Tradiční předsezónní seriál začínáme povídáním se služebně nejmladším tuzemským trenérem. Josef Váňa ml. je sice oficiálně trenérem teprve od letošního roku, ale už se několik let podílí na výborných výsledcích koní v péči rodiny Váňových a také vykonává úlohu manažera pro zahraniční starty. V Itálii se hned od počátku nové sezóny zařadil mezi top trenéry a s 5 vítězstvími v tuto chvíli vede zdejší šampionát. Josef Váňa mladší by ale také rád s částí svých svěřenců patřících do majitelského portfolia Josefa Aichnera uspěl na francouzských závodištích.
Tréninkové středisko: Bohuslav, Mlýnce Počet koní: 36 Odešli z tréninku po sezóně: Langfuhr, Marywil, National Velvet Přihlášky do klasických dostihů: nejsou Stájový personál: Jan Kratochvíl, Patrick Boekhout, Josef Bartoš (dojíždí na práce 2x týdně), Jiří Adamec, Věra Grabowská, Tomáš Krejčí, Tereza Řezníčková, Tereza Šimková, Natalia Verčimáková, Lenka Filipíková,Eva Hamalová, Katka Gondová, Lenka Laubeová, žák Otto Vnuk a vypomáhá řada slečen z Chyše, bez kterých by to nešlo První jezdec: Josef Bartoš |
Černožluté dostihové barvy Scuderia Aichner SRL spojuje s Váňovými už několik úspěšných sezón a letos je počet koní připravovaných v jejich střediscích nejvyšší. Je jich totiž ještě o deset více, než loni touto dobou. Řada z nich se již výborně uplatnila ve významných italských překážkových dostizích. Najdeme tu také početnější skupinu nedávno angažovaných mladých posil z Francie.
Podle abecedy je při představování koní nejdříve na řadě Accelerator (Voix du Nord), který se před rokem prosadil v Pise pod vedením svého trenéra a naposledy startoval v dubnu. „Tehdy si bohužel zranil šlachu. Je to dobrý kůň a už je zase v plné tréninkové zátěži. Kvalitu už ukázal, a pokud mu nohy vydrží, měl by jít cestou do Gran Premia,“ říká na konto šestiletého hnědáka trenér Váňa. Teprve na prahu kariéry je čtyřletý Andoins (Kapgarde), při prvním letošním dni v siepi v Pise čtvrtý a v neděli impozantní vítěz ve steeplechase. „To je zajímavý mladý kůň, který miluje měkko. Loni v červnu vyhrál dostih v Auteuil na blátě, při kterém ho pan Aichner zakoupil. Loni si ještě vyzkoušel Merano a v Pise se mi letos líbil, v neděli zvítězil rozdílem třídy. Myslím, že v něm máme dobrého koně pro dostihy čtyřletých v Itálii. Je v cajku a hodně mu věřím.“
Jako dobrého koně, který ale nedosáhne vždy co nejlepšího výsledku kvůli své hlavě, představuje Váňa pětiletého Big Flye. „Jeho otec Hurricane Run mu zkazil hlavu,“ říká trenér s úsměvem. „Big Fly ví, jak moc je dobrý, až toho skoro zneužívá. Criterium d´Inverno loni v únoru v Pise mohl vyhrát o sto metrů, ale vybočil mi úplně k vnější bariéře a dostih jsme tak prohráli. Potom se nám zranil a nějakou dobu stál. Je to ale dělo. Změnili jsme mu program a měl by to být také kůň pro Gran Premio Merano.“ Do skupiny nejstarších svěřenců trenéra Váni patří devítiletý Broughton (Teofilo). Loňská sezóna ale tomuto borci nevyšla nejlépe. „Před dvěma roky dokázal vyhrát Grande steeple chase di Milano, ale loni se nějak nemohl najít. Navíc jsme ho kupovali s tím, že má šrouby v noze. Dali jsme ho do kupy a chystáme ho znovu pro grupu v Miláně. Doufám, že naváže na své dobré výkony.“
Za očekáváním zatím zůstává Brunch Royal (Sunday Princess). „Ve Francii to byl slušný kůň, pořizoval se s ratingem okolo 60. Tamní dostihy mu ale vyhovovaly stylem běhání – cválal vzadu a pak vyhrál v cílové rovině koncem. V Itálii to takhle nešlo a poté se nám zranil, takže má čas asi ještě tak půl roku, než se vrátí na dráhu.“ Zranění bohužel také loni postihlo výborné bělouše Capivariho (Yeats) a Martinstara (Martaline). „To jsou asi dva nejlepší koně, co tu máme. Capivari se nám zranil loni v září v Auteuil. Kupovali jsme ho z Francie s ratingem 70, ve čtyřech letech totiž dokázal vyhrát dostih grupy 1. V Meranu mu to ale moc nesedělo, je to velký těžký kůň, má snad okolo 600 kilo a není to vůbec pro něho, běhat po asfaltu... Poučili jsme se z toho a až se vrátí do tréninku, budeme mu hledat dostihy ve Francii, kde jsou měkké povrchy drah.“ Druhý zmíněný bělouš Martinstar, který je polobratrem jednoho z nejlepších překážkových koní ve Francii poslední doby Milord Thomase (Kapgarde), vyhrál pod vedením Josefa Váni v květnu o 15 délek Grande steeplechase di Milano, ale jeho nohy bohužel nevydržely tvrdé italské povrchy. „Také potřebuje čas. Zřejmě se vrátí na dráhu až na podzim v Miláně a pak bychom s ním chtěli na francouzská závodiště.“
Accelerator | Big Fly | Champ de Bataille |
V každé velké stáji je důležitá generační obměna a tedy i angažování mladých koní. Josef Váňa ml. se se svým kolektivem stará o kvarteto tříletých koní, kteří byli pořízeni od trenéra Cottina. „Byli jsme loni s tátou v Deauville a trenér Cottin nás pozval, ať zajedeme k němu do střediska. Jeli jsme se tam tedy podívat a předvedl nám deset dvouletých koní, kteří už skákali přes překážky. Z nich jsme si vybrali čtyři koně, kteří se nám líbili nejvíce. Táta vybral Dijona (Dream Well - Darnaway, Pelder) a Minuita (Dream Well - Limaranta, Limnos), zatímco mě nejvíce oslovili bělouš Grand Sud (Lord du Sud - Altitude Sud, Lavirco) a Lord Dragon (Dragon Dancer - She´s My Lady, Poliglote). Začali jsme tedy jednat o ceně s majitelem a domluvili jsme. Musím říci, že jsem ze všech nadšený, líbí se mi, dobře skáčou. Dijon se z nich ukazuje jako nejranější, takže ho chystáme pro debut 10. března v Miláně. Mezi těmito čtyřmi mě moc upoutal vzhledem Grand Sun, kterého jsem opravdu moc chtěl. Když jsem ho viděl, měl jsem podobný pocit, jako když jste někde ve Francii v paddocku, kde chodí 15 koní a jeden z nich vás okamžitě opoutá svým impozantním vzhledem a je to kůň od trenéra Macairea. Grand Sun je polokrevník, takže na něj nepospícháme. Začne asi v Itálii, ale doufám, že to bude do budoucna kůň do Auteuil“.
Dvěma vítězstvími ve steeplechase loni potěšil matador Home Please (Greinton). “To je koník střední výkonnosti, na Gran Premio nemá, to jsme zkoušeli. Ale je to univerzální skokan. Rozumí si s Jirkou Kouskem. Letos ho chceme posílat do krosových dostihů v Trevisu a v Meranu.“ Pozorným turfmanům určitě neuniklo, že trenér Váňa má ve stáji více nositelů bílé barvy, kteří navíc mají ještě vysokou výkonnost. Někteří trenéři a jezdci bělouše takzvaně nemusí, ale Váňa k nim nepatří. „Bělouše mám rád,“ svěřuje. „Mojí největší srdcovkou mezi nimi, a mezi všemi mými svěřenci, je Champ de Bataille (Dream Well). Do toho jsem se zamiloval. To je moc dobrý kůň, nedělá chyby, je příjemný, a ještě lehoučký, takže prostál dobře všechny starty na tvrdých drahách. Přiznám se, že když jsem se rozhodoval o konci jezdecké kariéry, tak asi u něho jediného jsem zvažoval, jestli mi nebude jako jezdci chybět. Moc se totiž na něho v sezóně těším.“ Dodejme, že během 12 kalendářních měsíců s ním dokázal Josef Váňa vyhrát tři dostihy grupy 1.
Nejstarším koněm ve zdejší stáji je desetiletý Chicago (Montjeu), kterého loni na podzim zakoupil Josef Aichner od inženýra Odcházela. „Jsme rádi, že nám zůstal ve stáji. Teď si ale asi na půl roku odpočine, v jeho kariéře ho totiž provází horší kloubky,“ říká na konto loni dvakrát v siepi vítězného koně trenér. Od září zaznamenal už tři vítězství na italských drahách Il Superstite (One Cool Cat), který vlastně přinesl Josefu Váňovi první triumf v roli trenéra. „Ten už toho moc prožil, a pořád hodně umí. Je to jeden z nejlepších koní, které mám ve stáji. Po posledním startu, kdy vyhrál nad soupeři rozdílem třídy, jsme ho zaparkovali. Vrátí se na dráhu až v Meranu. Není to jednoduchý kůň na ježdění, má svou hlavu, ale výkonnostně je to dělo.“
Premiéra v barvách Scuderia Aichner SRL bude čekat čtyřletého Kapjahra (Kapgarde – Jahra, Enrique), který tak zároveň zahájí i svou dostihovou kariéru. „Koupili jsme ho na podzim v Deauville. Má zajímavý původ. V tréninku skáče dobře, ale je to ještě takový oslík, je pozdní. Asi ho nebudeme vozit do Itálie, ale pojede na debut do Auteuil, kde bude měkko.“ Kapjahra vybral na aukci Josef Váňa mladší, zatímco jeho otce tam zaujal Laldann (Medicean - Loredana, Azamour) mající na svém kontě tři starty na rovině se třemi umístěními. „Laldann je chovu Aga Khana a ukázal se už dobře. Při posledním dostihu byl v cílové rovině zavřený, mohl být v něm lépe než čtvrtý. Moc se mi líbí a myslím, že táta měl při jeho výběru super oko. Italské dráhy by pro něho mohly být ideální. Plánujeme mu překážkový debut v Miláně v dubnu.“
Karelcytic | L'Estran | Morning Star |
Ve Francii se od prosince již stihl dvakrát ukázat Karelcytic (High Rock). „Nadchnul mě při prvním startu v prosinci v Cagnes Sur Mer, kde byl pátý, a myslel jsem si, že by při druhém startu 7. ledna mohl být do třetího místa. Ale tam se ani nedostal do cíle. Měl problém s okem a léčíme ho, což jeho výkon trochu omlouvá. Museli jsme kvůli tomu opustit i plány na start v grupě 3 teď koncem ledna v Pise. Pro start v grupě 1 v Pise za měsíc už by měl být v pořádku.“ Devítiletý Kazoo (Lateral) naposledy dominoval loni v květnu v Miláně, ale při posledních startech vykázal výkonnostní pokles. „Kazoo je problémový a asi již bude za svým zenitem. Není už nejmladší, ale zkusíme s ním ještě Merano.“
L´Estran (Linda´s Lad) loni obsadil v prvním kvartálu dvě druhá místa na italských překážkách, ale od té doby jsme ho na dráze neviděli. Trenér Váňa vysvětluje, proč tomu tak bylo. „Loni v dubnu zchromnul, ale teď už je zpátky v přípravě a měl by vyběhnout tak za dva až tři měsíce. Je to také dobrý kůň, jako čtyřletý měl rating ve Francii 64 a patřil mezi širší špičku ročníku. Uvidíme, jak se vrátí na dráhu, ale časem by to snad mohl být kůň pro Gran Premio.“ Nováčkem ve středisku je čtyřletý Melandro (Alexandros – La Meralaise, Rajpoute). „Přišel k nám před asi čtyřmi měsíci. V dostihu v srpnu, který vyhrál náš Edef Xam, byl pod vedením Romana při svém překážkovém debutu třetí, ale trochu zchromnul. Teď je u nás ve výběhu a asi se vrátí na dráhu na podzim. Mohl by to být do budoucna zajímavý kůň, dobře při svém debutu skákal.“
Za poslední dvě sezóny dokázal vyhrát Morning Star (Silvano) v přípravě rodiny Váňových šest dostihů v Itálii a sedmý, nejcennější, triumf přidal v neděli úspěchem v Graded 3 Gran Corsa Siepi di Milano . „Je momentálně naším nejlepším koněm ve stáji. Má sice špatná záda, ale je to velký bojovník a připravil mě loni pod vedením Jirky Kouska o dvě vítězství,“ směje se Josef Váňa ml. „Vyzkoušeli jsme si, že musí mít mezi dostihy přestávku měsíc. Když startoval po dvou týdnech, tak jeho výkony tak dobré nebyly.“ Dalším velmi zkušeným koněm ve stáji je devítiletý Nando (Hernando), který ale dělá trenérovi starosti. „Toho bych nejradši zabil,“ říká s nadsázkou. „V práci je to velký dříč, nikdy mu nikdo nestačí. V dostihu ale běží úplně bez zájmu. Pepča Bartoš měl z něho naposledy pocit, jako kdyby seděl na úplně jiném koni. Jen to tak odběhne dokola. Zkusíme se ním ještě dva starty v únoru, v handicapu a v grupě 1. Dostane blinkers a poběží zepředu. Uvidíme, co to s ním udělá. Pokud by nepodal dobrý výkon, už jsme se s majitelem domlouvali, že půjde do tréninku ke Cottinovi, jestli by ho nedokázal změnit.“
Účastník Německého a Katarského derby Noble House (Lando) se věnuje překážkovým dostihům od roku 2017. „Na překážkách je trochu opatrný. Při posledním startu koncem dubna v Miláně se zranil. Na dráhu se vrátí asi za tři měsíce.“ Devítiletého Notti Magiche (Montjeu) označuje trenér Váňa jako úžasného koně. „To je suprový, železný kůň. Zkusili jsme ho předělat na dostihy steeplechase a vyšlo to. V Gran Premiu měl bohužel pád na oxeru, ale loni dokázal vyhrát grupu 3. Měl by běžet siepi grupy 1 a zkusíme s ním také steeplechase v Trevisu.“ O šestiletém Ole Caballerovi (Sholokhov) trenér říká, že je dobrým skokanem, ale spíše střední výkonnosti: „Není to kůň pro velké dostihy.“
Nando | Temperament |
Velmi zajímavým koněm je Piton des Neiges (Buck´s Boum), který byl do loňského června v tréninku Guillaume Macairea. „Nepřišel úplně v pořádku a celý zbytek roku se potýkal s problémy. Ale i tak podal dobrý výkon zejména v grupě 2, Premio Steeple Chases di Italia, kde byl druhý za Saxo Solem. Teď už by měl být v úplném pořádku a budeme ho chystat na grupu 1 v Miláně. A myslím, že by mohl být naším největším želízkem pro Gran Premio Milano.“ Čtyřletého Prince d´Orage (Tirwanako) angažoval Josef Aichner po jeho druhém místě při debutu ve Fontainebleau loni o prvním jarním dnu. „Zranil se nám pak ve výběhu, měl otevřenou ránu a musel podstoupit zákrok na klinice, ale hned první start v květnu v Miláně vyhrál a pak se ještě dvakrát umístil. Mohl by z něho být super steepler, chceme ho stavět do steeplechase pro čtyřleté koně v Meranu.“
O rok starší Sansiro (Rajsaman) putoval do střediska Váňových také loni na jaře, nedlouho po vítězství v proutěnkách v Toulose. V Itálii se mu nejprve moc nedařilo, až v říjnu už doběhl v Miláně druhý. „Ten je nyní v předtréninku. Je to podobný příběh jako Capivari – prostál Merano a pak rupnul na měkčí dráze, v jeho případě v Miláně.“ Čtyřletý Starman (Manduro) se loni umístil dvakrát ve větších dostizích pro tříleté. „Starman běhal loni prodejky ve Francii a v jedné z nich ho pan Aichner zakoupil. Měl problém s kloubkama, na klinice jsme mu museli nechat vyndat chip. Za měsíc půjde prodejku.“ Jedním z pěti letošních vítězů trenéra Váni je pětiletý Sternkranz (Kamsin), který zároveň svůj vůbec první start v českém tréninku proměnil pod vedením Josefa Bartoše ve vítězství. „Pepča ho pěkně donutil k vítězství,“ říká spokojeně trenér. „Měla by to být naše posila do steeplechase, skáče super a hodně mu věřím. Potřebuje měkko, takže s ním počítám i do Francie.“
Pochvalu má Váňa také pro osmiletého polského rodáka Temperamenta (Fast and Furious). „To je kanón. Bohužel nám v dubnu zchromnul, ale už je v přípravě. Vyběhne nejdříve koncem dubna a rozběhá se zřejmě v Itálii. Má hodně síly, tak s ním zkusíme steeplechase.“ Dodejme, že Temperament z dosud tří startů za tréninková střediska Váňových v siepi dvakrát vyhrál a jednou byl třetí. Šestiletý Treizor du Pilori (Axxos), který byl mj. loni čtvrtý v Listed v Bad Harzburgu, kterou vyhrál Anaking, je toho času ve výběhu. Návrat na dráhu čeká také jeho vrstevníka Zaniniho (Poseidon Adventure - Zuccarella, Banyumanik), který naposledy startoval v listopadu 2017. „Přijel k nám od trenéra Romana asi před čtyřmi měsíci, bude se tedy vracet na dráhu po roce a čtvrt. Jeho první start by měl být 7. února v Pise ve steeplechase, přičemž Zanini zatím běhal jen siepi. Na rovině kvalitu ukázal, běhal mj. Německé derby. Doufám, že nám bude dělat radost.“
Na závěr jsme si ponechali představení nejnovější posily Scuderia Aichner SRL, pětiletého Francouze Colpo di Stato (Stormy River – Colpo di Cuore, Zamindar), který byl pořízený za necelých 10.000 euro při sedmidélkovém triumfu v prodejní steeplechase na závodišti Cagnes Sur Mer na Nový rok. „Colpo vypadá jako užitečný kůň, jen se musíme rozhodnout, jestli si odpočine, anebo bude pokračovat v sezóně. Mohl by startovat opět ve Francii, kde má handicap.“
Předposlední lednový týden trápil Česko mráz a to znemožnilo v některých střediscích trénink. „Naše dráha je v cajku, cválat se dá, i když to samozřejmě není tak dobré jako v létě. Dráha je tvrdší, beton ale nemáme a nemůžeme se tedy na nic vymlouvat,“ usmívá se Josef Váňa ml. „17. února jsou velké dostihy v Pise a máme v plánu tam odjet s koňmi asi o 10 až 14 dní dříve a připravit se na dostihy tam.“
V úvodu jsme zmínili, že Váňa vede žebříček trenérů překážkových koní v Itálii a jak svěřuje, chtěl by ho vést i na konci sezóny. „Být šampion trenérem v Itálii by mě rozhodně potěšilo. A to už kvůli Pepčovi Bartošovi, který udělal ve svém životě velký krok. Odešel po několika úspěšných letech od Favera a přijal mou nabídku vrátit se k nám a dělat u mě jezdeckou jedničku. Umožnil mi tak ukončit kariéru jezdce a začít s kariérou trenéra. Takže pokud oba letos vyhrajeme italské šampionáty, budu moc spokojený. A postupem času bych byl rád, aby se nám zadařilo s koňmi na dostizích ve Francii. Doufám, že ve zdejší konkurenci uspějeme.“
Michaela Zemanová
Fotografie: Kateřina Vojáčková, další její snímky si můžete prohlédnout zde