počátkem července a ve dvou letech vyběhl pětkrát. Pod taktovkou Radima Bodláka vyhrál ve své první sezoně dostih na míli ve Slušovicích a obsadil čtvrté místo v tehdejším Pardubickém zimním favoritu. Ve třech letech se jeho přípravy chopil Čestmír Olehla, který po trojici rovinových startů završených osmým místem ve Starohájském kritériu (I.k.) Hegnuse přesměroval na překážky. První proutěnky vyhrál v polovině září, po zadrženém vítězství ve III. kategorii následně opanoval i Zlatou sponu tříletých (I.k.).Ve čtyřech letech přešel na pardubické krosy, které s výjimkou jednoho startu v klasické steeplechase v Bratislavě už neopustil. Poprvé na nich triumfoval až v šesti letech, když předchozí sezónu kvůli zdravotním problémům vynechal. Ani jako šestiletý ale moc často neběhal - zmíněného vítězství dosáhl při jediném sezónním startu. O rok později už ale patřil ke krosové elitě - v září vyhrál IV. kvalifikaci a v den Velké pardubické lehce opanoval druhý největší dostih mítinku Cenu Labe (L), ve které tehdy na třetím místě skončil Vandual (Rainbows for Life).   

Nepřehlédněte: 130 Velká pardubická patřila Hegnusovi. První čtyřči místa obsadili čeští a slovenští odchovanci

V sedmi letech sice žádného vítězství nedosáhl, ale po třetím a pátém místě v kvalifkacích se poprvé postavil na start Velké pardubické. V ročníku, kterému vládl Charme Look (Look Honey) obsadil pod žokejem Jiřím Kouskem páté místo. Kvalifikace a Velká byly valachovým cílem i v následující sezóně. První však nedokončil a po stříbru z červnové pro něj sezóna skončila. Poslední tři sezóny řídí jeho kroky Radek Holčák, v jehož péči talentovaný ale trochu křehký bojovník vyhrál i se včerejší Velkou tři dostihy včetně loňské první kvalifikace a skončil druhý v předloňské Velké pardubické.
 
Jape a jeho syn Magnus

Podíváme-li se na tabulku nejbohatších českých odchovanců s jejich výhrami v českém tréninku, nelze si nevšimnout jednoho společného jména - Jape (Alleged). Už skutečnost, že jeho syn Magnus má v tabulce dva potomky stojí za hlubší zamyšlení, sám Jape navíc přidává ještě vynikajícího Demon Magica. V žilách trojice z 8 koní, kteří vydělali před 3 milióny korun, tak koluje krev vítěze Premio Guido Berardelli (Gr.2, 2, 2000 m) a St. Leger Italiano (Gr.3, 2800 m) Japa, polského šampion-plemeníka, svého času velmi populárního i mezi českými chovateli a majiteli. Stejně jako Magnus má dva potomky má v tabulce i vynikající Rainbows for Life (Lyphard), který však dostal nesrovnatelně lepší příležitost než někdejší šampión českých proutěnkářů. (miv)

Nejbohatší koně českého chovu v českém tréninku

   kůň nar.  rodokmen  chovatel startů vít. zisk (Kč)
 1.  PERUÁN  1988  Agadir - Pergola   St.st. Znojmo 58  20  7,025.587 
 2.  HEGNUS 2008  Magnus - Hespa  Ševců F. 36   4,003.980 
 3.  DEMON MAGIC  2006  Jape - Divá Bára   Ševčík M. 26  3,717.543 
 4.  VERNAR  2002  Rainbows for Life - Vinny   Orling, s.r.o.  18  3,670.992 
 5.  STUKE 2014  Jukebox Jury - Stigma  K-K Metal, a.s. 21 11 3,599.048 
 6.  DIKTYS  2003  Magnus-Diftera   Piruch J.  14  3,313.723 
 7.  AZTEK  2011  Moonjaz - Apaska   Vocásek F. 38  17  3,151.591 
 8.  READY FOR LIFE 2002  Rainb. for Life - Ready and Able  BUC-Film Bouček J. 37  3,059.440 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net