Popelka StanislavPoněkud nezvyklým způsobem se k vítězství v Úvodní cross country Koroka (8. května) dostal Borderland pod vedením Marka Stromského. Dvě třetiny průběhu dostihu nosil svěřenec Stanislava Popelky v dostihu „koncová světla“, nakonec ale skvěle načasovaným stupňovaným závěrem odkázal soupeře za svá záda a po boji udolal i Tudula, jenž  strávil prakticky celý dostih naopak na špici startovního pole.

Zkušený žokej Marek Stromský tak prokázal, že i bez přítomnosti Josefa Váni staršího se můžeme v Pardubicích na trati velkých dostihů dočkat lahůdkových jezdeckých manévrů, jaké nikdy nepoznají návštěvníci žádné jiné dostihové dráhy.

Stanislav Popelka spolu s majitelem stáje Lokotrans Karlem Jalovým měli v minulosti s Borderlandem „svatou“ trpělivost, kterou jim nyní osmiletý valach vrátil teprve čtvrtým životním triumfem v sedmatřicátém startu. I přes na první pohled neslavnou bilanci ale Popelka velmi dobře ví, že v něm má v přípravě kvalitního koně a bylo jen otázkou času, kdy se prosadí i v takhle kvalitní konkurenci. „Borderland měl v minulosti dost smůly, ale i tak už několikrát prokázal, že se neztratí ani ve špičkové společnosti. Musím přiznat, že svým vítězstvím hodně potěšil, ale nebylo to tak, že by nás tím až tak překvapil,“ přiznává trenér z moravského Hvozdu. Vítězství, které jeho svěřenec oslavil, se navíc zrodilo po průběhu, který by některým majitelům i trenérům mohl téměř přivodit infarkt. Ještě na Hadím příkopu byl Borderland poslední a zůstával jakoby mimo podstatné dění. Jenže pak přišlo raketové zrychlení. „Ani tohle pro nás nebylo překvapení,“ konstatuje ovšem Popelka. „Je to prostě kůň, kterému vyhovuje jít si svým tempem a držet se spíš mimo koně. Z posledního místa předloni stihl být druhý v Ceně Vltavy, když už svým nástupem vyhrát nestihl. Loni z podobné pozice útočil v Ceně Labe, tam to vypadalo na vítězství, ale zase mu v úplném konci došly síly. Až tentokrát to vyšlo ideálně, nastoupil tak, že soupeře svým závěrem stihl porazit, ale nenechal na trati zase tolik sil, aby ho opouštěly ještě před cílem.“

Ideální průběh s třešničkou v podobě vítězství samozřejmě pro Borderlandův realizační tým vytýčil otázku směřující k nejbližší budoucnosti. Tou si je ale trenér poměrně jistý: „Po tomhle výkonu musíme zkusit kvalifikaci pro Velkou. Ukázal, že pro ni má předpoklady, a taky kvalitu, porazil řadu kvalitních koní.“ Skutečnost, že v loňském „Labi“ jeho svěřence opustily v závěru síly, nepovažuje Popelka za neřešitelný problém přesto, že tento dostih je vypsán na kratší distanci než všechny kvalifikace. „Důležité je pro něj uchovat si síly pro zrychlení v závěru. Když přijdou koně na trávu, to je jeho moment. Věřím, že delší trať předtím pro něj nebude hrát až takovou roli,“ říká majitel hlavní ceny z Korokovy cross country. Pokud se svým svěřencem v nejbližších týdnech znovu zamíří do Pardubic, velmi by ocenil dráhu v podobném stavu, v jakém byla nachystána na první dostihové odpoledne. „Podklad byl takový akorát, ani moc měkký, ani moc tvrdý, myslím, že takhle to muselo vyhovovat snad všem koním, co byli na startu. V takhle těžkých dostizích je to dvojnásob důležité, aby se pohybový aparát koní zatěžoval nepříznivými okolnostmi co nejmíň,“ pochvaloval si Popelka pardubickou dráhu. A protože podobnou poklonu skládali v okolí vážnice i mnozí další účastníci úvodního mítinku sezóny, může si za první mítink letošního roku připsat výrazné plus nejenom stáj Lokotrans s Borderlandem, ale také pořadatelský tým správce dráhy Jiřího Jandy.

Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking