brno 5Letošní rok vstoupí do své jubilejní dvacáté dostihové sezóny dvě závodiště, Brno a Most. Severočeský hipodrom již tradičně zahájí svou sezónu v polovině května, zatímco do Brna se mohou návštěvníci na první letošní mítink vypravit již tuto sobotu. Pořadatel pan Josef Vymazal se svým týmem připravil od 14 hodin osm dostihů, ze kterých je polovina rovinová a druhou polovinu programu obstarají překážkové dostihy. Dobře jsou obsazeny oba tradiční hlavní dostihy, Jarní moravská míle - Cena LOKO-TRANS s.r.o. a Jarní brněnská steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje. Součástí odpoledne bude také bohatý doprovodný program.  Pan Vymazal se s námi podělil nejen o podrobnosti o nejbližším dostihovém dni, ale také o zlepšování podmínek pro účastníky dostihů a návštěvníky. 


"Dráhu a skoky máme na sobotu dobře nachystány. Jsem nadšený z nového závlahového systému, to byla výborná investice. Vzhledem k deštivému počasí jsme sice museli závlahy vypnout, ale až nebude tak deštivo, tak je samozřejmě budeme  využívat, vody máme dost. Máme také nově vydlážděný paddock a pracujeme rovněž na tribuně. Děláme schodnice a budeme instalovat tisíc plastových sedáků. Doufám, že vše bude do podzimu hotové. A pokud budu zdravý, tak příští rok bych rád vylepšil sociální zázemí pro jezdce," sděluje s elánem sobě vlastním pan Vymazal. "Jediné co mne mrzí je skutečnost, že v rovinových dostizích startuje málo koní. Jeden dostih jsme dokonce museli zrušit. Četl jsem v předsezónních rozhovorech, jak mají trenéři na sezónu nachystané koně, ale přitom jich běhá málo. A bylo tomu tak i v Chuchli, Mimoni a v Lysé nad Labem. Radost mi ale dělají překážkové dostihy. Tam jsem dokonce jeden dostih rozdělil, takže půjdou koně na start jednou v osmi a jednou v devíti koních." 

K brněským dostihům neodmyslitelně patří bohatý doprovodný program. "Uskuteční se dva dostihy neregistrovaných koní a dva dostihy poníků. Diváci také uvidí seskok parašutistů, mohou se projet kočárem a pro děti tu máme skákací hrady. Hlavně, aby nám vyšlo počasí," přeje si Josef Vymazal a dodává, že se těší také na to, že bude moci sledovat v dostihovém zápolení své čtyři odchovance, tedy potomky jeho bývalé chovné klisny Firy.

Vrchol rovinového programu, Jarní moravská míle - Cena LOKO-TRANS s.r.o. III. kat.o 45.000 korun, bude mít na startu sedm koní. Nechybí mezi nimi nestárnoucí Tulum (King´s Best) stáje Syndikát 2007, který obdobných dostihů vyhrál na brněnském závodišti již šest a jen jednou tu byl poražený. Svěřenec Zdeňka Mimry, který má letos již dva vítěze, ponese nejvyšší hmotnost v poli 61,5 kilogramy. S amatérem Jindřichem Fabrisem v sedle vyhrál své tři poslední dostihy. Do okruhu favoritů určitě patří devítiletý svěřenec Františka Holčáka Stinger (Sholokhov), který v Brně ze tří startů jednou vyhrál a loni v říjnu byl druhý o krk právě za Tulumem. V jeho sedle bude opět talentovaný žák Daniel Vyhnálek. Stingerovou výhodou je o 4,5 kilogramy nižší hmotnost oproti Tulumovi.

Velmi poctivou klisnou je Quaff (Big Shuffle), jejíž parketou ale dosud byly sprinty, a do pořadí v cíli může významně promluvit také Zoraya Luna (Electric Beat), které se na zdejší dráze daří a má již start v nohách. Výhodou Ultimy (Two-Twenty-Two) je nejnižší hmotnost a ž. Havelková v sedle. Dohlášený Monte Christo (Tiger Cafe) skončil o prvním dostihovém dnu v Praze těsně za tabulí a tentokrát by ho neměla minout. Pro Best Bet (Egerton) by mohla být tato společnost těžká, i když se samozřejmě mohla proti loňské sezóně zlepšit. I ona ponese nízkou hmotnost.

Mimra Tulum
Tulum při přípravě na letošní sezónu (foto: Ivona Kovářová) 

Jarní brněnská steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje III. kat. na 4100 metrů o 80.000 Kč by měla být odstartována v 17. hodin a její devítihlavé startovní pole vypadá poměrně vyrovnaně.  K favoritům dostihu by měla patřit klisna Josefa Vymazala Finés (Kingsalsa), která loni zvítězila v Brně a také ve Wroclawi. A je rozběhaná z březnového Trevisa, kde se dobře prezentovala čtvrtým místem. Šancovými také jsou loňský účastník Velké slušovické steeplechase Tripolis (Varadar) a Stefan (Ray of Light), loni vítězný na zdejší dráze a rovněž v Pardubicích. Devizou Média(Magnus) je jeho skoková spolehlivost. Loni mj. zvítězil ve Světlé Hoře.

Rozběhaná z Itálie je i další klisna v poli Gotscha (Look Honey), která ponese v dostihu nejnižší zatížení. Zaskočit favority může ale Purple Heart (Egerton), který o prázdnincáh podával velmi dobré výkony a v jehož sedle bude opět Barbora Málková. Zvědavi budeme také na slovenskou Carry the Glory (Pop Rock), která své dva poslední starty ve steeplechaase promněnila v těsná vítězství. Adana (Enjoy Plan) se loni objevila na startu jedničkové Ceny Laty Brandisové. Měla v ní ale pád a její předchozí výsledky nejsou takové, aby v sobotu v Brně mohla pomýšlet na medailová místa. 

Z dalšího programu vybíráme Cenu společnosti MIKROP ČEBÍN a.s. a Autodoprava Vlček. V dostihu na 1900 metrů změří síly sedm tříletých koní včetně loňského účastníka dvojkového testu Scrappera (Tiger Cafe), ve Wroclawi dvakrát startujícího Savoir Absolu (Pouvoir Absolu), Francisky (Ray of Light) a syna klisny Anjou, hnědáka Anjolliho (Egerton).   

Michaela Zemanová

Brno obalka


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net