SavujevPo mnoha letech dokázal vítěz největší předzkoušky zvítězit i ve Velké jarní ceně. Aldarovo jméno je po výtečném výkonu v klasickém dostihu skloňováno ve všech pádech a není divu, že je spolufavoritem Českého derby. Trenéra Arslangireje Šavujeva, v jehož dlouhé sbírce úspěchů zatím Velká jarní chyběla, jsme se zeptali nejen na Aldara. Není bez zajímavosti, že do jeho stáje přibyli dva velmi zajímaví koně.


Nejprve nejdůležitější otázka den poté, je Aldar po dostihu v pořádku?
Ano, jsem rád, že vypadá v pořádku.

Aldar se ukázal jako vládce ročníku už v Memoriálu profesora Michala. S jakým výsledkem byste býval spokojený před dostihem, jen s vítězstvím?
Doufal jsem ve vítězství, ale rozhodně jsem si nemyslel, že by to měl Aldar jisté. V dostihu se sešli skutečně dobří koně jako kůň Allana Petrlíka, Zdeno Koplík tam měl dokonce tři koně a také jsme nevěděli, co předvedou soupeři z Německa a Francie. Jeli sice pěknou dálku, ale nemohli jsme vědět, že skončí mezi poraženými.

Pane Šavujeve, pod rukama vám prošla celá řada výborných tříletých koní. Považujete tenhle ročník za silný a Aldara za koně, který by mohl patřit k těm nejúspěšnějším ve vašem tréninku?
Ročník je to solidní, ale na jeho hodnocení je ještě brzy. Aldar utíkal velmi dobře, ale uvidíme, jak to bude na 2400 metrů. I když včerejším výkonem prokázal vytrvalost. Chtěl bych tímto poděkovat i Bajuržanovi a zaměstnancům za výborně odvedenou práci, a také panu Kopeckému za výborné podmínky. To vše mělo na naše vítězství vliv.

Kam teď povedou nejbližší kroky vašich derbystů?
Na Turf Gala je pro tříleté zajímavý dostih, ale ještě nejsme rozhodnuti, který z hřebců tam pojede. Aldar má dlouhý závěr a tak mám z Bratislavy obavy, jestli to tam zvládne, rovina je tam kratší. A Amgu River budeme dohlašovat do Memoriálu Dr. Frankenbergera.

Zazou
FOTO (www.galopp-foto.de): Nový svěřencem trenéra Šavujeva je úspěšný Zazou - na snímku s Olivierem Peslierem v Meydanu

Plánujete teď některému z vašich koní start v západní Evropě?
Dobře se ukazuje Russian Hockey, pro kterého ale nemůžeme najít ve Francii vhodný dostih. Musel by běžet v kategorii B a tam už budou hodně dobří koně. Spíš tedy vycestujeme do zahraničí až po derby.

A jak to vypadá s vašimi arabskými svěřenci? Chystáte se s nimi již brzy vyběhnout?
Hřebci narození ve Francii potřebují ještě čas. Ale myslím, že s některým z arabských koní pojedeme startovat do Francie v červnu.

Od našeho předsezónní rozhovoru uplynula již nějaká doba. Nepřibyli do vaší stáje nějaké čtyřnohé posily?
Ano, máme ve stáji dva zajímavé koně pana Kadyrova, kteří přicestovali z Německa. Jedná se o tříletého Dashing Home, který loni startoval v grupě tři Badener Zukunftsrennen. A tím druhým je známý Zazou, druhý z Německého derby a účastník mnoha velkých dostihů i v Emirátech, mj. pátý z Dubai World Cupu.

A kdy je uvidíme na dráze?
Dashing Home vyběhne už v květnu, ale Zazou až později. Musíme s ním opatrně, je už docela opotřebovaný. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking