Germic KarelPůl délky dělilo v neděli Karla Germiče od prvního trenérského úspěchu v dostihu nejvyšší kategorie. Klisna Airfare, přestože zdaleka nepatřila do okruhu favoritů, předvedla ve Velké ceně turfu pod vedením Jiřího Chaloupky fantastický výkon. Ale nejen o tom bude náš rozhovor se současným třetím mužem v trenérském šampionátu, Karlem Germičem.


Velká cena českého turfu s účastí dvou klasických vítězů, dalších předních zástupců tříletého ročníku a kvalitních starších koní byla těžkou zkouškou. Jak moc jste Airfare před dostihem věřil?

Vzhledem k tomu, že minulý týden pršelo a Jirka Chaloupka mi v týdnu před dostihy potvrdil, že ve Velké Chuchli je dráha měkká, tak jsem věřil, že Airfare bude na tabuli. Na měkčím podkladu je to o třídu lepší kůň. Její výsledek nás hodně potěšil. Samozřejmě, že když v cílové rovině bojovala o vítězství, tak jsme ji „popotahovali očima“, aby vyhrála, ale za druhé místo jsme velmi šťastní a spokojení. Všechno vyšlo výborně, Jirka Chaloupka Airfare udělal výborný bezproblémový dostih, dráha nám hrála do karet, byla forma… Prostě vše sedlo na výbornou.

Účast ve Velké ceně turfu byla pro vás jasnou volbou, nebo jste se rozhodovali, kam klisnu vyslat a měli jste pro ni vybraný ještě jiný dostih?

Start ve Velké ceně turfu jsme plánovali, ono vlastně ani nebylo moc jiných možností, kam ji poslat. Potřeboval jsem si ale předtím ověřit, zda-li Airfare stačí špičkovým koním svou rychlostí a proto nám posloužil start v Mostě v dobře obsazené Velké letní ceně města Mostu, kde doběhla mezi dobrými soupeři třetí a i Jirka Chaloupka říkal, že by na nejlepší společnost měla mít. V Mostě to byl dostih na 1800 metrů, a tak možná i proto se před Velkou cenou českého turfu psalo, že pro naši klisnku bude trať dostihu asi dlouhá. Ale Airfare je vytrvalá, to jsme měli ověřeno.

Začátkem léta, tedy po čtvrtém vítězství Airfare, jsme se spolu bavili o tom, že jí dáte v létě dostihovou přestávku. Hodnotíte to jako důležité rozhodnutí pro výkony Airfare v jedničkové společnosti?

Nakonec z této úvahy vznikla i nutnost, protože ze startu v Lysé nad Labem v polovině června se Airfare vrátila zraněná, takže potřebovala zdravotní pauzu. A vlastně ještě při startu v Karlových Varech musela mít na nohou chrániče a tenhle dostih nebyl úplně ono.

Zůstala Airfare po Velké ceně českého turfu v pořádku? A kam ji budete dále letos směřovat?

Ano, je v pořádku a chtěli bychom jí vyslat do Velké ceny Pardubic.

Airfare bude příští rok pět let, uvidíme ji ještě na dráze v sezóně 2014? A neprojevil o ni již někdo zájem jako o budoucí chovnou klisnu?

Rádi bychom jí nechali běhat i příští rok. Startuje od loňského podzimu a letošní sezónu, kdy začínala ve čtvrté kategorii, neměla nijak těžkou, samozřejmě s výjimkou posledních dvou startů. A neustále se zlepšuje. S jejím angažováním do chovu nás zatím nikdo nekontaktoval, možná se čeká ještě na to, zda dokáže svůj výsledek z Velké ceny českého turfu potvrdit. Ale určitě bychom chtěli, aby po zakončení kariéry odešla do chovu.

Dostali jsme se už do poslední části sezóny. Chystáte ve stáji nějakou generační obměnu, třeba i v souvislosti s tím, že Aromatice je sedm let a Archie Comics je jen o rok mladší?

Pan majitel by je ještě příští rok rád viděl na dráze. Archie je valach a určitě dále běhat může, stejně jako Aromarica, jsou zdraví. Snad jen v případě, že by o Aromaticu někdo projevil zájem do chovu, by mohla letos zakončit svou kariéru. Je to dobrá klisna, dotáhla to ve svých sedmi letech do druhé kategorie. Tříletá Aurora také bude příští rok běhat. Myslím, že ještě neřekla na dráze poslední slovo, také by se měla lepšit jako Airfare. Měli jsme s ní plány i na Oaks, ale bohužel začala před ním ještě růst a to jí zastavilo. A také se projevilo, že není vytrvalá.
Máme ale nový přírůstek ve stáji. V souvislosti s prodáváním koní z byškovické stáje si pan Šefrani zakoupil dvouletka Charming Dreams po Scyrisovi z Charming Heights, tedy polobratra špičkového Charleye. Bude běhat až příští rok. Pan Šefrani tak nyní u nás má tréninku dva koně, rovněž dvouletého Overruna. Ten se ukazoval dobře v práci, nechali jsme ho tedy dvakrát startovat, ale ještě k tomu není, je to pozdní kůň. Myslím, že to hlavní ukáže ve čtyřech – pěti letech.
A ve čtvrtek se chystáme s panem Šefranim a majitelem stáje Kis-Vodomery do Napajedel, takže asi není úplně vyloučeno, že tam nepořídíme nějakou novou posilu.

Vaši svěřenci dosáhli jedenácti vítězství a jste třetí v šampionátu trenérů na rovině. Takže předpokládám, že s letošní sezónou může být jen spokojenost…

Ano, naprostá spokojenost. Jedině snad jsme mohli mít lepší výsledky s Yes Manem. Upadl nám zjara v Lysé ve startovacích boxech a pak se začal boxů bát, nechtěl nám do nich chodit. Teď už dokázal doma znovu vyhrát, ale sezóna pro něj mohla být ještě lepší. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking