StLeger dobehVýborné klisny ovládly první dostihový den podzimní sezóny na pražském závodišti. Nejprve se trochu překvapivě prosadila nad devíti výbornými hřebci a valachy ve 40. Velké ceně Prahy CK Martin Tour svěřenkyně Tomáše Váni Saša, v jejímž sedle si připsala ž. Vendula Korečková 10. vítězství v dostihu nejvyšší kategorie. O 40 minut později pak derby-vítězka Blessed Kiss trenéra Endaltseva pod vedením ž. Janáčka získala druhé klasické vítězství před další klisnou Carmellou. V osmihlavém poli posledního klasického dostihu sezóny, 73. St. Leger (Listed, 3l. kl. + hř., 2800 m, 550.000 Kč) obě zástupkyně slabšího pohlaví, tedy vítězka derby Blessed Kiss a čtvrtá z derby a druhá z Oaks Carmella (Campanologist) převyšovaly svými výsledky šest hřebců a také v cíli měly nad nimi dost navrch. Zpočátku velmi pomalého tempa v dostihu se chopil ve startovacích boxech zlobící Valentino Dancer (Planteur), který zavedl pole až do cílové roviny. Tam přes něho nejprve přešla Carmella s ž. Petrem Foretem v sedle a vzápětí i zástupkyně stáje Baizhasrkinov Yerbol BLESSED KISS (Kentucky Dynamite). Hnědka se poté jen pod rukama ž. Václava Janáčka dostala přes stále svižně cválající Carmellu a dosáhla snadného čtyřdélkové vítězství. Čtyři délky za Carmellou mile překvapil třetím místem Barabash (Intense Focus), za kterým stejným rozdílem zaostal Be Master (Masterstroke). Pořadí na tabuli doplnil Cape Freedom (Cape Cross) a dotace se ještě dostaly na šestého Valentino Dancera a sedmého Orsona (Egerton). Igor Endaltsev tak slaví ve své krátké trenérské kariéře druhé klasické vítězství, zatímco pro multišampiona Václava Janáčka je to už 16. triumf v klasickém dostihu. 

Dvojnásobná klasická vítězka Blessed Kiss byla jako dvouletá zakoupena na aukci za 19.000 euro, o rok dříve ale odešla neprodána po nejvyšší nabídce 3.000 euro. Je dcerou  plemeníka Kentucky Dynamite (Kingmambo), vítěze Prix de la Jonchere (Gr.3, 1600 m), který je u nás známý také skrze svěřence trenéra Luky Wirelesse, který se dokázal prosadit ve francouzských blacktype dostizích. Klisninu budoucí chovnou hodnotu ještě zvyšuje mateřská strana rodokmenu, protože je polosestrou v Listed umístěné Blessed Silence (Siyouni).

StLeger dekor
Slavnostní dekorování vítězů klasického Saint Legeru

Určitě jedním z nejlépe obsazených dostihů letošní rovinové sezóny byl jubilejní 40. ročník Velké ceny Prahy CK Martin Tour (Listed, 3+, 1600 m, 550.000 Kč), který ve startovním poli čítal nejen elitu starších mílařů soustředěných na středoevropské dostihy, ale také dva zástupce tříletého ročníku včetně klasického vítěze Sagara (Excelebration). Toho doprovodil na start loňský hrdina dostihu Noble Cliffs (Canford Cliffs), jenž se po otevření dvířek startovacích boxů začal starat o tempo před novou akvizicí stáje Lokotrans Red Persianem (Hateef) a francouzskými dostihy ostříleným Borsakovem (Dylan Thomas). Sagar cválal ve druhé části pole, které uzavírala letošní trojnásobná vítězka Saša (Makfi). Cílová rovina potvrdila vyrovnanost tuzemských mílařů, ostatně o vítězství po její polovině usilovalo kvarteto koní. Dvě stě metrů před cílem poslala ž. Vendula Korečková  (letos už 16. vítězství) dopředu jedinou klisnu v poli SAŠU a přestože ještě přišel nápor Sagara, tak svěřenkyně trenéra Tomáše Váni udržela jeho snahu s jistotou o půl délky za sebou. Třičtvrtě délky za výtečnou reprezentantkou Stáje Lascar - Váňa rozhodl Father Frost (Rip Van Winkle) o krk o svém třetím místě před rovněž výborně běžícím Zockem (Rock of Gibraltar). Dvě délky za nimi doplnil doběh na tabuli Borsakov. Tomáš Váňa se stal jedinou osobností, která dokázala vyhrát Velkou cenu Prahy jako jezdec a trenér, přičemž úspěch Saši znamená jeho 13. vítězství do šampionátu rovinových trenérů.   

Velkacena Prahy dobeh Šesté vítězství své kariéry získala Saša v jubilejním ročníku Velké ceny Prahy CK Martin Tour. S  Vendulou Korečkovou společně zvítězily už počtvrté 

Podzimní část sezóny na pražském závodišti začala překvapením v úvodním dostihu, Ceně společnosti Loko Trans (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč). Ke dvěma favoritům dostihu patřil Lakar (Tribal Instinct) s ž. Václavem Janáčkem v sedle a ten také i s nejvyšší zátěží 63,5 kg v cílové rovině bojoval o vítězství, ale nečekaně narazil vnějškem dráhy na výborné běžícího tříletého svěřence Jiřího Chaloupky PALADDIA (Stormy Jail - Pelagie For Life, Rainbows For Life), který přešel do vedení už brzy po zatočení do cílové roviny. Vnuk výborné Polynésie (Lincoln) pod vedením žáka Davida Lišky dokázal při pátém startu získat pro svého majitele Görgl´s Farm první peníze, když za sebou o krk zanechal Lakara. Jen délku za vítězem doběhl další český odchovanec Lafranco (House Rules). David Liška si tak připsal už 23. vítězství v sezóně a trenér Jiří Chaloupka se letos raduje z prvního triumfu, stejně jako majitel koně pan Görgl.

napajedla palladio

O vítězství se také bojovalo v následujícím sprintu, Ceně Auto Podbabská (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč), kde dokonce první tři koně v cíli od sebe dělilo jen čtvrt délky. Dostih nejprve rozeběhla Rakia (Nex Desert), ale v oblouku již tlačil na tempo nejvíce zatížený Dodybud (Soviet Star), který byl o něco málo později mezi trojlístkem koní usilujících o první peníze. Nakonec ale o krk dominoval pod vedením nejúspěšnější v tuzemsku působící jezdkyně Martiny Havelkové TWINKY (Bully Pulpit - Tassilie, Definite Article) před Dodybudem, za nímž jen o nos dosáhl cíle Valmont (Forever Bond). Svěřenec trenéra Jelena a zástupce stáje Pěčín - Jelen tak navázal na svůj předchozí triumf v Karlových Varech ve druhé polovině července. Martina Havelková načala tímto vítězstvím letošní druhou desítku.

Dvanáctka juniorů se utkala v dostihu započítávaném do seriálu pro dvouleté českého chovu, Ceně portálu Fitmin & TURF Magazín (2l., III. kat., 1200 m, 60.000 Kč). Třetinu ze startovního pole tvořili zástupci stáje Rabbit Trhový Štěpánov a právě jedna z jeho zástupkyň, DARK ABSOLU (Pouvoir Absolu - Rabbit Dark Angel, Dark Angel), dokázala pod vedením ž. Tomáše Lukáška dominovat po taktice start - cíl s osmidélkovou převahou. Před Avant Tout (Rajsaman), jež po celý dostih cválala za leaderkou, se koncovkou dostal debutující potomek dvojnásobné klasické vítězky Brittany (Mujahid) Big Ben (Mikhail Glinka). Druhý trenér rovinového šampionátu Allan Petrlík si po včeřejším double v Netolicích tak připsal další vítězství svého svěřence. Žokej Tomáš Lukášek působící hlavně v zahraničí zaznamenal na domácí dráze první letošní vítězství.

napajedla darkabsolu

Roli favorita splnil ve vytrvalecké Ceně Varty (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč) jediný tříletek a zároveň nejvíce zatížený kůň v poli SAPIENTI (Egerton - Sapora, Rainbow For Life). Při cestě ke třetímu vítězství v řadě ale našel rovnocenného soupeře. Zástupce stáje Candy & Aqua a svěřenec Ludvíka Harise přešel v cílové rovině do vedení, ale o vítězství usiloval rovněž vítěz z června na pražské dráze Mystic Golfer (Torlus) a společně předvedli divákům nádherný souboj o vítězství. Sapienti pod vedením ž. Milana Zatloukala nakonec o hlavu zvítězil.Třetí příčka patřila o tři délky zpět Markosovi (Durante Alighieiri). Ve Švýcarsku působící (také již šampion v této zemi) Milan Zatloukal získla čtvrté domácí vítězství a trenér Haris se 13. prvenstvím dostal na třetí příčku v šampionátu.

napajedla sapienti3

Trenéru Jaroslavu Jelenovi se daří na výbornou a v chuchelském paddocku dnes přebíral cenu za vítězství ještě jednou, opět ve spolupráci s ž. Havelkovou. V Ceně Unicredit Bank (3+, handicap II. kat., 1800 m, 90.000 Kč) dosáhl už letošního třetího vítězství MORMILL (Authorized) stáje Dr. Lischka - Jelen, který dostihl v cílové rovině nastoupivšího Kissi Sturma (Rosensturm) a dosáhl cíle o jeden a půl délky dříve. O třetí peníze usilovali dva koně a nakonec o hlavu byl úspěšnější Vossolie (Next Desert) před Orssiem (Orpen). Jaroslav Jelen letos už docílil pátého vítězství a tím překonal svůj dosud nejlepší výsledek dosažený v jedné sezóně.

Zástupci letos velmi úspěšné stáje FVE - Relay JK Levín už byli dnes dvakrát druzí a poslední nadějí na změnu tohoto stavu byl tempař Tropical Bond (Forever Bond) v Ceně Irish Thoroughbred Marketing (3+., handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Hnědák pod vedením am. Lukáše Charváta absolvoval většinu dostihu v čelní linii, ale nakonec obdobně jako jeho stájoví kolegové našel přemožitele. Byla jím o 12 kilogramů méně nesoucí svěřenkyně trenérky Maršíčkové OCARA (Goodricke), která své stáji Jamax získala letošní druhé vítězství o necelé dvě délky před Tropical Bondem. Třetí místo získala minimální hmotnostní zatížení Annie Tiger (Tiger Cafe). Vítězku vedl žokej Jan Verner.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net