Aeneas lysaAž do letošní Prvomájové steeplechase, ve které nestačil na žokejem Kratochvílem vedenou Antalgique, nenašel sedmiletý tmavý hnědák AENEAS (Galileo) v Lysé nad Labem přemožitele. Na vítěznou notu se hřebec stáje Statku Blata Český ráj, před 4 lety bodující v Českém i Slovenském derby, znovu naladil dnes, kdy se do jeho sedla vrátil Jan Kratochvíl, aby společně završili hattrick suverénním vítězstvím v Memoriálu Evy Palyzové - o pohár hejtmanky Středočeského kraje (I.k., 4600 m).


Ač Aeneas odskakoval jako favorit, postavila se proti němu velmi silná sestava soupeřů čítající v posledních třech startech neporaženého vítěze trialu va Velkou wroclawskou Her Him (Kendargent), vynikající Cosmic Magic (Kamsin) či spolehlivého Larizana (Jape). Klíčovým místem dostihu se ukázala Irská lavice, na které Odložila svého jezdce Cosmic Magic a žokej Kratochvíl, do té doby si hlídající čelo z druhé pozice za vodícím Turdusem (Montbard), nasadil s Aeneasem k trháku. Během okamžiku si před soupeři vytvořil náskok pěti délek, který neustále zvyšoval, aniž by se někdo ze soupeřů pokusil jej stíhat. Výsledkem bylo suverénní dvanáctidélkové vítězství a završení čistého hattricku v jednom z dvojice vrcholů sezóny v Lysé. Druhý skončil Larizano s Markem Stromským, třetí Her Him s Janem Faltejskem a čtvrtý World Speed s Josefem Bartošem.

"Takhle těžký dostih ještě "Ananas" nešel a jsem rád, že se s tím takhle popral," komentoval vítězství svého svěřence po dostihu pro dostihy.tv trenér Josef Vána. "Honza ho jel jak jsem předpokládal, že když do toho po Irský kopne, tak že už je nikdo nedožene." Návrat Jana Kratochvíla, který v zimě středisko Váňových opustil, do Aeneasova sedla, bylo podle trenéra věcí majitele. "A přání toho, kdo to platí, je nám rozkazem," dodal.

Jan Kratochvíl si vedle úspěchu v hlavním dostihu připsal i jedno nezvyklé vítězství - v rovinovém Handicapu ODS (hdcp V.k., 2200 m), ve kterém vedl nejvyšší vahou zatíženého AZDARA (Authorized) z DC Zámrsk dr. Bruny.

Double pro Rabbit Trhový Štěpánov, trenéry Petrlíka a Vocáskovou i jezdkyně Laubeovou a Bořánkovou

Dnešní mítink byl vůbec ve znamení doublů - a to nejen jezdeckých, ale i trenérských a majitelských. Ten poslední se podařil Rabbitu Trhový Štěpánov a také samozřejmě jeho dvornímu trenérovi Allanu Petrlíkovi. V úvodním Handicapu Holetu Olympionik (V.k., 3+, 1300 m) se s nejvyšší vahou úspěšně popral dosud nezvítězivší RABBIT REQUINTO (Requinto) s Lucií Fialovou a a totéž se v dostihu pro amatéry a žáky Handicapu Nutrihorse (IV.k., 3+, 1700 m) podařilo devítiletému vlastnímu odchovanci z Pičína VALMONT OHNE (Look Honey - Vadeona, Security Risk) s am. Marcelem Alterburgerem, který nosil dokonce 65 kg a soupeřům dával od 4 do 16 kilogramů.

V cestě za dalším titulem šampióna pokračovala Helena Vocásková, která do Lysé vyslala letos na dráhu se navrátivší dvojnásobnou klasickou vítězku FALCON BABY (Sir Percy). Stejně jako při předešlých dvou letošních startech ve Slušovicích ani v dnešní Ceně města Milovice (III.k., 3+, 1700 m) přemožitele nenašla a získala třetí vítězství v řadě. V jejím sedle vystřídala žokeje Šafáře Dana Bořánková, která o půldruhé hodiny později dovedla k zadrženému desetidélkovému vítězství i šestiletého BOB HEARTA (Big Bad Bob) v závěrečných Proutěných překážkách Alfex (V.k., 3200 m). Oba koně nosí barvy stáje 3 hearts.

Na double dosáhla i Simona Laubeová, které se s FACTS AND FIGURES (Galileo) trenéra Urbánka podařilo v Ceně Tipsportu (III.k., 3+, 1300 m) porazit favorizovanou Secret Passion (Havana Gold) a hned v následujícím Memoriálu Milenky a Jiřího Špačkových (IV.k., 3+, 2200 m) dovedla k vítězství čtyřletou HIGHBRATION (Excelebration) stáje Roman z lotu Karla Germiče.

Úspěšný den měl i trenér Popelka, ktrerý vedle druhého místa z hlavního dostihu vyhrál zásluhou šestiletého  valacha stáje Nýznerov LIANELA (Champs Elysees) druhý steeplechase dostih dne Steeplechase Conseq (IV.k., 3500 m), v němž jej k prvnímu vítězství po třech letech dovedl Jakub Kocman. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net