MemMaska dobehPoslední dubnová neděle bude patřit dostihům na závodišti ve Velké Chuchli. Pražský mítink začíná jako obvykle ve 14. hodin a mezi osmi zkouškami je vrcholem dobře obsazená Velká cena Vodafone & českých lídrů (14. Memoriál Jaroslava Maška) na 1400 metrů a 150.000 Kč. Zájem o ni mělo třináct realizačních týmů a dostih by tak mohl být lahůdkou pro turfmany. Na startu nechybí první dva z loňského ročníku Benidiction (Zebedee) a Facts And Figures (Galileo), a také trojnásobný hrdina Gomba handicapu Master of Gold (Gold Away).


Při výborném vstupu zástupců stáje Pegas do sezóny ale může být nejpreferovanějším koněm Noble Cliffs (Canford Cliffs), který sice už půldruhého roku nevyhrál, ale jeho výborný výkon v EJC Million na podzim rovněž na trati 1400 metrů je ještě v čerstvé paměti. 60 kilogramy stejně jako on je také zatížený Master of Gold a zástupce stáje Lokotrans Red Persian (Hateef), který přezimovával jako vítěz listopadového dostihu v Mnichově. Vždy je radno počítat s Benidiction, které nedávno scházelo v cíli Gomba handicapu jen půl délky na triumfujícího Master f Golda. Tehdy ji o krk porazila ještě další klisna v poli Celine My Heart (Dick Turpin), která ale tehdy nesla o 7,5 kg méně, než ponese zítra. Ve hře je i další klisna v poli Efily (Slickly), která stále musí být počítána do špičky koní na kratších tratích.

První dubnovou neděli se odběhl na zdejší dráze také zajímavý dostih druhé kategorie na 1400 metrů, ve kterém zvítězil nový svěřenec trenéra Andrése Let Fire (Planteur) a třičtvrtě délky za ním doběhl Bridport (High Chaparral). Oba koně budou také na startu a mohou využít hned zkraje sezóny dobré formy. Dobrá stájová forma je také u svěřenců trenéra Nieslanika, který vysílá do dostihu Lexceeda (Exceed And Excel). Zavrhovat nelze ani loni druhou v Jarní ceně klisen Rabbit Havanu (Havana Gold), i když její stáji se zatím tolik nedaří. Trenér Luka poprvé vyšle na start loňskou účastnici dostihu Anitschku (Arcano), které se v poslední době už tolik nedařilo. Tropical Bond (Forever Bond) před třemi týdny poprvé startoval v dostihu nejvyšší kategorie a pátým místem ostudu rozhodně neudělal.

NobleCliffs Foret
Favoritem sázkové kanceláře Tipsport pro Memoriál Jaroslava Maška je zástupce DS Pegas Noble Cliffs s kurzem 3,85:1. V jeho sedle bude letos již třikrát vítězný Adam Florian, který v dresu bíločervených barev ovládl Velkou dubnovou cenu

Hlavnímu dostihu bude předcházet Cena Rigips třetí kategorie na 1400 metrů o 60.000 Kč. V dostihu má slušnou šanci navázat na svůj dva týdny starý triumf z pražské dráhy Sicilian Rock (Society Rock), i když společně s klisnou Rabbit Bated (Bated Breath) ponese nejvyšší zátěž v dostihu. Letos již jednou bez úspěchu startující Rabbit Bated má dokonce ještě o půl kilogramu více. Dvakrát loni vyhrál v nižších kategoriích Mollys Best (Elusive City) a na závěr sezóny ještě doběhl v dostihu třetí kategorie druhý, i když s nízkou hmotností. Může ale udělat další výkonnostní posun. Dvojici koní pošle na start trenér Kalčík a s oběma se musí počítat. Monte Christo (Tiger Cafe) byl nedávno třetí na pražské dráze, zatímco Stormico (Stormy Jail) se rozběhal čtvrtým místem v Mostě. My Charlie Manovi (Myboycharlie) se loni dařilo o kategorii níže, může ale těžit z velmi nízké hmotnosti v dostihu, stejně jako rozběhaná Giselle (Stormy Jail) a loni dvakrát o kategorii níže triumfující Lady Hortenzie (Heretic).

Druhým dostihem třetí kategorie v nedělním pražském programu je Cena Ferticare na 1800 metrů o 60.000 Kč. Do dostihu byl dohlášený Bee Chic (Elusive City), který do sezóny vstoupil solidním čtvrtým místem v Kolesách a pod vedením ž. Jaromíra Šafáře bude mít tentokrát hmotnost o pět kilogramů nižší. Dobrým zahájením sezóny také na sebe upozornil v průběhu prvního chuchelského mítinku Good Sign (Manduro). Na stejné trati loni získal na pražské dráze vítězství Lucian (Literato) a může znovu usilovat o stupně vítězů. Vítězstvím loni ukončila sezónu Derniera (Canfford Cliffs) a hovoří pro ni i dobrá stájová forma.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová a Petr Nowicki

Sázková nabídka Tipsportu na dostihy v Praze
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking