chuchle5Dva týdny před Českým derby v nedělním pražském programu (začátek ve 14 hod.) sice chybí jedničkový test, ale i tak by měl hlavní chod, dvojkový 15. Červnový pohár na 1800 metrů o 100.000 Kč, přinést zajímavou podívanou. Do dostihu byl totiž dohlášený tříletek stáje Lokotrans Oriental Glory (Soldier Hollow), který skončil před týdnem ve Velké červnové ceně mimo dotovaná místa a v neděli se pokusí o zvýšení ratingu a tedy zajištění vstupenky do Českého derby. Jeho schopnosti mj. prověří předloňský derby-vítěz Gontchar a také výborná Coffola.


Tříletý Oriental  Glory a Gontchar (Champs Elysees) jsou oproti všem svým pěti soupeřům váhově zvýhodněni o čtyři, resp. dva kilogramy. Svěřenec trenéra Šavujeva celou loňskou sezónu vynechal a při comebacku obsadil druhé místo za Amadeonem v trojkovém dostihu na 2800 metrů. Před třemi týdny se zúčastnil grupy 2 v Hoppegartenu, kde skončil dvanáctý, a tréninkový kolega Eskerkhan, o dvě místa před ním. V nedělním dostihu by se ale Gontchar již mohl prosadit naplno. Největším soupeřem by mu kromě Oriental Gloryho měla být kvalitní klisna Coffola (So You Think), jenž  vstoupila do letošního roku suverénním vítězstvím ve dvojkovém dostihu. V jejím sedle bude vedoucí jezdec šampionátu, žák David Liška.

Velmi spolehlivým koněm je svěřenec trenéra Drlíka Sheik Yerbouti (Look Honey), letos dvakrát druhý v dostizích druhé kategorie s hmotnostmi nad 60 kilogramů. Univerzálním koněm je Urbi et Orbi (Observatory), jenž má letos na svém kontě cenné druhé místo v dobře obsazeném dvojkovém dostihu na 2400 metrů. Na tratích 1700 až 1800 metrů dokázal vyhrát už čtyřikrát. Po měsíci se vrací do sedla ž. Jiřina Andrésová, jenž povede Alexandra (Approve) ze své domovské stáje, který za poslední dvě sezóny chyběl na dotovaném umístění jen jednou. Nejstarším koněm v poli je devítiletý Trop (Bully Pulpit), vítěz trojkového testu na mílové trati.

Gontchar StL
Účast Gontchara je ozdobou nedělního hlavního dostihu ve Velké Chuchli, 15. Červnového poháru. V sedle vítěze Českého derby a druhého ze Saint Legeru bude poprvé žokej Radek Koplík (foto: Petr Nowicki)  

Zajímavý je také handicap III. kategorie na 1400 metrů, Memoriál Miloslava Nového. Loňská účastnice Svatováclavské ceny a třetí z Memoriálu Jaroslava Maška Celine My Heart (Dick Turpin) ponese ale zátěž 66,5 kilogramy a to už se zdá být hodně. 65 kilogramy má předepsáno dle propozice letošní dvojnásobný vítěz Monte Christo (Tiger Cafe) a posledním koněm s hmotností nad 60 kilogramů bude jeho stájový kolega Stormico (Stormy Jail). Zvědavi budeme na výkon jediného tříletka v poli, deváté z Jarní ceny klisen Cunami (Mihkail Glinka), jenž se poprvé poměří se staršími soupeři. Její hmotnost je 59,5 kilogramy. Spolehlivé výkony podává Katchaba (Smart Strike).

Úvodním dostihem bude třetí letošní dostih v Praze pro dvouleté koně, Cena společnosti Turf Praha třetí kategorie na 1200 metrů. Tři koně již mají dostihovou zkušenost - a všichni tři se umístili ve vůbec prvním letošním dostihu pro juniory - Ceně prvních nadějí. Svěřenkyně trenérky Vocáskové Falcon Baby (Sir Percy) doběhla v tomto klání jen půl délky za vítězným Lauerdalem (Desert Guest), třetí za ní byla Viviann (French Fifteen)  a doběh na tabuli uzavřela Strassburg (Tertullian). Poměr sil v nedělním dostihu ale může být zcela jiný a není vyloučen "narušitel" z řad debutantů. Velmi dobře totiž vypadal loni při svém zakoupení za 9.500 euro na aukci Amazing Gangster (Thai Chi), jehož polosestra dokázala vyhrát Listed v Německu. Částku 5.500 guineí stála svou majitelku bělka Dula (Dunaden). V lednu narozený černý hnědák Államfö (Latin Lover) se narodil v Maďarsku a do Bošovic do tréninku si ho umístil jeho chovatel. Zajímavého koně dohlásil do dostihu trenér Tajmr. Jeho Cawok (Tagula) stál výrazně vyšší částku - 22.000 euro. Je úvodním hříbětem vítězky ve dvou letech pocházející z dobré americké rodiny.

Michaela Zemnaová


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net