chuchle2Neděle se začátkem ve 14 hodin již bude potřetí letos patřit dostihům v Conseq Parku ve Velké Chuchli. Opět bude velmi sledována jedna z předzkoušek klasických dostihů. Na startu Ceny Vodafone & ocenění českých leaderů nechybí šampion dvouletých hřebců a valachů Zock, kterému se postaví sedm konkurentů. Druhý vrchol odpoledne, Cena Rigips - 12. Memoriál Jaroslava Maška, je také dobře obsazený a mj. se ho zúčastní vítěz Gomba handicapu Master of Gold. Trenér Wroblewski ale přiveze do Chuchle i svou velkou naději do klasických dostihů Palazza Corsini. Předběžný sázkový favorit Českého derby se zatím účastní dostihu třetí kategorie.


Neděle ve Velké Chuchli bude již po šestnácté patřit Dostihovému dnu českých lídrů – XVI. British Racing Green Day. Memoriál prof. Václava Michala  na 1400 metrů o 135.000 Kč proto nese i název Cena Vodafone & ocenění českých lídrů. Velká pozornost určitě bude soustředěna na krále loňských dvouletých a reprezentanta stáje Joly Zocka (Rock of Gibraltara), který ve všech třech největších dostizích dvouletého ročníku nechyběl na medailových místech a sezónu uzavřel triumfem v Ceně zimního favorita. "Zock přezimoval dobře. V práci se mi líbí a věřím, že svou bojovností zabojuje o příčky nejvyšší," svěřuje trenérka Helena Blažková. "Tenhle dostih ale opravdu beru jako přípravný pro Velkou jarní cenu, takže určitě nebudeme na Zocka nějak tlačit. Co se týče našich největších soupeřů, tak tím podle mne je Gold Evasive. Koně stáje Pegas mají v dostizích stoprocentní úspěšnost."

Z koní, kteří se rovněž prezentovali v zimním favoritovi, jsou na startu předzkoušky klasického dostihu už jen další dva - čtvrtý Duke of Darhorse (Duke of Marmalade) a sedmý Landaron (Egerton). Pro zástupce stáje DAR angažoval trenér Haris Bauyrzhana Murzabayeva. Třetí z Ceny Masise Landaron není jediným reprezentem stáje Rabbit Trhový Štěpánov v dostihu.  "Zlatohřívák" Riverton (Egerton) je vítězem dostihu třetí kategorie a na závěr sezóny startoval také v Pražském zimním favoritovi. O hlavu tehdy prohrál se stájovým kolegou Mikrop Nicem boj o druhé místo, ale na suverénního vítěze Black Canyona ztrácel u cílového mezníku 12 délek. Black Canyon a ani většina z dalších loňských špičkových dvouletých hřebců stáje DS Pegas, v dostihu ale nejsou. Trenér Török vyšle do dostihu jen Gold Evasive (Evasive), těsně druhého z Gerschova memoriálu. Přitom, jak se hned zkraje sezóny ukazují jeho svěřenci, určitě bude patřit k ostře sledovaným koním v dostihu.

Zock2

Výhodu rozběhanosti mají v hlavním dostihu dva koně. Jedním z nich je zástupce stáje Valentina Bukhtoyarova Mamadysh (Pivotal). Pátý z Gerschova memoriálu startoval 10. dubna v Maisons Laffitte  a v dostihu o 30.000 euro na 1600 metrů doběhl sice poslední sedmý, ale dělilo ho jen necelých půl délky od čtvrtého místa a a za vítězem byl v cíli o čtyři a půl délky. Tento start tedy nelze hodnotit jako neúspěch.  A dostih v nohách letos už má také svěřenec trenér Bartoše Darien (Blue Coral), který o úvodní chuchelské neděli dominoval nad třemi soupeři ve třetí kategorii na 1200 metrů. Hůře čitelným je zástupce stáje Epicos Adamant Rock (Rock of Gibraltar), který má zatím na svém kontě jen jeden start z loňského září. Původ na velké dostihy ale určitě má. 

O půl hodiny dříve přijde v chuchelském programu na řadu Cena Rigips (12. Memoriál Jaroslava Maška) na 1400 metrů o 100.000 Kč. Dostih má statut druhé kategorie, ale téměř všichni účastníci již mají zkušenost z jedničkových dostihů.  Po skvělém vstupu do sezóny bude patřit k favoritům Master of Gold (Gold Away), navíc tréninkové středisko Stáj Tušimice má formu nejen doma, ale i na zahraničních drahách. Oproti Gomba handicapu bude Master of Gold zatížený šesti kilogramy navíc, ale loni dokázal vyhrát i s vyšší "náloží". Žokeje Mazura střídá v sedle Bauyrzhan Murzabayev. 

Do své šesté dostihové sezóny vstoupí Sign of the Zodiac (Clodovil). Ten zpravidla bývá ve formě až v létě, ale nelze ho podceňovat, i když má nejvyšší hmotnost v poli (62 kilogramy).  Možnost reparátu za Gombu má Anitschka (Arcano). Stáj Joly bude mít ještě v dostihu v pondělí v Lysé solidně rozběhaného Nyani Tombu (Excellent Art). Dva koně pošle na start Arslangirej Šavujev a oba čeká sezónní debut.  Dashing Home (Dashing Blade) měl loni potíže s krvácením, ale jak trenér řekl v předsezónním rozhovoru, jeho problém byl během zimní přestávky řešený. Bahama Pa Pa (Medicean) běhal převážně ve Francii a jeho jediné měření sil s tuzemskou elitou ve Svatováclavské ceně skončilo posledním místem. Oba koně nesou jen 58 kilogramů.

Rozběhanost z Velké dubnové ceny je výhodou pro Jarahiho (Lope de Vega). Tentokrát realizační tým u něho zkouší zkrácení tratě. Trenér Urbánek slavil minulý víkend úspěch v hlavním bratislavském dostihu a určitě by rád s Jarahim na něho navázal. Sheik Yerbouti (Look Honey) měl loni velmi dobrou sezónu a dařilo se mu i v dostizích druhé kategorie, ale tentokrát narazí na silnější společnost. Celine My Heart (Dick Turpin) nadchla první dubnovou neděli při svém vítězstvím v dostihu třetí kategorie, ale teď prověří její možnosti mnohem lepší konkurence.

Výhradně tříletým koním jsou věnovány kromě Memoriálu profesora Michala ještě další dva dostihy. Úvod mítinku obstará Cena Kaplan na 1800 metrů. Ve dvanáctihlavém poli je například účastník Ceny zimního favorita Good Sign (Manduro), dále druhý za Nagano Goldem v úvodní neděli Silver Ball (Rio de la Plata), rovněž letos již druhá Arkanie (Arcano) nebo La Santiaga (Santiago), kterou jsme viděli před dvěma týdny v Memoriálu Rudolfa Deyla. 

Hned v následující Ceně Dermacol na 1600 metrů bude favoritem suverénní vítěz z prvního chuchelského mítinku Palazzo Corsini (Galileo), kterého jezdecky podpoří ž. Murzabayev. V dostihu jsou také Orssio (Orpen) a Markos (Duranre Alighieri), kteří doběhli druhý, resp. třetí, za Palazzem a v cíli je od sebe dělil jen nos. Počítat se musí i s Fanegou Star (Durante Alighieri), třetí z Ceny zimní královny loni v Bratislavě.

Michaela Zemanová


   


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking