lysa memorialEPPrvní květnový den je již tradičně ve znamení dostihů v Lysé nad Labem. Na toto středočeské závodiště se tak mohou návštěvníci letos vypravit již podruhé (začátek je ve 14 hodin) a opět bude vrcholem mítinku překážkový dostih první kategorie. Prvomájovou steeplechase společnosti CONSEQ vybojuje osm kvalitních koní, kteří představují vyrovnanou společnost. Pět z osmi dostihových položek programu v Lysé tvoří rovinové dostihy a mezi nimi jsou velmi dobře obsazeny oba trojkové testy. V jednom z nich je chystán návrat vítězky Oaks Mary Yeats a také špičkového Honzika. Součástí zajímavého dostihového odpoledne jsou rovněž dva dostihy poníků a dostih neregistrovaných koní.


Zajímavostí vrcholu mítinku, Prvomájová steeplechase společnosti CONSEQ na 4200 metrů o 150.000 Kč, jsou dvě skutečnosti. Ve startovním poli je pouze jeden kůň, který v minulosti dostih absolvoval, a tou druhou je vazba na švédský překážkový sport. V devítihlavém poli totiž mj. jsou druhý a třetí z loňského ročníku Švédské velké národní, Al Bustan a Rockinger. Svěřenec trenéra Popelky a zástupce stáje Lokotrans Al Bustan (Medecis) po švédském úspěchu pokračoval i ve zbytku sezóny v dobrých výkonech. v Ceně Vltavy ho sice potkal pád, ale vyhrál snadno Velkou cenou Netolic a Cenu města Pardubic. Rockinger (Byron) přešel po loňské sezóně do tréninku Radima Bodláka s cílem co nejlépe obstát v letošní Svenskt Grand National. V jeho sedle bude úspěšný švédský jezdec Niklas Lovén, se kterým trenér Bodlák od loňska spolupracuje.

Vůbec poprvé vyšle František Holčák na start šestilého Rocknrobin (Robin Des Pres). Nová posila stáje K-K Metal a.s. loni dvakrát zvítězila v Británii (na závodištích v Plumptonu a Fontwellu) a bude tedy velmi zajímavé jeho porovnání s tuzemskou špičkou. Tu také zastupuje loni osmý z Velké pardubické Pareto (Rainbows For Life), který přes zimu změnil trenéra a majitele. Zlobivý, ale zároveň hodně výkonný, umí být kůň Josefa Váni Teophillos (Elusive City), který zakončil loňskou sezónu druhým místem v Poplerově memoriálu. Jeho tréninkovým kolegou je ostřílený Soros (Ecosse). Ten loni ve druhé polovině sezóny na domácích závodištách střídal dobré výkony se slabšími.

Zvědavi také budeme při formě koní DS Pegas na výkon Napastnika (Tempelwächter). Loni jako čtyřletý porazil v Ceně ČASCH po boji Jesmoona a nyní se poprvé poměří se špičkovými staršími koňmi. Jedenáctiletí Marl Bora (Boreal) a Mauglí (Magnus) se zdají být nejslašbíšmi články startovního pole dostihu. Mauglí je ale jediným účastníkem dostihu, který již v Prvomájové steeplechase startoval. Loni byl pátý. Také on přes zimu změnil tréninkové středisko.

MaryYeats RajaOaks
Po dvou letech se vrací do dostihového sportu Mary Yeats, která v sezóně 2014 vyhrála s žokejem Janem Rájou Oaks

Z rovinového programu zaujme handicapová Cena Penzionu Sparing Holé Vrchy na 1000 metrů se sedmi účastníky na startu. I přes neúspěch v Brně si určitě najde hodně příznivců matador Tulum (King´s Best), který ponese tentokrát o dvě a půl kilogramy méně, i když je stále nejvíce zatíženým koněm v poli. Slušně vstoupil minule v Lysé do sezóny Epoch (Oasis Dream), jehož novým trenérem je Tomáš Váňa. Dobrou sprinterkou je také Yordana (Egerton) a výhody domácího prostředí a absence cestování by mohl zúročit Pale Martini (Kandahar Run).

V dalším dostihu třetí kategorie, Ceně Suprachor a MK Kovokon AlFe s.r.o.na 1700 metrů, se budou vracet do světa dostihů po větší odmlce dva výborní koně. Vítězka Oaks a pátá ze Slovenského Oaks Mary Yeats (Yeats) naposledy startovala před dvěma roky, kdy zvítězila při svém jediném překážkovém startu. V jejím sedle bude teprve posedmé startující žákyně Bořánková. S vítězem Ceny Jezdectví Honzikem (Orpen) se po letech vrací do dostihového sportu stáj Epona. Novou trenérkou Honzika, který také naposledy startoval v květnu 2015, je Zdena Havlíčková. Šestiletého bělouše jezdecky podpoří ž. Jiří Palík. Současnou formu obou jedničkových vítězů prověří například Secretive Lord (Egerton),  vítězka z Mimoně Čamilla (Camill), loni pátá z Jarní ceně klisen Lacorana (Blue Coral) nebo solidně letos debutující Tetrarose (Arch).

Termín dalšího dostihového dne na závodišti Lysá nad Labem:
6.7. - Memoriál Evy Palyzové

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking