Black CanyonChladnější počasí čekalo dnes na závodišti v Karlových Varech na návštěvníky dostihového dne evropské šlechty. S napětím byl očekáván výsledek první zkoušky adeptů Českého derby, Jarní ceny Fredricks & von der Horst na dvoukilometrové trati. Své kvality potvrdil vítěz z první chuchelské neděle Nagano Gold, který vybojoval s neporaženým Black Canyonem rovnocenný duel. Tempo diktující reprezentant DS Pegas Black Canyon nakonec o krátkou hlavu neprohrál ani potřetí za sebou a udělal první vážný krok na cestě k vrcholu sezóny. V sedle vítěze byl stálý jezdec žokej Petr Foret, který letos zvítězil počtvrté, stejně jako trenér Dalibor Török. Dvě vítězství si jako jediný z aktérů dnes dokázal připsat žokej Jan Verner. První vítězství v roli trenéra zaznamenal Dušan Andrés.


Vrcholem karlovarského úvodního mítinku byla první z řady předzkoušek derby, Jarní cena Fredricks & von der Horst - Frühjarspreis Fredricks & von der Horst (3l., II. kat., 2000 m, 100.000 Kč). A její výsledek naznačil, že by letošní ročník dostihu mohl mít směrem k Českému derby velký význam. Ze sedmihavého startovního pole vyčnívali dva koně, kteří také sehráli v dvoukilometrové zkoušce hlavní role. Nagano Gold (Sixties Icon) šel na start dostihu dobře rozběhaný, zatímco pro neporaženého zástupce DS Pegas BLACK CANYONa (Manduro) to byla letošní premiéra. A navíc nesl v dostihu o čtyři kilogramy více než jeho největší sok. Černý svěřenec trenéra Töröka Black Canyon se dostal do vedení už záhy po startu a žokej Petr Foret diktoval poli soupeřů vedenému Nagano Goldem vlažnější tempo. V cílové rovině Nagano Gold na Black Canyona zaútočil, ale ten si vítězství o krátkou hlavu nenechal vzít. Třetí Fighting Lips (Mamool) sledoval jejich souboj s odstupem čtyř délek. Další dvě délky zpět skončil lepší ze svěřenců Josefa Váni Aeneas (Galileo), zatímco pátý Mujahid Brave (Pouvoir Absolu) měl již ztrátu na bojující dvojici v cíli 14 délek.

Prvním dostihem letošní sezóny v Karlových Varech byla Cena města Karlovy Vary - Preiss Stadt Karlsbad (3l., IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč). V dostihu šesti tříletých koní měli převahu koně přihlášení do některého z klasických dostihů, ale nakonec snadno dominoval kůň, který na žádné ze sledovaných soupisek nefiguruje. První trenérské vítězství Dušanu Andrésovi zajistil po aktivním průběhu na čele dostihu bílý NED  (Silver Whistle), kterého pro stáj Premin - Pecháček vedla trenérova manželka Jiřina.  O necelé tři délky zpět solidně debutovala Wave of Gracie, která je prvním startujícím potomkem vítěze Slovenského derby Rocky of Gracie (Marchand of Sable). Třetí doběhl Conan (Bully Pulpit). Vítěz je odchovancem svého majitele J. Pecháčka.

Následující Dostih ORDER OF INNOCENCE - ORDER OF INNOCENCE Rennen (4+, III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) byl velkým sólem pro klasického vítěze ALDARa (New Approach), který se vracel na dráhu po více než roce a půl. Arslangirej Šavujev angažoval do sedla koně Ramzana Kadyrova Jaromíra Šafáře a ten po taktice start-cíl provedl Aldara pohodlně cílem o  pět délek před poprvé v Česku startujícím Lexceedem (Exceed And Excel), kterého jezdil Václav Janáček, a klisnou Ocarou (Goodricke). Debutující Facts And Figures (Galileo) zaostal na startu a ještě stihl získat čtvrté místo.

Vytrvalecký Stollbert - dostih Architektů - Stollbert Architektenrennenn (4+, III. kat., handicap, 2400 m, 60.000 Kč) se dlouho dehrával pod taktovkou Fabryana (Ryan), ale v cílové rovině přišel nápor více koní a z nich měl nejvíce sil šestiletý MYSTIC GOLFER (Torlus) v tréninku a majetku Ilony Hronové, který za asistence ž. Jana Vernera utekl v cíli o pět délek Arlingtonovi (Fly to the Stars) a klisně Wanikoro (Egerton). V dostihu slavily úspěch "nízké váhy", vítěz nesl 53 kilogramy a druhý v cíli ještě méně. Triumf Mystic Golfera tak znamená hned při prvním startu vítězství pro koně připravovaného v DC Osvinov, kam Ilona Hronová v zimě přesídlila.

Po tříletém Palazzo Corsinim se stal dalším dvojnásobným vítězem letošní sezóny reprezentant stáje HC Amphora - Hora KADMEN (Normen). Dva týdny po vítězství v Mimoni dokázal ovládnout také Visprion Cup - Visprion Cup (4+, IV. kat, handicap, 2000 m, 40.000 Kč). Žák Adam Florian měl sice v závěru dostihu plné ruce práce, aby za sebou udržel snahy Wimbledona (Ryan), ale nakonec vítězství o hlavu připadlo svěřenci trenérky Martiny Růžičkové, která má letos již čtyři vítězství. V handicapovém dostihu se seřadili první čtyř koně v cíli v rozmezí jeden a půlky délky, přičemž třetí příčka patřila spolehlivému Herbeboisovi (Scyris).

Předposlední zkouška, Dostih Frey Consulting - Frey Consulting Rennen (4+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč) znamenala letošní již čtvrté vítězství pro ž. Martinu Havelkovou, která vedla svěřenkyni Evy Záhorové RAVIELLU (Pop Rock). Klisna DS Dolní Moravice loni zvítězila  v srpnu v dostihu páté kategorie, ale nakonec se ještě na závěr slovenské dostihové sezóny zúčastnila jedničkové Ceny Quissisany. Raviella v dnešním dostihu na supervytrvalecké trati nenalezla rovnocenného soupeře a o dvě délky triumfovala nad Vědmou (Look Honey), která se již loni věnovala překážkovému provozu, a matadorem Shadow Moonem (Moonjaz).

Vydařený Den evropské šlechty uzavřel Dostih Karlovarského kraje - Karslbadbezirk Rennen (4+, V. kat., handicap, 1400 m, 20.000 Kč). Ten dlouho vodil nejméně zatížený Custer (Four Star General) s Kateřinou Hlubučkovou v sedle a zdálo se, že by mohl poprvé zvítězit, ale nakonec ještě předvedla pěkné zrychlení CAMELAI (Security Risk), která po téměř dvou letech potěšila sváj Sauter a trenéra Ivana Kuba vítězstvím (a opět na karlovarské dráze). Klisnu vedl ž. Jan Verner, který tak dnes dosáhl double a celkově již letos nasbíral pět prvenství. Na třetím místě dovedl Václav Janáček do cíle 66,5 kilogramy zatíženého Yonas Arta. Tréninkové středisko rodiny Kubových tak má letos již dva vítěze. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Petr Guth

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net