ArcturusUzávěrka přihlášek do klasických dostihů odtajnila i některé dosud nepublikovaná jména nových posil domácích stájí. Dva nováčky v českém turfu hlásí do Českého derby velkokarlovická centrála, oba jsou bývalými svěřenci Josepha O'Briena.

 
Nadějnějším, alespoň podle dosavadních výsledků, je hnědák Arcturus (Fast Company), kterého pro stáj Meridian připravuje František Holčák. Arcturus, který byl jako odstávče prodán za 18.000 gns a kterého Joseph O'Brien vydražil jako ročka na Book 2 Tattersalls October Yearling Sale za 50.000 gns, dosud vyběhl třikrát. V debutu 3. září v Roscommonu na 1400 metrů skončil pátý, 10 dní poté o půl délky zvítězil v maiden na míli v Listowelu. Svou irskou pouť zakončil dalším triumfem 20. října v Leopardstownu v mílovém handicapu opět na 1600 metrů. Do ČR přišel s velmi solidním ratingem 86 liber. Otazníkem mohou být jeho distanční schopnosti. Ač jako dvouletek bez problémů prostál 1600 metrů a poslední dostih vyhrál opravdu pohledným závěrem ze středu pole, tudíž rozhodně nepůsobil dojmem, že by ve třech letech míle musela být jeho stropem, v rodokmenu se vytrvalecké prvky hledají velmi těžko. Otec Fast Company (Danehill Dancer) běhal jen jako dvouletý a je brán jako zdroj rychlosti. Mawu, dcera sprintera Pivotala, absolovala jediný dostih (na 1800 m) v němž doběhla mezi poraženými, bába Fortuna Isles (Seeking The Gold) vyhrála ve Francii jeden mílový dostih.

Bělouš Calorific (Aussie Rules), který posílil stáj K-K Metal a.s. a připravuje jej Radek Holčák, absolvoval loni 6 startů. Debutoval čtvrtým místem v maiden na 1700 metrů 4. srpna, o týden později získal stejné umístění v maiden na míli a o dalších 9 dní poté v maiden na 1500 metrů obsadil šesté místo. Po pátém místě opět mezi nezvítězivšími na 1300 metrů se vrátil v handicapu v Naas na míli, kde získal své nejlepší umístění - druhé místo o 3/4 délky za Nikeandnemesis (Xtension), která nyní též stojí ve Velkých Karlovicích, ale u Františka Holčáka a bude běhat za stáj Joly. Irskou kariéru zakončil Calorific sedmým místem v handicapu v Navanu a do ČR přišel s ratingem 77 liber. Ani on nemá klasické vytrvalecké pedigree, ale matka Calorie po vítězi Epsom derby či Prix de l'Arc de Triompe Sea The Stars (Cape Cross) úspěšně prostála i 2000 metrů (byť její matka byla sprinterka), a otec Aussie Rules (Danehill), vítěz francouzské Velké jarní, dal řadu koní úspěšných na jeden a půl míle. (miv)

Související článek:
Počet přihlášek do klasických dostihů výrazně stoupl
        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net