Petrlik AllanKlasická Velká jarní cena v neděli krátce po půl třetí udělala šťastným tým z Krabčic – trenéra Allana Petrlíka, jeho pracovní kolektiv a v neposlední řadě majitele Ing. Rostislava Kopeckého, který je zároveň i chovatelem Lagara. Podařilo se mu odchovat koně, který se stal šampionem dvouletých a ve velkých výkonech pokračuje i o rok později, což zdaleka nebývá pravidlem. Trenér Allan Petrlík slavil první úspěch ve Velké jarní ceně, kterou dokázal vyhrát jako jezdec v sezóně 1987 v sedle Nippona připravovaného otcem Harrym Petrlíkem. O kvalitě Lagara vypovídá i dosažený čas 1:37,39, který  je novým rekordem dostihu. Ten dosud držel ze sezóny 2000 Sharp Focus. S trenérem Allanem Petrlíkem jsme si samozřejmě povídali především o Velké jarní ceně a jeho úspěšných svěřencích, ale dotkneme se i nejbližší budoucnosti.


Nejprve se Vás zeptám na nejdůležitější věc dva dny poté – jsou oba koně úspěšní v klasickém dostihu v pořádku?
Ano, jsou oba v pořádku. A jsem rád, že také všichni další koně, kteří o víkendu startovali.

Dostih vám vyšel fantasticky, zaznamenat double v klasické zkoušce, to je něco… Věřil jste, že by to mohlo být až takhle dobré, tedy že by vaši svěřenci mohli být raz-dva?
To ne, ale doufal jsem, že by oba koně mohli být raz-tři. Michalův memoriál byl pro nás přípravným dostihem na Velkou jarní cenu, na kterou jsme Lagara a Luck Aheada cíleně připravovali. Navíc v Michalově memoriálu neměli ani jeden optimální průběh dostihu. A viděl jsem v tréninku, že šli po „Michalovi“ ještě nahoru, pomohl nám tedy také čas. Jak Honza Verner, tak i Clement Lhereux, koně výborně odjezdili.  Oba měli ideální průběh v dostihu, kde byl vodič. Takže nám vše výborně vyšlo. Navíc ještě musím pochválit pořadatele, že jak na Velkou jarní cenu, tak i týden předtím na Jarní cenu klisen, byla dráha výborně připravena.

Lagaro Verner
Lagaro s ž. Janem Vernerem na slavnostní přehlídce před Velkou jarní cenou Pražské Plynárenské

Byl v dostihu kromě Montjeu Thirda ještě nějaký jiný kůň, o kterém jste si myslel, že by také mohl být vašim koním větším soupeřem?
Velká jarní cena byla celkem otevřený dostih, od Michalova memoriálu do jejího startu uplynuly tři týdny a tedy i někteří další koně mohli jít nahoru. Za hlavního soupeře jsem samozřejmě považoval Montjeu Thirda. Výborný ale byl i Johnny Whistle, což ukázal v dostihu, a také jsem nepodceňoval Alexandra, který sice běžel podruhé v životě, ale jeho trenér Václav Luka umí koně výborně připravit na velký dostih. A také byl v dostihu Eruption, který běhal ve Francii a neměli jsme s ním srovnání.

Už před začátkem sezóny jsme se spolu bavili o tom, že by Lagaro měl po Velké jarní ceně zamířit na klasický dostih také na Slovensko a poté zkusit štěstí v zahraničí. Předpokládám, že se na této koncepci nic nezměnilo?
Nezměnilo, určitě ho nebudeme natahovat na delší tratě a kazit mu kariéru, Lagaro je mílař. Po slovenské Velké jarní ceně si odpočine a pak s ním pojedeme do zahraničí, do Francie nebo Itálie.  Já bych se asi více přiklánil k Itálii, kde je uspět ve větších dostizích lehčí. Byl bych moc rád, kdyby se Lagaro stal prvním koněm českého chovu, který uspěje v black-type dostihu. Byla by škoda se o to nepokusit.

A jaké jsou plány s Luck Aheadem?
Je to kůň maximálně do 1600 metrů, jeho optimum je 1400 metrů. Také on by asi jel do zahraničí, do Francie. Už tam dobře běhal a má tam na výběr z dostihů pro tříleté koně. Tady by musel běhat na trati, která mu nejvíce sedí, proti starším soupeřům. 

Vraťme se ještě ke klasickému vítězi Lagarovi. Jaký je povahově?
 V práci je to rošťák, jezdec na něm musí být ostražitý, ale když přijde domu, tak si umí po tréninku odpočinout, což je dobře. Jinak nikdy nebyl nemocný, ani nezakašlal. Jako dvouletý dostal takzvaně záhul, běhal po třech týdnech těžké dostihy a tak jsem měl obavy, že se to na něm může negativně podepsat, ale naopak on se jako tříletý ještě zvedl.

VJC dekorovani
V klasickém dostihu vítěznému týmu z Krabčic gratulovala také pražská primátorka paní Adriana Krnáčová

Letos máte již sedm vítězství. Kromě Lagara ještě zvítězili další tříletí – Bonys, Bulpit a Diredawa.  Očekáváte od některého z nich, že by se také mohl dostat do větších dostihů?
Ano, určitě dobrý kůň je Bonys, který na svůj třetí start dokázal zvítězit, a jde nahoru. Dobrý koněm je také Bulpit, myslím, že by na 1400 metrů mohl patřit k lepším koním. A z klisen stojí cíl Oaks před Marmeladou, Diredawou a Tialine.

Ještě jsme letos neviděli na dráze Money For Danny a Sirius Shinnea. Chystají se už brzy startovat?
Money For Danny zakončila kariéru, odchází do chovu a bude připuštěna Mikhailem Glinkou. Potkal ji úraz, praskla ji sezamská kůstka. A Sirius Shine začne běhat až v létě. Nepospícháme na něho, ještě na tom není tak, jak bychom si představovali.

Co důležitého vaši stáj čeká v nejbližší době?
V sobotu to bude premiéra Hidden Flamea na překážkách. Poběží v Pardubicích dostih přes proutěné překážky a těsím se na něho, v tréninku skáče výborně. A v neděli budou startovat ve Velké jarní ceně v Bratislavě Lagaro s Janem Vernerem a Bonys s Jiřím Palíkem.

A s jakým výsledkem z Bratislavy budete spokojený?
Už nejsme s panem majitelem pod takovým tlakem, protože cíl už jsme splnili. Pokud bude Lagaro v Bratislavě do třetího místa, nebude to žádná tragedie. Přece jen poběží dostih po týdnu.

Michaela Zemanová, foto Petr Nowicki    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net