lysa memorialEPZávěrečný díl naší ankety určené pořadatelům dostihů týkající se jejich hodnocení sezóny 2014 i toho, jaké mají plány na sezónu příští, přináší odpovědi zástupců závodišť v Lysé nad Labem a  Světlé Hoře.


Stejně jako ostatním pořadatelům i jim jsme položili tyto otázky:
1/ Jak hodnotíte sezónu 2014 na vašem závodišti?
2/ Jaký je v tuto chvíli ekonomický výhled na zajištění sezóny 2015 u vás (zajištění sponzorů, počet dostihových dnů a dostihů atd.)?


Ing. Marcela Hradilová, zástupce a.s. Dostihové centrum Světlá Hora, pořadatele dostihů na závodišti ve Světlé Hoře:

1/
Vzhledem k tomu, že pořádáme jeden dostihový den, který je zároveň vesnickou slavností, tak nás kromě nepřízně počasí nemůže skoro nic nemile překvapit. Dostihy, divácká kulisa i stav dráhy byly výborné, snad by jen  potěšilo větší startovní pole v jednotlivých dostizích.

2/ Dlouhodobé spolupracujeme s obcí Světlá Hora a stabilními sponzorskými partnery a zdá se, že příští dostihový den v roce 2015 je  zajištěn. Trochu si pohráváme s myšlenkou na možnost konání dvou  dostihových dnů, ale to je věc budoucnosti. V současné době mně osobně dělá spíše starost  komunikace nového  vedení Jockey Clubu s pořadateli, která v loňském roce nezačala dobře a stále dle mého názoru neprobíhá na ose pořadatel=partner. Pořádání dostihů není v České republice výdělečná činnost a  současní pořadatelé zejména na závodištích kategorie B a C jsou spíše velcí fandové.
Z mého pohledu je velmi nešťastné podsouvat jim neschopnost  či malou snahu ve shánění peněz. Velký varováním pro další jednání všech účastníků dostihového provozu by mělo být ukončení pořádání dostihů na rakouském závodiště v Ebreichsdorfu, kde o kapitálové síle vlastníků areálu nelze pochybovat a stejně se rozhodli pro trvalou ekonomickou ztrátovost, dostihy nepořádat.


Jan Palyza, pořadatel dostihů na závodišti v Lysé nad Labem:

1/ Sezóna na našem závodišti byla dobrá. Zaznamenali jsme sice úbytek startujících koní, podobně jako ostatní závodiště, otázkou ale je, jakou měrou se na tom projevila úprava majitelských prémií nebo snížení stavu koní na rovinách.
Oba naše jedničkové dostihy, Prvomájová steeplechase a Memoriál Evy Palyzové, ale měly slušně obsazená startovního pole, s tím jsem byl spokojený. Také se našemu závodišti, až na jeden případ v neregistrovaných dostizích, vyhnula závažná zranění jezdců a koní, což jsem také moc rád. Neregistrované dostihy a dostihy poníků jsou důležité pro novou jezdeckou generaci, byl to začátek kariéry mnoha jezdců, ale zvažuji, jestli budu dostihy neregistrovaných koní ještě pořádat.
Vyplatili jsme všechny dostihové výhry, takže s tím jsem také velmi spokojený. Našim dostihovým dnům opět přálo počasí, za posledních osm let tu vůbec nepršelo. Moji velcí přátelé, pomocníci a sponzoři, pánové Karel Kapr starší a mladší, před časem pořídili deštníky s logem závodiště, a ještě jsme je ani jednou nepoužili... Dostihy 1. května u nás mají velkou tradici a to přijde velké množství návštěvníků, ale ty další dostihové dny jsme závislí na počasí, i když samozřejmě teplé letní počasí znamená zvýšené výdaje za zavlažování dráhy.

2/ Byl bych spokojený, aby se podařilo zajistit sezónu 2015 v takových intencích jako letos, tedy šest dostihových dnů. I když neřeším sezonu  rok ani půl roku dopředu, ale teprve o všem budu se sponzory jednat. Shánění peněz je čím dál tím složitější, sponzoři ubývají. Dostihy u nás budou většinou první soboru v měsici, a dvakrát druhou sobotu v měsíci.
Na společné schůzi představitelů závodišť jsme zkonzultovali naše termínové listiny. Snahou bylo, abychom se za jeden den nekonaly tři dostihové dny a o některých termínech by třeba zase žádný dostihový mítink nebyl. Tento náš návrh pak bude schvalovat Rada Jockey Clubu.
Co se týče příští sezóny, tak je možné, že se u nás bude konat více rovin. Byla by to reakce na zrušení rovinového mítinku v Pardubicích den před Velkou pardubickou, takže bych majitelům a trenérům na našem říjnovém termínu proto nabídl více rovinových dostihů, samozřejmě druhé až páté kategorie.
V současné době se hodně diskutuje návrh tvorby propozic a mě osobně se líbí návrh pana Zlámaného, který předpokládá přičítání a odečítání peněz v měsíčních intervalech zpětně za rok. Teoreticky by se tak dostihu čtvrté kategorie mohl zúčastnit vítěz třetí kategorie a nesl by třeba "80 kilogramů". Anebo by se vítěz dostihu třetí kategorie u nás mohl ještě postavit na start dostihu stejné nebo nižší kategorie na áčkovém závodišti. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net