Savujev ArslangirejDalší úspěšný dostihový víkend má za sebou trenér Arslangirej Šavujev. Jeho svěřenec Dashing Home zvítězil suverénně v mostecké Ceně Jezdectví a Aldzarb doběhl v předzkoušce derby třetí. Tuto neděli se trenér chystá s Aldarem a Zakhar Starem na Turf Gala a tak se v rozhovoru budeme zajímat také o ambice s nimi.


Pane Šavujeve, tříletý Dashing Home běhal letos vůbec poprvé a hned dokázal elitní sprintery porazit o sedm a více délek. Očekával jste, že by jeho první start mohl být tak dobrý?
Pomýšlel jsem s ním na vítězství, ale že vyhraje takovým způsobem, to jsem nečekal. Dashing Home je u nás dva a půl měsíce. Museli jsme s ním opatrně, měl prasklou rohovinu v kopytě.

Takže máte ve stáji dalšího elitního sprintera?
Já si myslím, že Dashing Home zvládne dobře i míli. Teď se rozmýšlíme, jestli bude startovat při derby-dni v dostihu na 1200 metrů nebo v mílovém dostihu.

A jak jste byl spokojený s výsledky svých svěřenců v neděli v Praze?
Musím říci, že mě zklamal Aldzarb ve Velké červnové, čekal jsem od něho vítězství. A Bauyrzhan mi po dostihu říkal, že už neměl z čeho brát... Naopak mě potěšila Amga River, sedmé místo pro klisnu v takhle obsazeném dostihu je výborné. A co se týče Russian Hockeye, tak ten neměl optimální dostih. Protože ted v neděli budeme v Bratislavě a nepojedeme tedy do Prahy, tak jsme ho nechali běhat už ted. Na koně jeho postavy je hmotnost 62 kilogramy docela dost a distančně je lepší na 1400 metrů. Takže ten mě nezklamal.

Amga river
FOTO: Amga River stáje Valentina Bukhtoyarova trenéra Šavujeva svým výkonem ve Velké červnové potěšila

Je možné, že uvidíme v Českém derby všechny tři vaše koně?
Co se týče Amgy River, tak bych byl radši, kdyby derby neběhala. Nemá asi na víc než na šesté nebo sedmé místo. Jednodušší by pro ni byl na cestě do Oaks start v  "Napajedlích“. Pan majitel by ji ale viděl v derby rád, ještě o tom budeme mluvit.

Zmínil, jste že budete o víkendu na Turf Gala. S jakými ambicemi tam vezete Zakhar Stara do Ceny Scottish Rifla a Aldara do Starohájského kritéria?
Zakhar Star má silně obsazený dostih, je tam několik výborných koní na čele s maďarským Red Hot Calypso. Pokud bude do pátého místa, tak budu spokojený. Aldar je směřovaný na Slovenské derby a je důležité, abychom před ním vyzkoušeli, jak mu bude sedět zdejší krátká rovina a ostřejší oblouky. (mze)

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net