Brno leteckyDevíti dostihy dnes skončila letošní sezóna na brněnském závodišti. Zatímco hlavní rovinový dostih, Podzimní moravskou míli firmy Mewotech CZ, s.r.o., ovládla letos již počtvrté vítězná reprezentantka stáje DAR Anshoa, ve vrcholu překážové části programu, Podzimní brněnské steeplechase, uspěl letos poprvé startující Harry Spiers Dostihové stáje Zhoř s Rostislavem Benšem. Anshou vedl žák David Liška, který zvítězil celkem třikrát! Odpoledne bylo úspěšné rovněž pro ž. Jaromíra Šafáře a trenérku Junkovou, kteří zvítězili dvakrát.


Jako první dnes dostali dnes možnost ukázat se publiku dosud nestartující dvouletí v Ceně společnosti Itelligence, a.s. (2l., III. kat., 1400 m, 45.000 Kč). Po pěkném finiši se dokázal prosadit šestý potomek páté z Velké pardubické Modřenky, polosestra kvalitních překážkových koní MODRAVA (Egerton - Modřenka, Laban), kterou trenérka Jana Junková svěřila žáku Davidu Liškovi. Modrava tak zároveň získala premiérové vítězství pro druhým rokem existující stáj NUTRIN, kterou nyní hájí pět koní. Půldruhé délky za vítězkou dorazila do cíle Aga Lady (Tiger Cafe) a třetí příčka patřila Ronaldo Kingovi (Stormy Jail), pravému bratru Renny Storma.

Jan Rája dnes v Brně nestartoval a to byla příležitost pro Jaromíra Šafáře zvýšit na svého velkého soupeře v šampionátu náskok. A to se povedlo, protože Šafář dominoval v sedle svěřenkyně trenéra Tomáše Hurta ČAMILLY (Camill - Čaba, Blueridge Dancer) v Ceně obchodni firmy Drápal (3+, handicap IV. kat., 1400 m, 30.000 Kč). Tato jediná reprezentantka stáje Pepa z lesa potvrdila, že jí provinční dráhy svědčí a po Mimoni zvítězila i na brněnské dráze. S druhou nejvyšší hmotností v poli 60 kg dokázala o krk zvítězit před o téměř šest kilogramy lehčí Drtinou (Fly to the Stars). Třetí příčku zaujal minimálně zatížený tříletý Bronco (Darslama). Trenér Hurt získal letos čtvrté vítězství.

Trenérka Jana Junková měla dnes v Brně úspěšný den. Po rovinovém dostihu dvouletých slavila úspěch i v překážkové Ceně Autodopravy Vlček (4l., steeplechase V. kat., 3400 m, 30.000 Kč), kam vyslala dosud nevítězného VAXERTONa (Egerton - Vaxalta, Exaltation). Další zástupce stáje NUTRIN zvítězil o více než délku před Zatarem (Moonjaz), který minule při svém debutu rovněž obsadil druhé místo a poskytoval vítězi tříapůlkilogramobvou výhodu. Třetí příčku obxadil Polidar (Darsalam). Trenérka Jana Junková pátým vítězstvím vyrovnala svou dosud nejúspěšnější loňskou sezónu. V sedle Vaxertona byl Radek Man, který letos zvítězil počtvrté.

Start Ceny firmy Zemako s.r.o. (3+, IV. kat., 2600 m, 30.000 Kč) byl odložený kvůli neovladatelnosti Well Riska a pádu žokeje Dušana Andrése, kterého musela odvézt sanitka k ošetření do nemocnice. Při svém pátém startu z přípravy trenérky Syslové se poprvé prosadil naplno HELIOSTAT (Heliostatic), který pro svého majitele Antonína Šimeru získal pod vedením žáka Davida Lišky vítězství o krk před nejvíce zatíženým Sarasem (Hurricane Run). Třetí Sacamiro (Camill) byl již více než čtyři délky zpět. Trenérka Lenka Syslová si přebírala čestné ceny za vítězství v aktuální sezóně potřetí.

Snadného vítězství docílila Soňa Bodláková v Memoriálu Z. Kalába - Ceně firmy Komaxit CZ a SČADJ (3+., IV. kat., 1900 m, 30.000 Kč) určeného amatérských jezdcům. Jí vedený CRUEL MOLE JOE (Antonius Pius) přešel do čela v poslední třetině dostihu a posléze dominoval o čtyři délky před bojujícími Armannem (Tiger Cafe) s am. Machačovou a Lemesínou (Signe Divin) vedenou am. Grbavčicovou. Vítěze stáje PT Team - Gintar&Pospíšil trénuje Pavel Tůma, kterému se letos opravdu daří - má letos již 21 vítězství, z toho deset započítávaných do šampionátu trenérů na rovině.

V následujícím dostihu, Ceně společnosti AGA Vlachovice (5+, steeplechase IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč), slavil své první letošní trenérské vítězství Martin Liška. V dostihu totiž vedl svého svěřence TORGONa (Fly to the Stars), který v  minulosti vyhrál čtyři dostihy přes proutěné překážky. Letos se jeho novým trenérem stal právě Martin Liška a hájí barvy dva roky existující stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura. Torgon zvítězil snadno o pět délek před Decorusem (Varadar). Třetí místo, se stejným odstupem, získala Rideri Cross (Egerton).

Poté již přišel na řadu první z vrcholů mítinku, Podzimní moravská míle firmy Mewotech CZ, s.r.o. - z fondu Podpora 2017 (3+., III. kat., 1600 m, 45.000 Kč). Tempo v dostihu podle očekávání udala rychlá Quaff (Big Shuffle), za níž se držel veterán Tulum (King´s Best). Oba koně se drželi dobře i v cílové rovině a jediným koněm, který je dokázal předstihnout, byla již letos počtvrté vítězná reprezentantka stáje DAR ANSHOA (Sholokhov - Anwilka, Dashing Blade), která dokázala triumfovat na čtvrtém závodišti. Pod vedením žáka Davida Lišky, který si dnes připsal hattrick, dominovala o jeden a čtvrt délky před Quaff a blízko byl i třetí Tulum. Tabulový doběh doplnily Step Star (High Extreme) a nejvíce zatížená Yordana (Egerton). Trenér Haris kraluje s dvaceti vítězstvími rovinovému šampionátu a svým kolegům se vzdaluje. Žákovský talent David Liška docílil svého jubilejního desátého vítězství, z toho devátého v letošním roce.

V hlavním překážkovém dostihu, Podzimní brněnské steeplechase - Poháru statutárního města Brna (5+, steeplechase III. kat., 4100 m, 80.000 Kč) sehráli důležitou úlohu koně, kteří se letos poprvé zapojili do dostihového dění. Dostih totiž vodil loňský vítěz dostihu Anthon (Tiger Cafe), ale v závěrečné fázi dostihu nestačil pěti soupeřům. Nejlepším z nich byl další letošní debutant HARRY SPIERS (Notnowcato), který za asistence Rostislava Benše po boji o délku porazil více zatíženého Stefana (Ray ofLight). Až o devět délek zpět byl v cíli třetí Machiavelli (Day Dreamer). Další dotovaná místa získali vítěz Jarní steeplechase Tripolis (Varadar) a Moula (Magnus). Trenérka Ing. Karolína Wernerová slavila druhé životní vítězství a jezdec Rostislav Benš zaznamenal v Česku letošní čtvrté vítězství.

Závěrečný dostih nejen odpoledne, ale i celé letošní sezóny na brněnském zívodišti, Cenu blanenských živnostníků (3+, handicap IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) ovládl Jaromír Šafář v sedle PRINCESS RYANY (Ryan - Pelagie For Life, Rainbows For Life), se kterou zvítězil před dvěma týdny v ultravytrvaleckém dostihu ve Slušovicích. Reprezentantka stáje MPL Racing CZ a svěřenkyně Jozefa Pirucha měla v cíli délkový náskok na Black Bet (Dick Turpin). Vzdálenější třetí místo získala Portatile (Tiger Cafe). Před zítřejsími dostihy ve Velké Chuchli má Jaromír Šafář 24 vítězství a náskok dvou "čárek" na Jana Ráju.

Michaela Zemanová


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net