Cena masise 2020V Karlových Varech se dnes uskutečnil pátý mítink tamní sezóny jehož vrcholem byl první jedničkový dostih pro dvouleté 41. Cena Masise - Pohár Statku Blata Český ráj (I.k., 2, 1200 m, 135.000 Kč). Do něj po výborném výkonu v Simsonově ceně, v níž vítězně debutovala a zdolala i část dnešních soupeřů, nastupovala jako favoritka bělka stáje Leram Muguruza (Footstepsinthesand) v sedle s žokejem Petrem Foretem.


Dnešní výkon však zdaleka nebyl takový jako minule a klisna přišla až čtvrtá, když její nástup v cílové rovině postrádal potřebnou razanci k lepšímu umístění. Tím se otevřela cesta k úspěchu dvojice svěřenců trenérky Heleny Vocáskové, ze které měla více sil druhá ze Simsonovy ceny GIANNINA (Sir Percy), s níž žokej Liška v růžovobílých barvách Statku Blata Český ráj nastoupil už na začátku cílové roviny, ta záhy převzala vedení a v cíli měla před svým tréninkovým i stájovým druhem Kmotrem (Epaulette) s Beysimem Ferhanovem náskok jedné délky. Pro třetí místo si zvenčí přišel Vi Fi (Footstepsinthesand) a za čtvrtou Muguruzou uzavřela doběh dvojice koní Dr. Nieslanikové Mike Majk a Ponntos, která se starala o tempo dostihu.  

Giannina, zakoupená prostřednictvím Janda Bloodstock na loňské Tattersalls Ireland Yearling Sale za 7.500 € je po Ley Percy, Sirius Shine a Falcon Baby dalším jedničkovým vítězem po premiantovi Epsom Derby 2006 Sir Percy (Mark of Esteem) ve službách české stáje. Matka Lady Hestia (Belong To Me) vyhrála 6 dostihů ve čtyřech a pěti letech a dosud dala 6 startujících potomků, z nichž polovina dokázala zvítězit. Bába Awtaan (Arazi), vítězka ve třech letech, je matkou Gr.3 umístěného valacha Aajel (Aljabr), ale skutečnou perlou je vítězčina 4. matka Height of Fashion (Bustino), spolušampiónka dvouletých klisen v Evropě a posléze matka takových es jakými byli šampión Nashwan (Blushing Groom), Nayef (Gulch) či Unfuwain (Northern Dancer).

Druhým nejbohatším dostihem dne byla dvojková Cena společnosti LOKOTRANS (II.k., 3+, 2400 m, 100.000 Kč) ve které si o něco kratší distanci než svých posledních dvou vítězných startech vyzkoušel do Gr.1 Prix du Cadran hlášený Cacophonous (Cacique), v cílové rovině však o nos nestihl zlikvidovat náskok čtyřleté STORM DE NUIT (Vespone) stáje Cardboard, které ale dával 3,5 kilogramu. V sedle vítězné svěřenkyně trenéra Seménky, pro kterou to bylo již třetí vítězství ve dvojkách a ziskem překonala hranici čtvrt miliónu, byl žokej Jiří Palík.  

storm de nuit

Double pro trenérky Helenu Vocáskovou i Ivanu Pejškovou
      

Hlavní dostih skončil velkým úspěchem němčické centrály, která však vedle vrcholu dne naplno bodovala i v druhém dostihu pro nejmladší ročník Ceně společnosti EBF (III.k., 60.000 Kč) ve které se po dvou druhých místech na distancích 1200 a 1400 metrů na mílové trati jistě prosadil DRAGON ARROW (Sepoy), vnuk Epsom Derby vítěze Authorized (Montjeu), kterého vedl ž. Ferhanov. Hnědák stáje 3 hearts byl též takoupen prostřednictvím Janda Bloostock, ale nikoliv v Irsku, nýbrž v Newmarketu za 4.500 gns.

Dvě vítězství dnes ve Varech získala i chuchelská trenérka Ivana Pejšková. Nejprve v úvodní Ceně společnosti INSIA a.s. (hdcp III.k., 3+, 1400 m, 60.000 Kč) její šestiletý svěřenec OPINION MAKER (Zoffany) získal s ž. Martinem Laubem v sedle své druhé letošní vítězství a v závěru se v Ceně šlechtitelů společnosti SELGEN (III.k.,, 3+, 2000 m, 60.000 Kč) dokázal v konkurenci Sir Suna, Saula či Veakalta prosadit napajedelský odchovanec ORLEANO (Egerton - Olmaia, Sholokhov), kterého trenérka Pejšková připravuje pro stáj Hippolit Star a v jehož sedle byl Daniel Vyhnálek.

NN20 orleano

Domácí chov reprezentuje i vítěz závěrečné Ceny společnosti BECHERPLATZ (hdcp V.k., 3+, 1400m, 25.000 Kč) čtyřletý hnědák stáje Joe WOLVERINE (Bretigny - Wildröschen, Sternkönig) z chovu paní Kacerovské, kterého k druhému vítězství v řadě připravila Helena Voršilková.   

A sice již nikoliv český chov, ale alespoň českého chovatele Jiřího Trávníčka reprezentovala i poprvé vítězná ve Francii narozená PALOMINA (Planteur - Pikardie, Sholokhov), vnučka vítězky Velké červnové ceny Peinture Naive (Wagon Master), která pod am. Sabinou Mokrošovou jistě získala Memoriál Ing. Jiřího Chaloupky - dostih amatérů FEGENTRI (IV.k., 3+, 1600 m, 40.000 Kč).

Miloslav Vlček
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net