II.kvalifikace foto Milan KricekZávěrečný díl naší ankety určené majitelům, trenérům a jezdcům přináší vyjádření dvou trenérských osobností a dvou jezdeckých. Opět  jsme se dotázovali na tyto tradiční otázky:
1/ Jaká byla podle vás právě uplynulá dostihová sezóna 2014?
2/ Jak hodnotíte sezónu 2014 ve vaší stáji/vaši jezdeckou?
Majitelům a trenérům byla určena ještě tato otázka:
3/ Plánujete v nejbližší době nějaké změny ve vaší stáji týkající se počtu koní, generační výměny, personální změny a podobně? 


František Holčák, trenér:

1/
Sezóna 2014 byla celkem dobrá, buďme spokojení s tím, co máme. Mohlo by se běhat o více peněz, ale jejich shánění není jednoduché. Je dobře, že existují majitelé jako pan doktor Charvát, manželé Poledníkovi a pan inženýr Pavel Kochan, kteří podporují a sponzorují dostihy po celé republice. Takových majitelů by bylo potřeba více, buďme ale rádi, že se o něco běží. Nedostatek byl v pozdě vydaných propozicích na sezónu, ale snad budou letos vydány dříve a měly by být samozřejmě dodržovány. Jinak žádné velké problémy sezónu neprovázely.

2/ Se sezónou jsem spokojený, podívali jsme se letos více s koňmi ven a dařilo se nám. Nebyl jsem ale moc spokojený s jezdci, častěji jsme je museli měnit. Někteří naši majitelé měli úspěšnější sezónu, jiní méně, ale to jsou dostihy a věřím, že příští rok bude lépe. Chtěl bych ocenit výkony New Attacka, Autora a také hattrick Bassa v Itálii. Velmi jsem byl spokojen s výkony Zdenka Šmidy a velmi slušný výsledek dokázal Jan Kratochvíl ve Velké pardubické.
Jsem rád, že máme velmi slušný pracovní kolektiv a také že umíme koně pošetřit. Ve stáji máme čtyři sedmileté a čtyři osmileté koně zdravé jako řípa. To je důkaz toho, že máme dobře připravené dráhy, že se staráme o naše cvalovky kvalitně.
Co jsem velmi nerad je to, že dostihovému sportu ubližují někteří pisálkové. Naštěstí ale naši majitelé na to neberou ohled, máme s nimi se všemi dobré vztahy a vědí, že ukázaná platí.
Ještě chci zmínit, že jsme udělali velký kus práce pro lidi na severní Moravě uspořádáním tradičního již 30. Formanského dne. Pan Hanák to vše zmenežoval na vysoké úrovni, program byl velmi pestrý a ojedinělý. V jeho rámci byl také předán šek na sto tisích na pomoc postiženým dětem, na který přispěli také manželé Poledníkovi.

3/ Téměř žádný kůň po sezóně neodešel, ale spíš koně přibyli. Nakupovali jsme v Newmarketu, dva tříleté koně a dva dvouleté. Pan Pavla koupil tříletka s výhledem na překážky, dvouletého koně nakoupil pan Poledník a také pan Hanák. Za stáj Red Rebels bude startovat v příštím roce kůň pojmenovaný Red Rebel.
Původně jsme chtěli zůstat v klidu bez nějakých změn v personálu, ale nakonec k nám přišel z Darhorse Kuba Pavlíček s přítelkyní Mílou Luňáčkovou. Doufám, že Kuba předvede, co umí. Do Anglie nám odešla na zimu Maruška Trnková, velmi šikovná jezdkyně, která ale měla smůlu na začátku sezóny, kdy jí potkaly úrazy. Vrátí se k nám před sezónou.


Pavlína Sůrová, trenérka:

1/ Začátek sezony byl trochu nejistý,ale vše dopadlo dobře.Nakonec se běhalo na všech závodištích,které byli připraveni v rámci možností pořadatelů. Koně českých trenérů se prosadili i v zahraničí, jak v rovinovém, tak překážkovém provozu a dali najevo,že s námi musí počítat i za hranicemi.

2/ Sezóna ve stáji byla celkem úspěšná.Našim koníkům se dařilo převážně na domácím závodišti,což potěšilo skalní fanoušky. Velmi si cením třetího místa Nebriuse ve Welké Wroclawské. Bohužel mítink při Velké pardubické nedopadl podle našich představ. Sice jsme neudělali ostudu, avšak tiše jsme doufali v lepší umístění, ale nemůže vždy vše dopadnout, tak jak si člověk naplánuje. To by bylo všechno hrozně jednoduché. Teď odpočíváme a pomalu se začneme připravovat na rok 2015, který jak doufám bude příznivý pro dostihový sport v České republice, tak pro koleské závodiště a naše koně. Budu velmi ráda, když přijdou noví koně od nových majitelů, moji rodiče budou zdraví a taťka se po dlouhé době dočká koně na startu Velké pardubické.


Josef Váňa ml., jezdec:

1/
Byla to dobrá sezóna. Nové vedení se snaží, aby český turf šel více dopředu, ale je k tomu zapotřebí více času. Uvidíme v příštích letech, nakolik se to povede.
Bylo by ale zapotřebí zvýšit dotace v dostizích. Riziko, že se v dostihu něco stane, je čím dál tím větší. Je dobře, že jsou stále lidé, kteří koně drží, ale i pro ně by bylo příjemnější, kdyby se běhalo o více peněz.

2/ Moje sezóna byla dobrá, vyhýbala se mi naštěstí zranění. Jediné zranění, které mě postihlo asi před měsícem ve Francii, bylo prasknutí lopatky, ale za týden jsem díky Bohu zase mohl jezdit, a to bylo pro mne to nejdůležitější.
V Česku jsem obhájil šampionát se stejným počtem vítězství jako v sezóně 2013.  Mám z toho samozřejmě radost, i když těch vítězství mohlo být více. Měli jsme výpadek ve stáji asi jeden a půl měsíce, kdy se tolik nedařilo, a nevěděli jsme, proč tomu tak je.  Nakonec se ale z rozborů krve koní ukázalo, že měli v sobě virus, zřejmě jsme ho "přivezli" z Itálie. Takže kdyby naši stáj nepostihl tenhle problém, vítězství bylo asi více.
A co se týče mé sezóny v Itálii, tak s tou jsem spokojený strašně moc. V tuto chvíli jsem v šampionátu třetí s 26 vítězstvími. Ještě budu startovat v Itálii 10. a 17. prosince, pojedu šest dostihů. Abych se stal šampion, musel bych pětkrát vyhrát, což nevypadá pravděpodobně, ale říká se, nikdy neříkej nikdy...
A samozřejmě nemůžu nezmínit, že se podařilo obhájit vítězství v Gran Premiu. Sezóna v zahraničí byla tedy suprová, a povedlo se i vítězství ve Strasbourgu s Fafintadenientem. Ten by měl startovat ve Francii i příští rok a to je pro mne velká motivace do další sezóny. Ta by pro mne a naši stáj měla začít už 6. ledna, kdy máme naplánovány starty v Itálii.


Jan Verner, jezdec:

1/
Myslím, že sezóna proběhla dobře, zvláště s přihlédnutím k tomu, že to na jaře vypadalo, že žádné dostihy nebudou. Kladně hodnotím výsledky českých koní v zahraničí. Je dobře, že se jim tam daří, i když samozřejmě je to také ochuzení pro český turf, když tito koně pak v domácích dostizích chybějí. Je ale pochopitelné, že majitelé dají přednost větším dotacím v zahraničí.

2/ Myslím, že jsem měl dobrou sezónu. Nevyhrál jsem sice tolik dostihů jako v roce 2013, ale povedlo se mi vyhrát tři velké dostihy - Velkou červnovou cenu, mosteckou Cenu Jockey Clubu se slovenským Legionarem, a samozřejmě největším úspěchem bylo Slovenské derby s Love Me. Měl jsem hodně štěští... A jsem rád i za výsledky Azteka, se kterými jsem zvítězil třikrát a měl jsem radost z jeho výkonů s Petrem Foretem. Váňovým dalo hodně práce, aby dali Azteka do klidu a aby ho nakrmili.
Ze stáje Rabbitu jsem na podzim odešel a nyní působím u Tomáše Hurta v Černém lese. Jsem tu moc spokojený, zdejší režim mi vyhovuje, mám i dost volna a chovají se tu ke mně slušně. (mze)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net