foto Milan KricekNěkolik let patřil sobotní program rovinovým dostihů, letos podruhé nabídne vrcholy přes proutěné překážky a poprvé také klasickou steeplechase, Stříbrnou trofej. Ani tentokrát se na startu ostře sledovaných dostihů neobjeví mnoho koní, ale kvalita rozhodně nechybí, a tak program nabídne zajímavé souboje.


Nejlépe dotovaným dostihem odpoledne je Stříbrná trofej podporovaná společností Bohemia Sekt na 4400 metrů. Po výkonu poslední srpnovou neděli na chuchelské dráze ve 2. Velké národní steeplechase o Pohár Josefa Váni bude favoritem francouzský rodák Anaking, v jehož sedle bude žokej Jaroslav Myška. „Není to velký koník, ale ukázal, že je dobrý. Navíc už si i odpočinul a je veselý, doufám, že to vyjde, máme to dobře rozdané,“ říká Myška, který v letošním roce bojuje o šampiónský titul.
Desetiletý Soros vyhrál v Pardubicích klasickou steeplechase před třemi lety, poté přešel na krosy a o rok později byl jedenáctý ve Velké pardubické. Letos se opět vrátil na klasiky, ale zatím na velký výsledek čeká. V Praze byl za Anakingem až sedmý.
Třetí byl v Praze slovenský host Oldfieldroad, který doběhl na třetím místě i ve Velké starohájské steeplechase v Bratislavě. Jeho ambice zvyšuje přítomnost Jana Faltejska v sedle. Kromě Oldfieldroada bude zahraničním hostem také Ver, který je v současné době v polském tréninku a pravidelně se umisťuje ve dráze ve Wroclawi-Partynicích.
Tři roky starý triumf bude obhajovat Čáriray, který loni ovládl proutěnkářský Křišťálový pohár, ale následně byl diskvalifikován pro pozitivní dopingový nález. V sedle s rekordmanem dostihu Dušanem Andrésem ho nelze podcenit. Čáriray stejně jako ostatní svěřenci Stanislava Popelky ožívá na podzim.
Pole doplňuje talentovaný Sundara, který se skokům věnuje soustavně první rok, ale už dvakrát vyhrál, dvakrát byl druhý a jednou čtvrtý.

Také druhý z vrcholů sobotního programu Křišťálový pohár města Pardubic na 4100 metrů se odehraje se zahraniční účastí. Ze Slovenska přijede dvojnásobný vítěz z Topolčianek Quebracho, polské zájmy bude hájit Nick of The Star, který má na kontě spolehlivé výsledky, ale bez vítězství. Maďarský turf bude reprezentovat šestiletá Diplomata, která se letos třikrát prosadila v Budapešti a jednou v Bratislavě. Prim by měla hrát v Česku připravovaná trojice, Chicago, Nikan a Adiutant. Posledně jmenovaný vyhrál před čtyřmi týdny proutěnky na 4200 metrů v Praze a v Pardubicích bude obhajovat loňský triumf. Chicago loni zazářil v Meranu, ale letos se hledá. Možná se prosadí právě v Pardubicích. Zkušený Nikan vyhrál před čtyřmi týdny v Pardubicích menší dostih.

Vrchol sezóny pro začínající překážkáře představuje Zlatá spona tříletých, která bude v letošním roce odběhnuta jako Cena Arnošta z Pardubic podporovaná Dopravním podnikem Pardubice. Před čtyřmi týdny jsme mohli sledovat ostrý test na tento dostih, ve kterém se prosadila Koenigin Mum. V Itálii v květnu a v červnu ničím nezaujala, ale v Kolesách a Pardubicích naznačila, že z ní může být překážková hvězda. Minule na druhém místě skončila Džidžali, kterou připravuje Grzegorz Wroblewski, který je znám tím, že dokáže připravit koně na minutu přesně. Čtvrtým místem zklamal srpnový vítěz Santos, v jeho sedle bude žokej Jan Faltejsek. Zbylý půltucet zatím na první triumf čeká. Právě ve Zlaté sponě tříletých se může představit budoucí účastník Velké pardubické, proto je dobré mít oči na stopkách.

Ve druhém dostihu programu stojí za zmínku pětiletá hnědka Playmona, která bude útočit na deváté vítězství v řadě, čímž by vyrovnala rekord v řadě vítězství za sebou. Devětkrát za sebou dokázali vyhrát legendy českého turfu, Scyris, De Roberto, Age of Jape a Registana, ale nikomu z nich se nepodařilo přidat desátý zásah v řadě. Zařadí se mezi legendy Playmona?

Tipy na dostihy:
I. Hayley – Bacares – Golden Irene
II. Playmona – Brisk Moos – Emerald Fury
III. Playstarabad – Peintre Elusif - Duke
IV. Santos – Koenigin Mum – Džidžali
V. Diplomata - Nick Of The Star – Chicago
VI. Dangerous Gleam – Neicer – Stigris
VII. Anaking - Čáriray - Soros


Dostihový spolek    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net