Mister aviation derbyStejně jako loni tak i letos jsme nedlouho před startem 94. Charvát Českého derby požádali dostihové odborníky o jejich tip na vítěze. Zatímco v loňském roce měla většina respondentů ve svých tipech jasno, letos je situace jiná. Většina dotázaných se (a to i přes označení svého favorita) shodla na tom, že letošní startovní pole je velmi vyrovnané a nepřehledné a proto některé osobnosti svého favorita nejmenovaly. Podle očekávání ale byla nejvíce zmiňována jména Cheeky Chappie, Honzik Chipera a Tannhaeuser. Svěřenec Tomáše Váni byl tím, který byl v případě jmenování jednoho koně, nejčastěji zmíněn.


Petr Drahoš: Můj tip Dekatmie asi není úplně ve shodě s bookmakery. Podle mě dosavadní výsledky a výkony koní se nemusí na výsledku letošního derby projevit, prakticky všichni koně jsou v péči trenérů, kteří umí hodně dobře načasovat formu svých svěřenců. Co se týče hodnocení úrovně letošní startovní listiny, myslím, že názor bookmakerů více odráží zájem sázejících o jednotlivé startující než jejich faktickou kvalitu a určitě nás čeká hodně zajímavá podívaná. Na hodnocení derby ročníku je asi čas, až jej prověří srovnání se staršími koňmi.

Jaroslav Drlík: Letos je derby-ročník velmi vyrovnaný a ze startovního pole nekouká jasný favorit. Libí se mi Honzik Chipera, Tannhaeuser, Cheeky Chappie a Buonarroti. Nebudu jmenovat žádného z nich jako můj tip, protože si myslím, že derby je otevřenou záležitostí těchto čtyř koní.

Ing. Václav Chaloupka: V derby je několik velmi silných koní jako např. Jambul, Honzik Chipera, Cheeky Chappie. Také mohou překvapit koně od trenéra Šavujeva a zajímavá je i Dekatmie, která běhala ve Francii, takže myslím, že nás čeká velmi pěkné derby. Navíc počasí má být pěkné dostihové, okolo 23. stupňů. Svého favorita derby tedy nemám, ale mám jeden tajný tip a ten si nechám pro sebe…

Ing. Václav Luka: Tipovat vítěze derby je těžké, toto je nečitelný ročník. Jako patriot českého chovu bych to přál některému z českých odchovanců, ale ti asi mít na nejlepší nebudou, a tak jim přeji , aby dosáhli na majitelskou prémii a bylo to i povzbuzením pro české chovatele, stejně jako byly úspěchy Renny Storma a Kamelie ve Francii. Zadruhé bych přál úspěch v derby žokeji Koplíkovi, ale jeho klisna tu bude startovat poprvé a je velkou neznámou. Hodně se skloňují jména Honzik Chipera a Cheeky Chappie. Mým tipem je svěřenec Tomáše Váni Tannhaeuser, který uspěl na vytrvalecké trati a jde výkonností nahoru.

Ferdinand Minařík st.: Za favorita považuji Honzika Chiperu, který je vytrvalcem a má i tzv. pátou rychlost, tedy to, že se umí odlepit z pomalého tempa. Ve všech zemích okolo nás je běžné, že majitel do velkého dostihu domácího jezdce neposadí, takže velmi hodnotím to, že i když pan Dr. Charvát dosud derby nevyhrál, svěřil koně v derby Martině Havelkové. Jako druhou šanci vidím Cheeky Chappieho, který ve Velké červnové měl nízké startovní číslo a v derby má špatné číslo. Když jsou koně výkonnostně podobní, tak může právě vysoké startovní číslo negativně ovlivnit výsledek dostihu. Cheeky má ale v sedle výborného žokeje a určitě se startovní pozicí poperou... Naopak Jambul měl ve Velké červnové hodně špatné startovní číslo a tentokrát jde z nízkého čísla. Tannhaeuser vyhrál Velkou červnovou ve velmi poctivém dostihu a derby nemusí být takové, dokonce bude možná muset si udělat tempo sám. A musí se počítat i s Dekatmie. To co předváděla ve Francii, by mohlo na naše koně stačit.

Marek Skála
: Letošní derby-ročník je velmi nepřehledný, každý dostih vyhrál jiný kůň a navíc někteří koně, jako například Buonarroti, nestartovali v těch hlavních dostizích. Myslím si, že se rozhodne mezi Zakhar Starem, Cheeky Chappiem a Honzikem Chiperou, ale jsou tu ještě další tři až čtyři koně, kteří také mohou promluvit do výsledku. Tak vyrovnaný ročník tu už dlouho nebyl.

František Vítek
: V letošním roce sleduji z rodinných důvodů dostihy z povzdálí, ani v tuto chvíli ještě nevím, zda-li se v neděli do Prahy dostanu. Nemám tedy tip na jednoho koně, ale líbí se mi Honzik Chipera, Cheeky Chappie a z Lysé Tannhaeuser. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking