blazkovaV dostizích nebývají často k vidění koně s kurzem na vítězství 50:1. Jedním ze dvou koní, který tak vysoký kurz v neděli obdrželi, byl svěřenec trenérky Heleny Blažkové Nyani Tomba. Reprezentant stáje Joly doběhl jen jednou ve své kariéře mimo dotovaná místa a ani ve Velké ceně Prahy CK Martin Tour nevyšel naprázdno.


Nyani Tomba doběhl na čtvrtém místě a nečekaně tak porazil elitu mílařů na čele s All the Evilem, Iceni Girl, Chardonney Tcheque a Hidden Flame. Nakolik tímto výsledkem překvapil svůj realizační tým, jsme se proto zeptali trenérky Heleny Blažkové. A zajímali jsme se i o další koně ze stáje včetně hvězdy Lysyana, který se od druhého místa v Ebreichsdorfu koncem června na dráze zatím neobjevil.

Nyani Tomba na jaře doběhl čtvrtý v rakouských Trial-Stakes a umístil se i ve Starohájském kritériu, ale jeho poslední dva starty byly ve druhé kategorii. Jak moc jste mu věřila v silně obsazené Velké ceně Prahy?

Nyani Tomba ještě neukázal na dráze vše, co umí. Je to typ koně, co se šetří v dostihu i v tréninku. Když půjde s jedničkovými koňmi, bude jim stačit a když by šel s pětkovými, tak se jim přizpůsobí a bude se zdát, že mezi ně patří. Navíc je to hřebec, takže ho zajímalo vše okolo a byl takový nedospělý. Pan inženýr Odcházel proto spíše očekával, že ho z dostihu škrtnu. Já jsem ale Nyani Tombovi věřila, že bude ve Velké ceně Prahy na tabuli a to se povedlo. Myslím, že začal konečně vyspívat a pochopil, co se od něho v dostihu chce. Potěšil nás.

Nyani Tomba

FOTO (Šárka Votavová): Nyani Tomba

Je po dostihu Nyani Tomba v pořádku? A jaký je další plán s ním?

Je po dostihu v pořádku. První den byl po něm unavený, ale dneska už byl v tréninku zase veselý. Zkusíme s ním Českomoravskou cenu v Mostě.

Výbornou sezónu měl také Lysyan, který ze čtyř startů dvakrát vyhrál a jednou doběhl druhý, ale od začátku prázdnin už nestartoval. Je v léčení?

U Lysyana se objevil zdravotní problém – natržený mezikostní sval. Naštěstí to nebylo takové zranění, aby musel zakončit kariéru. Nohu měl nateklou, ale nekulhal na ni. Ale nechceme ho, když už je za chvíli konec sezóny, po výpadku v tréninku nějak honit, takže letos už ho na dráze neuvidíte. A je otázkou, zda-li nakonec neodejde do Irska. Ještě před začátkem sezóny nás totiž kontaktovala dcera jeho chovatele Gerarda Kennedyho. Nejprve se zajímala o Lysyana a jeho kariéru, a později projevila zájem, aby se Lysyan vrátil zpět k nim do Irska. Pan Odcházel si vyžádal čas na rozmyšlenou, tak uvidíme, jak se nakonec rozhodne, tedy zda-li Lysyan zůstane v mém tréninku i příští rok.

Lysyan vitezEbreichsdorf

FOTO: Lysyan vítězí s Jaromírem Šafářem v Ebreichsdorfu

Měla jste úspěšný víkend. Ještě jsme nezmínili sobotu, kdy dělil reprezentanta stáje Charvátová Feraclose jen krk od vítězství v hlavním rovinovém dostihu v Lysé…

Přiznám se, že jsem počítala s jeho vítězstvím. Feraclos podal dobrý výkon a porazila ho klisna Kobi nesoucí nižší hmotnost a která má za sebou dobré výsledky. Přes léto jsme neměli tak dobré výsledky, ta velká horka se na našich koních podepsala a tak jsem nechala Feraclose odpočinout. Tolik nepracoval a vyplatilo se to. Teď by měl ještě startovat v Lysé a pak v Pardubicích.

V neděli startuje dvouletý reprezentant stáje Joly Prince Orpen. Jak moc si s ním fandíte?

Myslím, že ještě asi nevyhraje, ale do budoucna je to dobrý kůň. Snad by to mohl být jednou nástupce Lysyana a Nyani Tomby. Ukazuje se opravdu dobře. Pokud pro nás nedělní dostih dopadne příznivě, směřovali bychom ho do Ceny zimního favorita. Máme ve stáji i dalšího nadějného dvouletého francouzského chovu Castellona po Shirocco, který by mohl jít dostih EBF, ale objevily se u něho šimbajny. Je tedy otázkou, jestli letos vůbec vyběhne.

Lysyan box
Foto (Martina Havlínová): Trenérka Blažková s Lysyanem

S podzimem se blíží nejen konec sezóny, ale obvykle přicházejí do stáje mladí koně. Už víte o nějakých nových posilách stáje?

Mělo by přijít pět mladých koní z Francie a také nějací ze Švýcarska. Ohledně koní z Francie zatím není jasné, zda tu po obsednutí zůstanou, ale ti švýcarští by tu měli zůstat, s výhledem startů v zahraničí. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking