Vanova Pavla2Nezvykle vysoký počet dvouletých koní v tréninku najdeme letos ve středisku Váňových. A jsou i hodně dobří, což v poslední době dokumentovala vítězstvím Ready For Bond a nejčerstvěji Buonarroti, který po deseti letech zajistil své trenérce Pavle Váňové další úspěch v jedničkovém dostihu.

 

Ale nejen o vítězi 77. Gerschova memoriálu, reprezentantovi stáje Jasna Buonarrotim, si budeme s paní Váňovou povídat. Dozvíte se více i o jejích dalších mladých svěřencích, a také o tom, že se už rýsuje kolektiv budoucích dvouletých. Váňovi totiž v brzké době očekávají příjezd ročků.

Vzhledem k výsledkům Buonarrottiho a Ready For Bond máte, předpokládám, ze svých juniorů velkou radost

Ano, to mám. Loni jsme dvouleté vůbec nechtěli a předloni jsme měli jen dvouletky českého chovu, ale všichni byli spíše zlobiví. Letošní kolekce dvouletých je úplně jiná. Všichni jsou úžasní, hodní. Nebyl s nimi žádný problém při obsedání ani při tréninku. Opravdu dělají jen radost.

A jaká byla vaše očekávání od Buonarrotiho před startem Gerschova memoriálu?

Buonarotiho si kupoval pan majitel za velké peníze s tím, že by to měl být kůň na příští rok do klasik. Když přišel, byl to největší a nejhezčí roček. Ale pořád se ukazoval jako velké dítě, tedy jako nedospělý kůň. Doufala jsem, že pokud bude v dostihu soustředěný, že by mohl být v něm hodně dobře, ale nebyla jsem si jistá, že už jsou jeho dětské problémy zažehnány. Buonarrotti vyhrál a po dostihu mi Petr Foret říkal, že až dospěje a pochopí, co se od něho vůbec v dostihu chce, že bude vyhrávat o „půl bánu“…

Budete s ním směřovat do Ceny zimního favorita?

Pan majitel nám dává v rozhodování o startech hřebce volnou ruku, ale letos už asi běhat nebude. Když jel Buonarroti z Chuchle po dostizích domů, tak nám málem rozsekal vozík, kolik měl ještě energie. Takže jsme si tehdy pomysleli, že by mu možná další dostih neuškodil.

Je tedy po dostihu v pořádku?

Udělal si malý šrám na levé noze, ale nic to není.

Týden před Buonarrotim zvítězila i polosestra Ready For Life Ready For Bond. Jak se vám jeví?

Je to velmi inteligentní a ladný koník. Už když přišla do tréninku, chovala se ze všech ročků nejvyspěleji, je taková chtivá do práce. Ony všeobecně kobylky jsou živější a ochotnější k práci. Má úžasnou povahu, je hodně podobná Ready For Life. Přiznám se, že“Redynku“ mám nejraději ze všech našich dvouletých. Je to asi i tím, že známe dobře celou její rodinu.

Máte mezi dvouletými nějaké „černé koně“ pro příští sezónu?

Určitě je to klisna Silk. Moc jsem si s ní fandila už v neděli. Přiznám se, že jsem od ní čekala vítězství. Více než od Buonarrotiho, u kterého jsme nevěděli, co v dostihu provede. Honza Verner říkal, že měl se Silk v dostihu nějaký problém. Líbí se mi také od paní Duškové Scyrisův syn Vinson Hill. Je to obrovský krásný kůň a už teď pěkně skáče. Zřejmě začne příští rok rovnou na proutěných překážkách. A talentovaným koněm časem na překážky by měl být také Amant de Bond. Je raný, tak letos bude mít dva starty, ale to hlavní věřím, že předvede později na skocích. Nesmím zapomenout na Nineho, který přijel z Francie s velkým zraněním na zadní noze, a nebylo vůbec jisté, zda-li vyběhne. Nakonec ale už jednou běhal a startuje v neděli v dostihu EBF.

Z vašich slov je slyšet radost, když mluvíte o vašich dvouletých. Znamená to, že budou u vás k vidění dvouletí koně i příští rok?

Ano, v tuhle chvíli už čekáme brzký příjezd dvou ročků. Po Velké pardubické přijede kůň, který byl po zakoupení na aukci ještě odchováván ve Francii v Normandii a jeho majitelkou je paní Fialová. A také by měl přijet roček z Itálie pana Vocetky. A pan Nesládek si odchoval hřebečka po Suteki Shinsukekun z Beautiful Queen. Jsme tomu samozřejmě moc rádi, v dnešní době je důležité mít boxy ve stáji zaplněny, a navíc letošní dvouletí nám dělají velkou radost a tak se na jejich následovníky také moc těšíme. (mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net