Ramble OnPřestože má hlavní chod nedělního karlovarského odpoledne, Cena Masise - Pohár Grandhotelu Pupp jen statut dostihu II. kategorie, jsou v ní často úspěšní nejen koně zářící ve dvouletém ročníku, ale i plnokrevníci, kteří ve třech letech dokáží uspět v klasických dostizích. 


Z posledních jedenácti ročníků dostihu mezi koňmi umístěnými do třetího mista totiž najdeme osm koní, kteří dokázali vyhrát, nebo se umístit, v klasickém dostihu. A toto číslo by zřejmě mohlo být i vyšší nebýt toho, že někteří koně, třeba jako Ramble On, byli po dvouleté kariéře exportováni. 

Poměrně vysoké procento nejúspěšnějších koní z Ceny Masise, tedy necelá třetina, ve třech letech v Česku nestartovala, anebo absolvovala jen jeden nebo dva starty. To je bohužel případ dvouletých šampionů Jazz Dancera (Macanal) nebo Addisona (Tannenkönig), nebo i loňského vítěze Bilge Kagan (Whipper).

Pokud tedy vezmeme v potaz jen soubor 25 koní, jejichž tříletou kariéru můžeme zhodnotit, tak 64% koní umístěných do třetího místa v Ceně Masise mělo jedničkovou výkonnost, což svědčí o vysoké úrovni dostihu. Třetina koní pak dosáhla na klasické umístění, nebo jako Larrimah (Platini) a Monolit (Rainbows Fior Life) dokonce na triumf v klasickém dostihu. Zvlášťní zmínku si zaslouží druhý z Ceny Masise v sezóně 2009 Shamalgan (Footstepinthesand), který o třičtvrtě roku později udělal díru do světa bronzovým umístěním ve francouzském jarním klasickém dostihu.

Ramble On
Foto: Vítěz z roku 2009 Ramble On sice žádný klasický dostih ve třech letech ani neběhal, ale přesto patří k nejpamátnějším vítězům posledních let. V dostihu, který vyhrál v novém karlovarském rekordu, porazil Shamalgana a později bodoval ve francouzských listed. Foto Zenon Kisza


Zvláštní vzpomínku si zaslouží Cena Masise v sezóně 2001. Larrimah (Platini) vedená Ramilem Děmidovem tehdy porazila o necelé tři délky College Classica s Daliborem Törökem. Jinými slovy pozdější dvojnásobná klasická vítězka a třetí z derby  za sebou zanechala College Classica (College Chapel), který pak doběhl v derby před ní. Helena Blažková tehdy dovedla svého oblíbence nejen ke druhému místu ve Velké jarní ceně, ale i v derby.

Letošní ročník Ceny Masise je výjimečný v tom, že pro šest z deseti jeho účastníků to bude znamenat úplný začátek dostihové kariéry. Je to samozřejmě dáno narušením kontinuity dostihové sezóny povodněmi, ale neznamená to, že mezi účastníky nemůžou být nástupci Larrimah či Monolita...


Koně úspěšní v Ceně Masise, kteří ve třech letech zabodovali v klasickém dostihu:

2001 - LARRIMAH (1. Cena Masise - 1. JCK, Oaks), COLLEGE CLASSIC (2. Cena Masise - 2. ČSD, VJC)

2003 - MONOLIT (1. Cena Masise - 1. VJC)

2005 - MYSTERRO (1. v Ceně Masise - 3. VJC)

2008 - ARCIBALDO (1. v Ceně Masise - 3. VJC, 2. ČSD, 3. StL)

2009 - SHAMALGAN (2. v Ceně Masise - 3. VJC-FR)

2011 - WHITE ANGEL (2. v Ceně Masise - 3. JCK)

2012 - RENNY STORM (3. v Ceně Masise - 2. VJC-SR)

 

(mze)

 

 

 

 


 

 


 

 


        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net