ange guardian 2020Před startem druhé kvalifikaci na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou někteří návštěvníci uzavírali sázky, zda Ange Guardian získá páté vítězství v kvalifikaci na největší překážkový dostih u nás. A dvanáctiletému reprezentantovi Stáje Anděl Strážný se to podařilo. Vyrovnal tak rekord kvalifikačního krále Trezora, který zvítězil pětkrát v letech 2012 – 2014.

Do druhého dílu kvalifikačního seriálu odstartovalo devět koní, po dvou svěřencích v dostihu měli Josef Váňa a Stanislav Popelka. A právě tato čtveřice se zařadila na výsledkovou tabuli na první pozice a ostatní soupeře nechala za sebou. Do sedla Váňova Ange Guardiana se vrátil žokej Jiří Kousek, který ho nechával cválat na zadních pozicích a dopředu se začal posouvat až v závěrečné pasáži dostihu. Na první pozici se propracoval za Havlovým skokem, ovšem k jednoznačnému vítězství mu cestu komplikoval další ze svěřenců Josefa Váni Sottovento. Pod žokejem Janem Kratochvílem ukázal v cílové rovině dostatek sil.

Koník byl velmi dobře připravený, skokansky všechno krásně klapalo, neudělal žádnou chybičku. Měli jsme perfektní průběh dostihu. Sice jsme se dopředu dostali brzo, což nám ke konci v těch posledních 200 metrech chybělo. Už jsem si myslel, že budu poražen, ale dobře to dopadlo,“ popsal průběh dostihu vítězný žokej Jiří Kousek.

Za dvojicí trenéra Josefa Váni se umístili koně Stanislava Popelky. Lombargini v kvalifikaci debutoval, přesto si pod žokejem Janem Faltejskem dokázal vybojovat třetí místo. Za ním doběhl Stretton (ž. Marek Stromský), který v loňské Velké pardubické bral druhé místo. Pátý doběhl slovenský Tiep de l´Est (ž. Martin Cagáň) před Bridgeurem, který už téměř tradičně celý dostih odvodil. Neměl v sedle svého jezdce Jaroslava Myšku, nýbrž Jakuba Kocmana. Za nimi dostih ještě dokončili Moula a Vernois. Do cíle se nepodíval jen Borderland. 
V polovině kvalifikačního seriálu je na seznamu kvalifikovaných už dvacet jedna koní.

Dalším z vrcholných dostihů byl Zlatý pohár – Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Favoritem klasické steeplechase na 4400 metrů byl desetiletý zástupce stáje Dr. Charvát Anaking, který svou roli také potvrdil. Svěřenec Pavla Tůmy letos startoval v Pise, kde byl druhý. Druhý letošní start už proměnil ve vítězství. V jeho sedle byl žokej Jan Faltejsek. Velkým soupeřem mu měl být vítěz nedávné předzkoušky v Pardubicích Aztek, který se pod žokejem Martinem Liškou Anakingovi také v cílové rovině přiblížil. Stačilo to ale až na čtvrté místo. Na druhé se vmáčkl Green Rocks s žokejem Sertashem Ferhanovem, třetí finišoval Skins Rock pod žokejem Janem Kratochvílem. Dokončila ještě Slivka (ž. Marek Stromský). Dangerous Gleam ztratil svého jezdce Lukáše Matuského a dostih nedokončil.

anaking 20
Anaking s Janem Faltejskem. Foto Petr Šedivý

Taktéž z června na červenec byla přesunuta Červnová cross country Válečníka. Ve sprinterské cross country I. kategorie na 3300 metrů nezaváhal obhájce loňského vítězství Medic. Napravil si tak chuť po minulém startu, kdy v Pardubicích nešťastně ztratil svého jezdce. Teď zůstal Pavel Složil ml. v sedle a společně udolali předloňského vítěze tohoto dostihu Chrystal Crosse (ž. Jaroslav Myška). Na třetím místě dokončil Tiara Man, tentokrát s žokejem Janem Faltejskem, za nimi Usockem (ž. Sertash Ferhanov) a Kifaaya (Daniel Vyhnálek). Vítěz Úvodní cross country Koroka, která se kvůli podmáčenému terénu v polovině června běžela na steeplechase dráze, Dusigrosz dostih nedokončil.
Vítězného Medica připravuje trenérka Jana Junková, pro kterou to bylo stejně jako pro jezdce Pavla Složila jedno ze dvou vítězství. To další získali při crossu IV. kategorie na 4500 metrů, v Ceně za podpory ADW FEED, a.s. První letošní start proměnil ve vítězství New Finch, a to v nejpočetnějším dostihu dne. Na tabuli se vešli Sacamiro (ž. Petr Tůma), Gontchar (Daniel Vyhnálek), Fort Ryan (ž. Jan Odložil) a Kornelia (Jakub Kocman).

V dvojkovém crossu Cena vítězů Velké pardubické se sešlo vyrovnané startovní pole. Z trojice největších favoritů East River – Marcus Aurelius – Kaiserwalzer se do cíle podíval jen druhý jmenovaný bělouš. Jeho výkon pod žokejem Janem Faltejskem stačil na třetí místo. Pro vítězství si doběhl Imphal trenéra Stanislava Popelky. Stejně jako při pardubickém zahajovacím mítinku i tentokrát pod vedením žokeje Jaroslava Myška ukázal, že vyhrávat umí. Druhý skončil Decorus (ž. Martin Liška), za třetím Marcem Aureliem doběhli Cayras Star (Josef Borč) a Modřín (Pavel Složil ml.)

Na startu Ceny Orling, v dostihu III. kategorie pro pětileté a starší klisny, zůstala stát Mintaka a tak do dostihu odskočilo dvanáct koní. Bělka Dajuka pod žokejem Lukášem Matuským a připravovaná trenérem Radkem Holčákem zopakovala své nedávné vítězství a nechala za sebou Rideri Cross (Pavel Složil ml.), Rozinu (ž. Jaroslav Myška), Dunátu (Adam Čmiel) a Caline de Juilley (ž. Marek Stromský).

Poháru BICZ Holding 2020 pro čtyřleté koně, z nichž někteří s překážkami teprve začínají. To neplatí pro svěřence trenérky Lenky Kvapilové La Coral, který už vloni dokázal zvítězit nad proutěnými překážkami. Své zkušenosti využil a v Poháru BICZ Holding 2020 s žokejem Marcelam Novákem zvítězili. Vítězství vybojovali nad Youko (ž. Jan Faltejsek), za nimi doběhli Popinjay (ž. Jaroslav Myška), Saint Shine (ž. Jan Kratochvíl) a Salus (Jakub Kocman).

NN20 lacoral

V závěrečném dostihu dne, v Ceně za podpory společnosti SEED SERVICE, se prosadil sedmiletý Mediciman trenéra Františka Holčáka vedený Adamem Čmielem před favorizovaným Tellurem (ž. Marcel Novák), Lantana Lady (Daniel Vyhnálek), Ronaldo Kingem (Pavel Složil ml.) a Siriusem (ž. Jan Faltejsek).


Páteční podvečerní dostihy přilákaly koně i diváky

Premiérový a prozatím jediný rovinový mítink sezony přilákal na Pardubické závodiště zajímavý počet diváků a vyvolal velký zájem i mezi dostihovými stájemi. Do dvou dostihů se přihlásil velký počet koní, a tak došlo k jejich dělení. Páteční podvečerní dostihy tak nabídly divákům kombinaci pěti rovinových dostihů a dvou dostihů přes proutěné překážky.

Nejpočetněji obsazenou startovní listinou byla hned v úvodu Cena za podpory daňového poradce Petra Beneše Pardubice vypsaná pro tříleté a starší koně. V dostihu V. kategorie na 2800 metrů se představilo 14 koní. Největší favoritka Kingston Lilly byla z dostihu škrtnuta, a tak se otevřela cesta k vítězství druhé favoritce, ryzce Sy Ju Ree. V letošní sezoně se pravidelně umísťuje a svůj start v Pardubicích proměnila ve vítězství. Pro jezdkyni Taťánu Mášovou ji připravil trenér Petr Kříž. Za nimi dokončili koně v pořadí Temigin (Daniel Vyhnálek), Papaya Paya (žk. Agáta Čermáková), Maine d´Ange (Alena Plimlová) a Noweta (ž. Vendula Korečková).

Ve dalším dostihu odpoledne, čtyřkové rovině na 2800 metrů pro tříleté koně, se představilo hned několik debutantů na dostihových drahách či méně zkušených koní. Tipaři proto v této Ceně společnosti EFEZA s.r.o. nejvíce věřili trojici Yank – Fatra Glonka – Wellunca a právě posledně jmenovaná ryzka z lotu trenérky Hany Kabelkové v dostihu jistě zvítězila. V jejím sedle byl Michal Demo. Další z favoritů Yank dokončil s žokejem Davidem Liškou druhý, Fatra Glonka s žokejkou Vendulou Korečkovou doběhla čtvrtá. Mezi se vklínil debutující Samson Moon s mladou žákyní Lenkou Neprašovou. Tabuli doplnil také nováček na dostihové dráze Frenki s Danou Bořánkovou v sedle. 

NN20 wellunca

Ve druhém oddělení stejného dostihu, tentokrát nazvaného Cena Dostihového spolku, startovalo jedenáct koní. I tady bylo několik debutantů. Velmi lehce zvítězila Sahara trenérky Heleny Vocáskové, která do sedla angažovala Beysima Ferhanova. Za nimi na druhém místě doběhla debutující hnědka Jacqueline s žokejem Janem Vernerem před taktéž debutujícími Terazki (Michal Hrouda) a Irma (ž. Pavlína Filipová). Tabuli uzavřel Regtime s žokejkou Vendulou Korečkovou.

Dvě oddělení měl i rovinový dostih IV. kategorie na 3200 metrů. Do Ceny hejtmana Pardubického kraje odskočilo třináct koní. Nejvyšší třídu a zkušenosti se supervytrvaleckými distancemi měla pětiletá Given Choice, které své kvality naplno využila. Svěřenkyně trenérky Iwony Wroblewske zvítězila spolu s žokejem Jaromírem Šafářem. Za nimi doběhli Nel (Michal Hrouda), Blondie (ž. Jakub Pavlíček), Chicho de Chilli (am. Sabina Mokrošová) a Mobilization (Daniel Vyhnálek).

V následující Ceně za podpory Účetní Pardubice s.r.o. o vítězství usilovala dvanáctka koní. Nakonec vítězná sedmiletá Nazma loňskou sezonu vynechala, na dostihovou dráhu se ale vrátila přesvědčivým výkonem. Šlo o druhý úspěch dvojice trenérky Heleny Vocáskové a jezdce Beysima Ferhanova. Za nimi dokončila První Dáma (am. Sabina Mokrošová) před Be Manem (ž. Jan Rája), Stinboxem (Marek Stromský) a Kopretinou (ž. Martina Havelková).

Závěr pátečních podvečerních dostihů obstaraly dva dostihy přes proutěné překážky. V Ceně Pardubického kraje – proutkách IV. kategorie na 2800 metrů pro tříleté koně – se představilo třináct koní. Úspěšný byl Albatros, který se dlouhou dobu držel na zadních pozicích. Při svém nedávném debutu nad překážkami byl v Pardubicích s Danou Bořánkovou třetí. Teď jej trenérka Helena Vocásková nasedlala pro žokeje Marka Stromského. Druhá doběhla debutující Honey Sexy, kterou vedl žokej Jan Faltejsek. Za nimi doběhli Show Met he Money (Pavel Složil ml.), Scalastar (ž. Jaroslav Myška) a Čáryjape (ž. Josef Bartoš).

Závěrečný dostih byl současně vrcholem mítinku a také prozatímní sezony. Do dostihu přes proutěné překážky II. kategorie na 3400 metrů, v Ceně města Pardubice, odskočilo devět koní, Westerwald nestartoval z důvodu pádu jezdce na zkušebním skoku. Řada z účastníků dostihu patří ke kvalitní překážkové špičce. Vyčnívat měli meranský vítěz Night Moon či vítěz Zlaté spony tříletých Benjamin. Krásným závěrem si pro vítězství došel čtyřletý Night Moon připravovaný Pavlem Tůmou a vedený žokejem Janem Faltejskem. „S kobylou to bylo v předchozím dostihu těžší, ale tady jsem věděl, že to bude v pohodě,“ shrnul oba dostihy přes proutěné překážky Jan Faltejsek. Druhý favorit Benjamin dokončil až šestý za King Heart (ž. Marek Stromský), Gold Evasive (ž. Martin Liška), Medici (ž. Jan Odložil) a Chelmsford (ž. Jan Kratochvíl).

Dostihový spolek Pardubice
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking