chuchle2Také třetí nedělní dostihový den na pražském závodišti se začátkem ve 14 hodin obsahuje dva velmi zajímavé dostihy. Hlavní slovo budou mít tříletí hřebci, kteří tři týdny před klasickým testem změří síly v 29. Memoriálu Prof. Václava Michala. Šampion dvouletých Sagar se utká s pěti vrstevníky v nejmenším poli dostihu od roku 1993, kdy vyběhlo na 1400 metrů dlouhou trať zkoušky pouze kvarteto koní. Naopak před šesti lety se dostihu zúčastnilo 14 tříletků. Ve druhém vrcholu odpoledne, 13. Memoriálu Jaroslava Maška, by mělo být k vidění  ve startovacích boxech 11 koní.

Zástupce DS Pegas Sagar (Excelebration) neprohrál poslední dva starty včetně největšího testu dvouletého ročníku, Ceny zimního favorita, a proto bude poskytovat ve Velké ceně Vodafone & českých lídrů (29. Memoriál Prof. Václava Michala) pěti soupeřům výhodu 1,5 kilogramy.  Rovněž v posledních dvou startech je neporažený Black Bard (Big Bad Bob) stáje DAR, který zvítězil mimojiné i v Pražském zimním favoritovi. Ke špičce ročníku patřil loni také Quintero (Stormy Jail), jenž neprohrál dvakrát na úvod své kariéry a poté se třikrát umístil ve velkých zkouškách dvouletého ročníku. Nejblíže byl vítězi ve slovenské Karpatské ceně, kde doběhl o půldruhé délky za Res Judicatou.

Další tři účastníci Michalova memoriálu zatím mezi elitou ročníku chyběli. Kariéra do dostihu dohlášeného Alfazive (Evasive) se zatím odehrávala ve Francii, kde ryzák začal běhat v polovině prosince a do 6. března absolvoval čtyři starty, přičemž se umístil pouze při debutu. Čtyři starty má na svém kontě také Pampalini (Excelebration), který byl nejblíže vítězi také při svém prvním startu. Naopak Taell (Mikhail Glinka) předvedl loni nejlepší výsledek při posledním pátém startu v polovině října, kdy doběhl o dvě délky druhý za vítězem. Pokud se někdo z této trojice výrazně nezlepší, nemůže prvně jmenovaným třem koním v dostihu stačit.

O půl hodiny dříve bude na programu Cena Rigips (13. Memoriál Jaroslava Maška). Nejvíce toho z 11 účastníků ukázal osmiletý Sign of The Zodiac (Clodovil), který vstoupil do sezóny těsným třetím místem v Gomba handicapu, ale v neděli bude s 62 kilogramy nejvíce zatíženým koněm v poli. Ze zmíněného Gomba handicapu ještě uvidíme v neděli na startu další tři koně. Příslušnost ke sprintérské špičce potvrdila Mayda (Approve), která málokdy dobíhá do cíle mimo placená místa. Tentokrát ponese o 3,5 kilogramy více, ale to by pro klisnu nemusel být problém. Anitschka (Arcano) skončila v Gombě osmá, ale nesla ještě méně než Mayda. A velmi málo zatížený byl i v Gombě poslední Darien (Blue Coral), který tentokrát ponese zátěž o šest kilogramů vyšší.

Sagar
Dvojice Sagar a žokej Petr Foret bude v neděli v hlavním dostihu, Velké ceně Vodafone & českých lídrů (29. Memoriálu Prof. Václava Michala), usilovat o třetí prvenství v řadě

Do předního pořadí v cíli by mohl promluvit Facts and Figures (Galileo), který před dvěma týdny na pražském závodišti ovládl test druhé kategorie na stejné trati, obsazení dostihu ale bylo slabší než bude v neděli. Překvapit může Chancellor (Stormy River), jenž doběhla před týdnem ve Velké dubnové ceně nepříliš vzdálená šestá, ale dosud běhala delší dostihy.

Dalších pět koní se letos postaví do dostihu poprvé. Dva z nich se rozloučili ze sezónou 2017 vítězstvím. Spolehlivý Sheik Yerbouti (Look Honey) byl loňské edici dostihu čtvrtý a koncem října zvítězil s nejvyšší hmotností ve dvojkovém handicapu v Mostě. Také Alexandr (Approve) měl loni dobrou sezónu a v polovině října se v Mostě rozloučil vítězstvím v dostihu třetí kategorie, kde startoval po většinu sezóny. Vítězství v letošním ročníku dostihu by nepřekvapilo od Benidiction (Zebedee), která sice loni podávala střídavé výsledky, ale při těch lepších ukázala hodně. Osmiletý Nyani Tomba (Excellent Art) přes zimu změnil trenéra a je tak nyní tréninkovým kolegou další adeptky dostihu Maydy. Loni startoval často v Německu, kde uzavíral tabuli, zatímco dfma se mu nejvíce dařilo ve třetí kategorii. Debut, a to nejen v tuzemsku, čeká na pětiletého valacha Mormilla (Authorized), který je novým svěřencem trenéra Jelena. Byl v tréninku Rogera Variana, ale nikdy nestartoval.

Kromě hlavního dostihu se klasický ročník představí ještě v dalších dvou zkouškách. Trojková Cena Gerlach na 1600 metrů přivede na start devítku koní. K těm ambicioznějším patří účastnice Ceny zimní královny Kihnu (Campanologist), při debutu 8. dubna čtvrtý Anhor (Kamsin), minulý týden za Tango Glinkou druhá Wenus (Brusco) či Mobilization (Declaration of War), který také už letos obsadil druhou příčku. V dostihu jsou ale i dvě svěřenkyně trenéra Ivana Kuba Matter of Hope (Big Bad Bob) a  Derniera (Canford Cliffs), které čeká dostihový křest.