JarnicenaKV dobehKarlovarská Jarní cena Priller & Post Cup je již delší čas označována za první přípravný dostih na České derby. Svou pouť do něho tu před čtyřmi roky započal Touch of Genius (Galileo) a loni dostih vyhrála pozdejší derby-vítězka Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). Dnes odpoledne v rámci Dostihového dne evropské šlechty ji ve velkém stylu opanoval ž. Václavem Janáčkem vedený ryzák Angkor Wat, na jehož štítě mj. skončil Pražský zimní favorit Chiouboucar. Dostihové odpoledne bylo rovněž úspěšné pro trenéra Pavla Hlavatého, který jako jediný dnes docílil double.

 
Favoritem
Jarní ceny Priller & Post Cup – Frühjahrspreis Priller & Post Cup (3l., II. kat., 2000 m, 100.000 Kč) mezi jedenáctkou startujících byl vítěz Pražského zimního favorita Chiouboucar (Rail Link), který také usiloval o vítězný hattrick. Dostih absolvoval v zadní části pole, zatímco druhý favorit dostihu ANGKOR WAT (Nathaniel) pod vedením Václava Janáčka cválal v kontaktu s vedoucím koněm a před posledním obloukem už byl na čele. Do cílové roviny vběhl s několikadélkovým náskokem a ani 600 metrů dlouhá cílová rovina pro něho nebyla problém. V pravidelném tempu dominoval o čtyři a půl délky před Chiouboucarem, který předvedl dlouhý táhlý finiš. Příslušnost ke špičce ročníku potvrdila od druhého místa v Ceně Masise na dráze chybějící Tularka (Toronado). Dobrou formu svěřenců trenérky Jany Novákové potvrdil čtvrtým místem vítěz z Brna Mike of Jape (Age of Jape) a tabulový doběh uzavřel Államfö (Latin Lover). Svěřenec Josefa Váni st. Angkor Wat vyhrál podruhé ze čtyř startů. Jako roček byl majitelem Jiřím Odcházelem pořízený na aukci za 80.000 euro.

Letošní sezónu na karlovarském závodišti zahájil vytrvalecký Visprion Cup – Visprion Cup (4+., handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč). Favoritkou dostihu byla o třetí vítězství v řadě usilující Orphanta (Pop Rock). Ta 1400 metrů před cílem převzala vedení, ale v polovině roviny na ni nejprve úspěšně zaútočil Valentino Dancer (Planteur) a posléze ještě přišel po jeho levé straně pěkný finiš nejméně zatíženého, a zároveň nejstaršího, koně v šestihlavém poli NOBLE FOXe (Generous), který o krk triumfoval a po dvou a půl letech tak potěši svého majitele MUDr. Václava Brunu vítězstvím. Druhý Valentino Dancer byl blízko premiérovému vítězství, třetí Orphanta na vítěze ztrácela v cíli jeden a třičtvrtě délky.  Vítězství Noble Foxe znamená už druhé letošní společné vítězství manželů Jiřiny a Dušana Andrésových.

Tříletým koním byla určena Cena města Karlovy Vary – Preis Stadt Karlsbad (3l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč), která ale nepřinesla štěstí koním se třemi nejnižšími kurzy. Karlovarská dlouhá rovina svědčila zástupci stáje Epona SEA THE NIGHTovi (Born to Sea), který pod vedením ž. Venduly Korečkové o délku za sebou zanechal rovněž pěkně finišujícího Nachtsvaermera (Clodovil). Blízká třetí příčka patřila Roderice (Roderic O' Connor). Sea the Night loni startoval pětkrát v irském tréninku bez umístění. V zimě přišel do tréninku do Lysé nad Labem k Tomáši Váňovi. Trenérova spolupráce s hnědákovým majitelem panem Rosenfeldem tak započala vítězstvím.

Magnetem Stollbert – Dostih Architektů – Stollbert Architektrennen (4+,  III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) byl návrat na dráhu šestinásobného vítěze dostihů nejvyšší kategorie Aldara (New Approach), který byl také desetinovým favoritem zkoušky, ale v dostihu se zrodilo velké překvapení. Úspěch totiž slavila taktika trenéra Pavla Hlavatého a žokeje Jana Vernera. Vedoucí muž šampionátu jezdců na rovině Verner v sedle zástupkyně Stall Berger ROLALIZY (Suteki Shinsukekun - River Arctic, Art Sebal) výborně odhadl tempo, a i přes snahu čtveřice soupeřů provedl čtyřletou klisnu vítězně cílem o půl délky před podél bariry dotahujícím Thailandem (Lord Of England). Délku zpět skončil třetí Speed Machine (Naaqoos). Aldar se v cíli o hlavu zachránil před pátým a posledním Tesstinem (Terssio).

Uběhlo něco málo přes půl hodiny a trenér Hlavatý znovu přebíral čestnou cenu pro vítěze. Po více než třech letech se totiž v Dostihu Frey Consulting – Frey Consulting Rennen (4+, handicap IV. kat., 2000 m, 40.000 Kč) vrátila na vítěznou vlnu NEE L'AMOUR (Egerton) hájící už osmou sezónu barvy Stall Negra. O rychlé tempo v průběhu dostihu se staral Landaron (Egerton), ale 300 metrů před cílem poslal Adam Florian do vedení devítiletou klisnu a ta nakonec zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov porazila o šest délek. Třetí příčku získala jen o krk za leaderem dostihu poctivá Lemesína (Torlus).


N19 neelamour

Dostihový den zakončil ultravytrvalecký Dostih Order of Innocence - Order of Innocence Rennen (4+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč). Dostih vodila s velkým náskokem na zdejší dráze často úspěšná Santin (Bushranger), ale na distanci byla přemožena dvěma soupeři. Více než dvoudélkové prvenství si připsal zástupce stáje MUDr. Eva Nieslaniková KERABUSH (Rock of Gibraltar), kterého vedl žokej Jan Rája. Pěknou koncovku měla také teprve potřetí startující Cheminée (Arakan). Trenér Miroslav Nieslanik již má v aktuální sezóně tři vítěze.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking