ceske derby 2016bV 96. Mercedes-Benz Českém derby (Gd3, 3, 2400 m, 2,500.000 Kč) se jistě o jednu délku prosadil favorizovaný GONTCHAR (Champs Elysees) s žokejem Murzabayevem v sedle, svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva, kterému se České derby podařilo vyhrát již po čtvrté po úspěších s Temirkanovem, Darsalamem a Medeem. Dostih přinesl další letošní úspěch českého chovu, neboť další dvě místa za vítězným zástupcem stáje Valentina Bukhtoyarova obsadili domácí odchovanci Krasava (Moonjaz) a Bonys (Intense Focus).


Gontchar byl sice Betinem vypsán jako favorit v kurzu 3,3:1, v  průběhu dne ale pozici prvního favorita musel přepustit původně druhému favoritovi Timekeeperovi (Galileo), který z vypsaných 3,5:1 klesl až ke 2:1. Po startu šli do čela koně s nejnižšími startovními čísly - Rumpl Cimpr Campr, Bonys a Albe Back, ale už před tribunami převzala vedení, stejně jako v Jarní ceně klisen, Sedmikarska s Petrem Foretem, sledována Rumpl Cimpr Campr a chtivým Albe Back. Favorita Timekeepera držel Filip Minařík uprostřed pole na bariéře, naopak Gontchar cválal zvenčí v zadní části pole. Na protější rovině převzal vedení Albe Back, stíhaný Rumpl Cimpr Camprem a Sedmikraskou.
Do cílové roviny zavedl pole Albe Back, ale na metě 400 metrů se pole vyrovnalo a zvenčí nastoupil k útoku Gontchar. Rychleji na nohách ale byla Krasava, která převzala vedení. Horké chvíle v ten okamžik prožíval Filip Minařík v sedle Timekeepera, který těžko hledal prostor a jeho šance skončily poté, co jej křižující Partyday vyhodila z rytmu. Gontchar finišem nakonec zlikvidoval malý náskok Krasavy a jistě vyhrál, finišem získal třetí peníze Bonys, zatímco na bariéře jdoucí Sedmikraska udržela čtvrté místo. Tabuli uzavřel Grace of Gracie, poslední dotovaná místa patřila Urban Joy a Rumpl Cimpr Campr. Timekeeper skončil až devátý, třetí svěřenec Josefa Váni Alpheus doběhl předpolední čtrnáctý, Eruption ztratil na distanci svoji jezdkyni Idgrid Janáčkovou Koplíkovou. Vítěz vyběhl průměrý čas 2:33,01.

Gontchar
, pro něhož byl dnešní start prvním startem v ČR a který se po něm opět vrátí na francouzské dráhy, je synem Danehillova syna Champs Elysees. Ten, ač je pravým bratrem skvělého sprintera a nyní excelentního plemeníka Dansili, se, zřejmě díky vlivu matky, cítil nejlépe na distancích od 2000 do 2400 metrů, na té delší získal všechna tři svá Gr.1 vítězství. I v chovu se projevuje jako zdroj vytrvalosti, čehož nejlepším dokladem je jeho syn Trip to Paris, vítěz Ascot Gold Cupu na 4000 metrů, zatím jediný Gr.1 vítěz mezi jeho potomky.
Matka Gontcharova, třetí v listed na 2000 metrů, dala v chovu dva blacktype potomky - hřebce Mashoor (Monsun), listed vítěze na trati 2400 metrů, který mj. doběhl druhý v Gr.3 Prix de Barbeville na 3100 metrů, a klisnu Misk (Linamix), čtyřikrát umístěnou v listed dostizích na distancích 2100 až 2400 metrů.

Letos velké úspěchy slavící domácí chov bodoval, opět zásluhou owner-breederů, i v Českém derby. Druhá v cíli Krasava ze stáje a chovu Ing. Stanislava Chudáčka, je v derby nejúspěšnějším českým odchovancem od druhého místa Arcibalda v roce 2009, třetí místo Bonyse je dalším úspěchem chovu centra Darhorse, z něhož pochází i vítěz Velké jarní ceny Lagaro. (miv)
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net