brno 5Zahájení dostihové sezóny v Brně proběhlo za chladného a místy deštivého počasí. Hlavní bod rovinového programu, Jarní moravskou míli - Cenu LOKO-TRANS s.r.o., ovládly klisny a ženy v jejich sedlech. Po taktice start-cíl se prosadila svěřenkyně Martina Bělky Quaff, která pod vedením Kateřiny Hlubučkové udržela za sebou snahu mnohem méně zatížené Ultimy. V jejím sedle byla ž. Martina Havelková, která zvítězila během brněnského dostihového dne dvakrát. Jarní brněnskou steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje přinesl vítězství týmu okolo trenéra Antonína Nováka, který do dostihu vyslal devítiletého Tripolise s Janem Odložilem. Polovinu ze čtyř překážkových dostihů vyhrál ž. Marcel Novák, který tak zahájil  letošní překážkovou sezónu výtečně. Se čtyřmi vítězstvími je zatím nejúspěšnějším překážkovým jezdcem.


Rovinový vrchol programu, Jarní moravská míle - Cena LOKO-TRANS s.r.o. (4+, III. kat., handicap, 1600 m, 45.000 Kč) měl ve svém poli obdivuhodného dvanáctiletého Tuluma, který už v Brně vyhrál šest dostihů, ale ryzák se tentokrát na měkké dráze a s nejvyšší nesenou  hmotností nedokázal vejít na tabuli. V cíli tak bojovaly o vítězství dvě klisny vedené úspěšnými jezdkyněmi. Navzdory vyšší hmotnosti o devět kilogramů dokázala o půl délky zvítězit nad Ultimou (Two-Twenty-Two) a ž. Havelkovou sprinterka QUAFF (Big Shuffle), která pod vedením Kateřiny Hlubučkové diktovala tempo soupeřům už od startu a ještě dokázala odvrátit útok soupeřky. Třetím místem potvrdil kvalitní rozběhání ve Velké Chuchli před dvěma týdny Monte Christo (Tiger Cafe). S větším odstupem za nejlepšími doběhl čtvrtý Stinger (Sholokhov) a tabuli doplnila Zoraya Luna (Electric Beat). Svěřenkyně trenéra Martina Bělky a zástupkyně stáje DS Ondra, Matyáš a Flash Quaff tak zvítězila již posedmé ve své kariéře. Její vítězný distanční rozptyl je po dnešním dostihu 700 metrů.

O půl hodiny později byla odstartován hlavní překážkový chod, Jarní brněnská steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje (5+, III. kat., steeplechase, 4100 m, 80.000 Kč), kterého se zúčastnilo devět koní. V cílové rovině se dostal do vedení Stefan (Ray Of Light)  s ž. Lukášem Matuským a zdálo se, že zvítězí, ale nakonec dominoval s dvoukilogramovou výhodou TRIPOLIS  (Varadar) s Janem Odložilem, kteří zvítězili o necelé dvě délky. Třetí místo obsadil Purple Heart (Egerton). Vítězného Tripolise připravuje zkušený Antonín Novák a reprezentuje úspěšné překážkové středisko a stáj Malá Morávka.

Poslední dva dostihy v pondělí v Lysé nad Labem ovládli zástupci nové stáje Bellicus racing připravovaní MVDr. Petrem Kantkem a stejný tým přebíral čestnou cenu také za vítězství v úvodním dostihu brněnského mítinku, Ceně Letiště Brno - Memoriálu Jiřího Císaře (4+, IV. kat., handicap, 1400 m, 30.000 Kč). O první dotaci  bojovali v dostihu dokonce dva jejich koně. Nejsilnější závěr měla nejstarší účastnice dostihu OUR LASS (Oratorio). Zástupkyni rodiny Yockera a Yokoma, která naposledy zvítězila před téměř dvěma lety, přiměla ž. Martina Havelková k vítězství o krk před ryzákem Rabbit Lopede Vega (Lope de Vega) a další krk zpět získala třetí místo stájová kolehyně vítězky Kitty Lot (Camacho). 

Mezi tříletými plnkrevníky v Ceně společnosti MIKROP ČEBÍN, a.s. a Autodopravy Vlček (3letí, IV. kat., 1900 m, 30.000 Kč) vstoupila vítězně do sezóny PRINCESS RYANA (Ryan), která hájí dostihové barvy MPL Racing CZ a připravuje ji Jozef Piruch. Poprvé vítěznou klisnu vedl ž. Martin Laube. Vnučka skvělé Polynésie se prosadila o jeden a třičtvrtě délky před Scrapperem (Tiger Cafe) a pro třetí místo přišla Franciska (Ray of Light). 

Poslední rovinovou zkouškou, a zároveň závěrečným dostihem celého mítinku, byla vytrvalecká Cena BLANENSKÝCH ŽIVNOSTNÍKů (4+, IV. kat., handicap, 30.000 Kč).  Na měkké dráze triumfovala nejméně zatížená šestiletá Scyrisova dcera HEURE Stáje Lucie K. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Derycha měla v sedle ž. Martinu Havelkovou, která se tak prosadila v prvním a také v posledním dostihu odpoledne a v aktuální sezóně vyhrála už třikrát. Jen o krátkou hlavu zaostala za vítězkou Vadeona Two (Egerton) a v handicapovém dostihu doběhli v kontaktu i další tři umístění koně na čele s Portatile (Tiger Cafe).

Třetí vítězství v aktuální sezóně si kromě trenéra Kantka připsala také Martina Růžičková. Jí připravovaný čtyřletý hnědák ROYAL FLYER (Suestado) nenašel v Cena JEZAT s.r.o. a Stolařství SÁŇKA I.oddělení (4l., V. kat., steeplechase, 3200 m, 30.000 Kč) rovnocenného soupeře a pod vedením ž. Marcela Nováka dominoval o 8 délek před bojujícími Ferinem (Ryan) a stájovou kolegyní Nigertou (Egerton). Odchovanec majitele stáje BoKa Seniors pana Boháčka Royal Flyer se loni zúčastnil Zlaté spony tříletých, kde doběhl šestý. Premiérový start ve steeplechase mu přinesl první životní vítězství. 

Druhé oddělení překážkového dostihu, Cena dostihové stáje QUARTIS - ZÁMECKÝ VRCH II.oddělení (4l., V. kat., steeplechase, 3200 m, 30.000 Kč) se stalo kořistí dalšího potomka vítěze 16 významných dostihů a blacktype koně Ryana (Generous). Byla jím čtyřletá klisna stáje Kameňák s.r.o. Loretis, která startovala v předjaří dvakrát v Itálii. Svěřenkyně trenéra Kováře vedená Janem Derychem o  tři délky porazila debutujícího Kornelia (Jape) a Internu (Tempeltänzer).

Problematickým dostihem byla Cena K-K METAL a.s. (5+, IV., kat, steeplechase, 3400 m, 50.000 Kč). Nejenže pět z jedenácti účastníků bylo v průběhu dostihu svými jezdci zadrženo po podezření na zranění, ale po dostihu byl diskvalifikovaný Thirteen Diamonds (Diamond Green), který sice proběhl cílem s převahou na prvním místě, ale v cílové rovině vybočil až do písku. Vítězství tak připadlo reprezentantovi stáje Vymazal FLICKERovi (Scyris) a ž. Marcelu Novákovi, který si tak připsal během brněnského mítinku double a letos již zvítězil počtvrté. O délku zpět doběhl druhý Rabbit King´s Best (King´s Best) a jen krk za ním Mahony (Look Koney). Flicker, kterého trénuje pan Josef Vymazal, se může pochlubit velmi dobrou bilanci - z posledních sedmi startů vyhrál už popáté. A na brněnské dráze se celkově prosadil také již popáté. 

Michaela Zemanová

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net