MemprofMichala dobehTři týdny po hattricku Grega Wroblewského byl pražský Conseq Park svědkem dalšího trojitého trenérského zásahu. Arslangirej Šavujev působící ve středisku Darhorse v Krabčicích zahájil svůj velký den patnáctidélkovým vítězstvím tříletého Silver Balla v úvodním dostihu, pokračoval triumfem start-cíl Dashing Homea ve výborně obsazené CENĚ RIGIPS a do třetice byl v dekorovacím centru za vítězství v hlavní zkoušce, CENĚ VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ. Jeho Mamadysh se stal po vítězství o krk nad Zockem favoritem Velké jarní ceny. Oba vrcholy odpoledne vyhrál Arslangirej Šavujev ve spolupráci s ž. Radkem Koplíkem.

Svůj velký jezdecký den měli ale také ž. Jaromír Šafář, který zvítězil třikrát, a jezdkyně Kateřina Hlubučková. Ta dosáhla 50. prvenství v kariéře a rozšířila řady českých žokejů.


Dva týdny po klisnách dostali možnost změřit své síly před klasickým dostihem také hřebci v
 CENĚ VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ (28. Memoriálu prof. Václava Michala)(3l. hř.+kl., I. kat, 1400 m, 135.000 Kč). Sázkovým favoritem dostihu byl zástupce stáje DS Pegas Gold Evasive (Evasive). Druhý z Gerschova memoriálu Gold Evasive se také dlouho v dostihu staral o tempo. V lahovickém oblouku se k němu přidal do dvojice Duke of Darhorse (Duke of Marmalade). V cílové rovině zaútočili na stále vedoucího bělouše další tři koně, kteří se postarali o adrenalinový závěr hlavního dostihu. Nejblíže bariéře bojoval nejlepší český odchovanec v dostihu Riverton (Egerton), uprostřed zrychloval šampion Zock (Rock of Gibraltar) a vnějškem se řítil před dvěma týdny ve Francii rozběhaný MAMADYSH (Pivotal). Spolupráce ž. Radka Koplíka a Arslangireje Šavujeva byla opět úspěšná, Mamadysh totiž dokázal porazit rovněž výtečně běžícího Zocka o krk. Půl délky za ním předvedl výborný výkon také reprezentant stáje Rabbit Trhový Štěpánov Riverton. Gold Evasive doběhl čtvrtý a nezklamal ani pátý Darien (Blue Coral). Majitel Valentin Bukhtoyarov tak má nyní favorita Velké jarní ceny, kterého navíc odchoval.

Hlavnímu dostihu předcházela rovněž výborně obsazená CENA RIGIPS (12. Memoriál Jaroslava Maška) (4+, II. kat., 1400 m, 100.000 Kč).  Role desetinového favorita náležela vítězi Gomba handicapu Master of Goldovi (Gold Away). Svěřenec trenéra Wrolblewskiho nezklamal, ale v cílové rovině nenašel recept na dostihnutí skvěle jdoucího DASHING HOME (Dashing Blade). Toho totiž poslal žokej Radek Koplík po startu do čela a diktoval svižné tempo osmi kvalitním soupeřům. V cíli měl repreznetant stáje Ramzana Kadyrova náskok tří a půl délky na zmíněného Master of Golda. Šok způsobila svým třetím místem největší outsiderka dostihu Celine My Heart (Dick Turpin), která měla kurz na vítězství 30:1 a přitom zaostala na třetím mísstě jen o délku za Master of Goldem. Nečekané bylo také čtvrté místo Sheika Yerboutiho. Ten o krk porazil bělouše Sig of the Zodiaca (Clodovil). Anitschka (Arcano) doběhla až šestá. 


MemprofMichala dekor
Slavnostní dekorování vítězů CENY VODAFONE & OCENĚNÍ ČESKÝCH LÍDRŮ (28. Memoriálu prof. Václava Michala). Při druhém vrcholu odpoledne, CENĚ RIGIPS (12. Memoriál Jaroslava Maška), přebíral čestné ceny stejný vítězný tým, jen žokej Radek Koplík byl oblečený v dresu stáje Ramzana Kadyrova (foto: Petr Nowicki)

Další tříletý svěřenec trenéra Šavujeva a rovněž zástupce stáje Valentin Bukhtoyarov SILVER BALL (Rio de la Plata) prohrál při svém vstupu do sezóny s Nagano Goldem, ale vítězství v dnešním úvodním dostihu, CENĚ KAPLAN (3l., IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč), si už nenechal vzít. Hnědák přihlášený do Českého derby a Saint Legeru svižně odstartoval a po úvodních 200 metrech už kraloval osmi soupeřům. V lahovickém oblouku utíkal tmavý hnědák vedený ž. Jaromírem Šafářem soupeřům asi o deset délek. V cílové rovině pokračoval Silver Ball ve vysokém tempu a soupeři neměli sebemenší naději ho dostihnout.  V cíli byl o 15 délek před Negbenem (Sharpour). Třetí Golden Sarah (Durante Alighieri) již ztrácela na vítěze v cíli 20 délek.

V roli desetinového favorita šel na start v dalším dostihu vypsaném pro tříleté koně, CENĚ DERMACOL (3l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) svěřenec Grega Wroblewskiho PALAZZO CORSINI (Galileo), který se stal po svém suverénním vítězství z první chuchelské neděle předběžným sázkovým favoritem Českého derby. Aktivně pojal dostih minule za Palazzem druhý Orssio (Orpen), zatímco samotný Palazzo Corsini cválal pod vedením ž. Murzabayeva ve středu pole. Ke konci lahovického oblouku se posunoval dopředu vnější stopou a v cílové rovině předvedl finiš. Orssio se ale dlouho nevzdával a tak nakonec reprezentant Stáje Marcelewo zvítězil tentokrát jen o délku a čtvrt. Třetí místo patřilo klisně Natalie Naty (Vocalised).

MemorialMaska dobeh
Dashing Home (ž. Radek Koplík) zvítězil stylem start-cíl ve druhém vrcholu chuchelského odpoledne (foto: Petr Nowicki)

Třetí položka chuchelského programu, CENA GERLACH (3+, IV., kat., handicap, 1200 m, 40.000 Kč), byla měřením sil tříletých koní se staršími. Zástupci ročníku 2014 vyšli z boje se staršími kolegy se ctí. Stylem start-cíl totiž dosáhla vítězství tříletá svěřenkyně trenérky Maršíčkové GLOBAL GIRL (Call Me Big), která se tak zároveň zbavila označení nezvítězivší. Žokej Jaromír Šafář při svém dnešním druhém vítězství přiměl klisnu k půldékové převaze nad o rok starším Aristotelem (Bully Pulpit), který nosil o 4,5 kilogramy méně. Na třetím místě byla klasifikována další tříletá klisna Archipenka (Archipenko).

Šestý dostih odpoledne, CENA EXPOBANK (4+, V. kat., handicap, 1800 m, 20.000 Kč), patřil sice nejslabší třídě koní, ale pro vítěznou jezdkyni Kateřinu Hlubučkovou bude mít navždy velkou důležitost. Přinesl jí totiž jubilejní padesáté vítězství a to znamená, že bude již napříště používat titul žokej. Mladá jezdkyně vedla v dostihu málo zatíženou reprezentantku stáje DS Jeníkov EOWYN (Bretigny) připravovanou trenérkou Menclovou, se kterou zvítězila již na konci loňské sezóny v Mostě.  Tentokrát společně o třičtvrtě délky porazili Aigera (Tiger Cafe) a třetí Akacii (Enjoy Plan).

Následující CENA ARCADIS - l. oddělení (4+, III. kat., handicap, 1800 m, 60.000 Kč) přinesla úspěch nejstaršímu účastníkovi v poli, osmiletému TROPovi (Bully Pulpit), který se solidně rozběhal před třemi týdny na zdejší dráze. Svěřenec trenéra Jelena a zástupce dostihových barev Stáje Pěčín - Jelen byl pod vedením ž. Jana Vernera u cílového mezníku s dvoudékovým náskokem na poctivého Luska (High Extreme), který ho minule porazil. Lusk v boji o druhé místo o krátkou hlavu za sebou udržel Namid Stara (Namid). 64 kilogramy zatížený loni třetí z Velké jarní ceny Johnny Whistle (Silver Whistle) skončil o půl délky za nimi.

Vydařené dostihové odpoledne v Conseq Parku uzavřelo druhé odělení dostihu, CENA DAIKIN - II. oddělení (4+, III. kat., handicap, 1800 m, 60.000 Kč). O dobře odvedené práci handicaperů svědčí skutečnost, že devět účastníků dostihu od sebe dělilo v cíli pět a půl délky. O vítězství bojovala trojice koní. Od startu vedoucího Shahnoura Aznavoura (Azamour) nakonec o krk porazil při svém vstupu do sezóny reprezentant stáje Gabriela-Trachtová MAGIC TIROL (Golden Tirol) a žokej Jaromír Šafář tak završil jezdecký hattrick. Za vítězným svěřencem trenéra Tomáše Hurta se strhl lítý boj o druhé peníze. Na úroveň Shahnoura Aznavoura se totiž dotáhl favorizovaný Singapore Spice (Sandwaki) a ani cílová kamera nerozluštila, kdo z nich byl na cílové pásce dříve.


Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net