Memorial Palyzove dobehV hlavním dostihu dnešního dostihového dne ve středočeské Lysé nad Labem, 9. ročníku cross country Memoriálu Evy Palyzové, uspěl již popáté trenér Josef Váňa starší, tentokrát prostřednictvím zástupce stáje Statek Blata Český ráj AENEASe, kterého vedl ž. Jan Kratochvíl. Ten zvítězil v dostihu podruhé a celkově se jedná o jeho již deváté jedničkové vítězství na závodišti v Lysé nad Labem. To znamená, že třetina všech jeho triumfů v překážkových dostizích první kategorie se odehrála právě na zdejší dráze.

Do hlavního dostihu, Memoriálu Evy Palyzové - O pohár hejtmana Středočeského kraje (5+, cross country, I. kat., 4600 m, 150.000 Kč), nastoupilo po škrtnutí Larizana šest koní, z nichž dva se ukázali středoevropskému publiku poprvé. Kromě dosud se v Německu a ve Francii prezentujícího svěřence trenérky Baštové Leo Fantastica (Jukebox Jury) to také byl zimní nákup stáje Monte Negro, devítiletý Bugsie Malone (Mahler). V první třetině dostihu bylo tempo velmi pomalé a na čele pracovala bělka Celine de Juilley (Al Namix). Bohužel ale po jednom ze skoků z ní Marcel Novák spadl. Na čele se pak také objevili Leo Fantastico a Bugsie Malone, ale po Irské lavici za to vzal vítěz dubnové steeplechase AENEAS (Galileo), který se začal soupeřům vzdalovat. Jako jediný se ho snažil stíhat Peintre Elusif (Elusive City), ale zástupce stáje Statek Blata Český ráj se na zdejší dráze cítil jako ryba ve vodě a triumfoval zadrženě o 7 délek. Třetí příčku, ale už 17 délek za vítězem, získal Bugsie Malone a s desetidélkovým odstupem dorazil do cíle za ním Cayras Star (Kapgarder). Daleko zpět proběhl na posledním pátem místě cílem letos debutující Leo Fantastico.

V Lysé nad Labem pokračovali ve vítězné formě trenér Allan Petrlík a stáj Rabbit Trhový Štěpánov. Včera ve Slušovicích na proutěných překážkách dominoval jejich Montjeu Third (Pop Rock) a dnes v 1. dostihu (3+, IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) se prosadil jeho tříletý polobratr MARCHAND (Egerton - Rabbit Montjeu, Montjeu), který za asistence Nikoly Petrlíka v cíli porazil o třičtvrtě délky polosestru třetího ze Slovenského derby Res Jucidaty (Jukebox Jury), Reine d´Argent (Kendargent). Třetí v cíli byl také kůň, který se může pochlubit výborným starším sourozencem. Klisna Touch Of Australia (Australia) je totiž polosestrou dvojnásobného vítěze derby Touch of Genia (Galileo).

N19 marchand

Nálepky "nezvítězivší" se také zbavil hned v následujícím 2. dostihu (3+, handicap V. kat., 1300 m, 20.000 Kč) svěřenec Ing. Václava Chaloupky OGGI (Next Desert - Orttia, King´s Best). Pětiletý hnědák při 11. životním startu dokonale využil nejnižší hmotnosti v poli 49 kg a za taktovky ž. Jiřiny Andrésové za sebe v cíli odkázal o dvě délky Seresca (Monolit), který ale ztratil několik délek na startu. Třetí doběhla Princess Viktoria (Medicean). Vítěz patří stáji DOAN, která existuje pátou sezónu a Oggi ji dal poprvé zažít, jak chutná vítězství.

Dvojnásobně může být spokojena po Steeplechase Lázně Poděbrady, a.s. (4+, steeple IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč) trenérka Pavlína Baštová, protože oba její svěřenci obsadili v cíli dostihu dvě nejvyšší příčky. Roli favorita splnil modrožluté barvy stáje Dr. Charváta hájící KORFU (Blue Coral - Kolymbia, Kyllachy), který tak z posledních čtyř startů vyhrál už potřetí, a podruhé v překážkovém dostihu. Čtyřletý ryzák pod vedením žokeje Faltejska dominoval o dvě délky před vyzrávajícím tréninkovým kolegou Scare Crow (Scater). Špatně si nepočínal ani po 11 měsících se na dráhu vracející vítěz Velké ceny BBAG Forever Dry (Jukebox Jury), který při své překážkové premiéře získal třetí místo, jen o krk za druhým Scare Crow.

Ve 4. dostihu (3+, handicap IV. kat., 1300 m, 30.000 Kč) dostali příležitost amatérští jezdci. Hned při svém prvním letošním startu dokázala zvítězit Veronika Olehlová, která vedla dalšího triumfujícího zástupce stáje DOAN a svěřence trenéra Václava Chaloupky ERUPTIONa (Muhtathir), kterému se v minulosti pod vedením trenéra Koplíka dařilo na malých francouzských drahách. O své druhé životní vítězství musel bojovat s 66,5 kilogramy zatíženým Stormicem (Stormy Jail), kterého udolal o půl délky. Dvě délky zpět doběhl letošní dvojnásobný vítěz Never Now (Kandahar Run). Trenér Václav Chaloupka a stáj DOAN dnes slavili v Lysé nad Labem double.

Zklamání s favoritkou Strassburg (Tertullian) z předešlého dostihu si vynahradil trenér Germič v Ceně EBF (2l., III. kat., 1300 m, 60.000 Kč) určené nejmladšímu dostihovému ročníku. Reprezentantka stáje Roman AMBRA (Stormy River) se ukázala dobře už 1. června na pražském závodišti, kdy byla při debutu třetí a dnes byla v cíli ze všech sedmi účastníků nejrychleji. Pod vedením ž. Jiřího Chaloupky dominovala o půl délky před poprvé startující polosestrou Korfu a druhé z Jarní ceny klisen Astorie (Silver Frost) (Kathy Ames (Intello). Úspěch trenéra Germiče v dostihu stvrdila jeho další svěřenkyně, debutující Born To Race (Amaron), která byla sedm délek zpět za tréninkovou kolegyní.

Třetí z mosteckého Memoriálu Vlastimila Smolíka SAUL (Champs Elysees) hájící bravy stáje Zeas Staré Hradiště splnil pod vedením Michala Hroudy roli favorita 6. dostihu (3+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč). Z posledních devíti startů tak docílil už šestého vítězství. Tentokrát ale musel o vítězství bojovat se třetí z Ceny Nory Jeane Rabbit Havanou (Havana Gold), kterou nakonec porazil o hlavu. Třetím místem dokumentoval svou velkou spolehlivost Poker Run (Areion).

O hodinu později pak slavilo tréninkové středisko Němčice a trenérka Helena Vocásková další vítězství, tentokrát na překážkách. Jejich SICILI POP (Pop Rock - Sicílie, Moonjaz) byla rovněž vysokou favoritkou 8. dostihu (4+, prout. přek., V. kat., 3200 m, 30.000 Kč) a na rozdíl od svého kolegy Saula si se soupeři dobře pohrála. Pod vedením Dany Bořánkové totiž dominovala o 14 délek před posilou stáje Nýznerov Meisho Kongoh (Makfi), který na překážkách debutoval, a klisnou Alvou (Black Sam Bellamy). Ta rovněž na překážkách debutovala.