BrnoSobota bude dostihově ve znamení zahájení sezóny na brněnském závodišti od 14 hod. Pořadatel Josef Vymazal se svým týmem chystá dostihovou dráhu pro pět rovinových a tři překážkové dostihy. Vrcholy dostihového dne budou již tradičně Jarní moravská míle - Cena LOKO-TRANS s.r.o. a jubilejní 10. ročník Jarní brněnské steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje. V obou dostizích by se mělo objevit po devíti koních a uvidíme v nich hned několik specialistů na zdejší závodiště. "Já jsem s obsazením dostihů spokojený, i když jsem měl trochu obavy při tom, jak dosud startovalo v dostizích málo koní," řekl nám pan Vymazal. 


"Hlavní steeplechase je obsazena super a Jarní míle má také zajímavé pole. Skoky jsou upraveny, tráva se pěkně zazelenala, máme puštěnou zvávlahu, takže bychom měli být na dostihy dobře připraveni. Jen mi dělá starosti absence sázek. To, že u nás na závodišti nebudou sázky v sobotu přijímány, je tragédie. Nevím, jak to budu návštěvníkům vysvětlovat. U nás je na dostihy dobrá návštěvnost a sází se tu hodně. Přitom jsme projevili zájem o dovybavení závodiště pro sázkový systém, ale zatím bohužel bez odezvy."  Pan Vymazal, který letos pořádá dostihy v Brně už 21. sezónu, nám ještě prozradil plánovanou novinku: "Chci naklopit zatáčky a doufám, že by se to mohlo do podzimního dostihového dne povést."

Nejbohatěji dotovaným dostihem je Jarní brněnská steeplechase - Pohár hejtmana Jihomoravského kraje X. ročník na 4100 metrů o 80.000 Kč. Nejstarším koněm v poli je účastník loňské Velké pardubické Mauglí (Magnus), ještě poté třetí z koleského listopadového hlavního mítinku. Tam ho tehdy o krátkou hlavu odsunul na třetí místo loňský vítěz Jarní brněnské steeplechase Tripolis (Varadar), který má v sedle svého stálého jezdce Jana Odložila. Poprvé bude na zdejší dráze startovat další velmi dobrý steepler Starbuck (Tiger Cafe), loni vítězný ve Wroclawi a v Kolesách a také čtvrtý z Poplerova memoriálu. Stefan (Ray Of Light) vyhrál loni Letní brněnskou steeplechase a v obou dalších edicích dostihu byl pokaždé druhý. Určitě jeden z velkých kandidátů dostihu.

Výhodu nejnižší hmotnosti v poli 65,5 kilogramy bude mít další kvalitní steepler Quatiki (Saint des Saints), kterého rovněž uvidí brněnské publikum poprvé. Loni měl tento svěřenec trenéra Popelky, jenž v Brně zahajuje svou letošní sezónu, dobrý rok. Dvakrát vyhrál, ve Světlé Hoře a v Pardubicích. V jednom startu neporažený na zdejší dráze je Torgon (Fly to the Stars). Josef Vymazal bude určitě hodně zvědavý na start svého svěřence Harry Spierse (Notnowcato), který tu ovládl v září Podzimní brněnskou steeplechase, přičemž se vracel na dráhu po téměř roční přestávce. Kvalitní pole doplňují dosud nevítězní Tao (Sorbie Tower) a Rescator Charles, který je potomkem kultovního překážkáře Masiniho.

Landaron
Hlavního rovinového dostihu v Brně se také zúčastní zástupce stáje Rabbit Trhový Štěpánov Landaron, který se loni zúčastnil mj. Slovenského derby a tuzemského Saint Legeru (foto: Petr Nowicki)

O půl hodiny dříve bude odstartována Jarní moravská míle - Cena LOKO-TRANS s.r.o o 45.000 Kč. Z Mostu rozběhaný přijede Landaron (Egerton), který dosud na svůj první triumf čeká, ale dva roky startoval mezi nejlepšími vrstevníky. V sedle bude mít suveréna letošní sezóny Davida Lišku. V poli nechybí obhájkyně loňského prvenství Quaff (Big Shuffle), a ani vítěz analogického dostihu v květnu a kůň s vemi dobrou minulostí, Honzik (Orpen). Poctivé výkony podává Yordana (Egerton). Ze Slovenska od trenéra Ročáka přijede účastnice Oaks Katarina (American Post). Podceňovat nelze ani jedenáctiletého matadora Malqa (Prince Kirk), který do Brna zavítá poprvé, a stále si udržuje dobrou výkonnost. 

Trenér Tomáš Váňa vyšle do dostihu dvojici Fabryan (Ryan)  - Step Star (High Extreme). Ryzák tu bude startovat poprvé, ale klisna se tu loni dvakrát dobře umístila v hlavních rovinových dostizích. Trenér Poles by s Bettysutekim (Suteki Shinsukekun) určitě rád navázal na jeho výkon při vítězném debutu v Lysé nad Labem. Poté měl hnědák určité problémy a více se mu dařilo až koncem sezóny ve Slušovicích, kde doběhl těsně třetí.

Jak již bylo Josefem Vymazalem zmíněno, Betino na dostihový den přijímat sázky nebude. Lze ale vsadit na všechny dostihy prostřednictvím sázkové kanceláře Tipsport. Novinkou je zajištěný stream z dostihů. Tradiční je na brněnském závodišti bohatý doprovodný program. Ten mj. obsahuje dostih poníků a děti mají možnost jízdy na ponících či v kočáře. K vidění bude také seskok parašutistů a lze se sportovně vyžit s posilovnou Smartgym.

Michaela Zemanová

DP brno

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net